REKLAMA

BioNTech zamierza wykorzystać swoją technologię mRNA w walce z malarią

2021-07-26 21:48
publikacja
2021-07-26 21:48
BioNTech zamierza wykorzystać swoją technologię mRNA w walce z malarią
BioNTech zamierza wykorzystać swoją technologię mRNA w walce z malarią
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Każdego roku umiera na nią około 400 tys. osób, z czego ponad 90 procent w Afryce. Firma BioNTech z Moguncji ogłosiła, że zamierza wykorzystać swoją technologię mRNA w walce z malarią i opracować skuteczną szczepionkę.

Malaria, obok odry i gruźlicy, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych. Od dziesięcioleci międzynarodowi naukowcy starają się znaleźć szczepionkę, która skutecznie chroniłaby przed tą chorobą.

Firma biotechnologiczna BioNTech z Moguncji ogłosiła w poniedziałek, że zamierza teraz skupić się na badaniach nad szczepionką przeciwko tej niebezpiecznej chorobie tropikalnej. Projekt jest wspierany m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Zdrowia Unii Afrykańskiej - informuje dziennik "Bild".

Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy BioNTech, mówi o planowanej szczepionce: "Ma ona na celu zapobieganie chorobie, zmniejszenie śmiertelności i zapewnienie trwałego rozwiązania dla kontynentu afrykańskiego i innych regionów dotkniętych malarią".

Nowa technologia mRNA jest promykiem nadziei w walce z malarią. "Dzięki koronawirusowi przekonaliśmy się, jak potężna i skuteczna może być taka szczepionka i jak wiele istnień ludzkich zostało uratowanych. Mamy nadzieję, że teraz uda nam się zrobić to samo z malarią" - wyjaśnia szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Niemiecka firma BioNTech zyskała światową sławę dzięki opracowaniu pierwszej szczepionki mRNA (BNT 162b2) przeciwko Covid-19. Firma z Moguncji od ponad 20 lat zajmuje się głównie badaniami nad nowotworami i opracowuje między innymi immunoterapie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki