REKLAMA

Bitcoin wciąż drożeje. Rekordy coraz bliżej

2020-10-28 07:42
publikacja
2020-10-28 07:42
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Trwa cenowy rajd na rynku kryptowalut. Bitcoin zbliża się do 14 000 dolarów i jest najdroższy od 2018 r.

Wbrew oczekiwaniu wielu komentatorów uważane za alternatywę wobec tradycyjnych aktywów kryptowaluty „nie odpaliły” w trakcie pierwszej, marcowej fali koronawirusowych spadków na rynkach. Tym razem może być inaczej.

Notowania bitcoina na głównych giełdach wynoszą dziś rano ok. 13 750 dolarów. To najwyższy poziom od początku 2018 r. Wówczas najpopularniejsza kryptowaluta była na fali schodzącej po wyznaczeniu w grudniu 2017 r. historycznego maksimum na poziomie 19 000 dolarów.

Dziś bitcoin znajduje się w ewidentnym trendzie wzrostowym. Jeszcze na początku roku „król kryptowalut” kosztował 7300 dolarów. W trakcie marcowych zawirowań na giełdach jego cena spadła poniżej 5000 dolarów. Od tamtej pory (z dwoma przystankami) obserwujemy silny wzrost ceny bitcoina, co rodzi skojarzenia z hossą z 2017 r.

/ Coindesk

Kryptowalutowy rajd analizować można także z perspektywy złotego. 1 BTC wyceniany jest na około 53 500 zł. Dla porównania, w marcowym dołku bitcoin kosztował 20 000 zł. Dystans przebyty przez kurs jest więc mniejszy niż pozostający do historycznego rekordu – według notowań giełdy BitBay w grudniu 2017 r. jeden bitcoin kosztował 67 300 zł.

Zwolennicy kryptowalut przekonują, że obecny rajd bitcoina ma nie tylko podłoże spekulacyjne (jak w dużej mierze było w czasie poprzedniej wielkiej hossy), lecz wreszcie znajduje oparcie w czynnikach fundamentalnych. Za jeden z nich uznać można ubiegłotygodniową zapowiedź PayPala dotyczącą uruchomienia usługi pozwalającej użytkownikom na handel i przechowywanie kryptowalut.

Wcześniej inna firma obsługująca płatności – Square, na czele której stoi prezes Twittera Jack Dorsey – poinformowała o przeznaczeniu 1 procenta swoich aktywów na zakup kryptowalut. Za 4709 bitcoinów spółka zapłaciła 50 mln dolarów.

W ostatnich dniach bitcoinowi przyjrzeli się także analitycy JP Morgan. Ich zdaniem kryptowaluta ma potencjał do wzrostu, a kluczowe dla dalszego wzrostu cen może być m.in. nastawienie młodszych inwestorów, którzy mogą preferować cyfrowe aktywa względem złota, które w tradycyjnym ujęciu jest „bezpieczną przystanią” wobec zawirowań wartości państwowych walut. Eksperci banku podkreślają jednocześnie, że kryptowaluty stanowią obecnie tylko ułamek wartości rynku złota.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (12)

dodaj komentarz
syn_kornela
Zamiast kupować to guano lepiej zainwestować w systematyczny zakup raz w tygodniu np: lewarowanego etf na WIG20, na pewno w dłuższym terminie przyniesie łatwiejsze i pewniejsze zyski niż BTC.
BTC charakteryzuje się zbyt dużą zmiennością, jak masz farta to dużo zarobisz ale możesz też bardzo dużo stracić (co z
Zamiast kupować to guano lepiej zainwestować w systematyczny zakup raz w tygodniu np: lewarowanego etf na WIG20, na pewno w dłuższym terminie przyniesie łatwiejsze i pewniejsze zyski niż BTC.
BTC charakteryzuje się zbyt dużą zmiennością, jak masz farta to dużo zarobisz ale możesz też bardzo dużo stracić (co z tymi co od dwóch lat wiszą na poziomie 20 tys. $????).
lightning_network
czy będzie z perspektywy 100 tys usd za 4-8 lat - tak istotne będzie czy ktoś kupił po 13k czy po 20k? :)
holden7
Przekonałeś mnie.
Kupuję bitcoina.
krypto_trader
BTC w tym roku jeszcze będzie po 20 tys USD. Sam wszedłem przy cenie 7 tys USD dzięki spoko książce "Sekrety 12 sposobów jak zarabiać na kryptowalutach". Binance coin też ładnie się rozkręca :)
qbnsqbns
BTC będzie się rozwijał dopóki liczba chętnych go nie zDDoSuje, a do tego potrzeba bardzo niewiele.
rysiek58
Władza nie ma żadnego interesu w utrzymywaniu niezależnego obrotu kryptowalutą. Natomiast odniesie wielkie korzyści gdy w całości przejmie kontrolę nad obrotem waluty.
lightning_network
Władza nie ma też żadnego interesu w posiadaniu złota przez jej podwładnych...
t1000
Waluty fiducjarne drukuje się bez limitu, więc nic dziwnego że wartość bitcoins w nich wyrażana będzie coraz wyższa.
rysiek58
Bitcoin będzie wypierany wraz z postępowaniem wprowadzania oficjalnej cyfrowej waluty.
xiven
technologia kryptowalut polega na tym że dają one wolność, tego rządy nie są wstanie zaoferować i nie są w stanie zagrozić prawdziwym kryptowalutom wprowadzając państwowe kryptopodróbki

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki