REKLAMA

„Bezpieczny kredyt" a PIT. Czy fiskus będzie ścigał kredytobiorców?

Dominika Florek2023-07-12 08:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-12 08:00

„Bezpieczny kredyt 2 procent” to wsparcie finansowe dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Beneficjenci przez 10 lat mogą korzystać z dofinansowania. Czy od rządowej dopłaty do rat kredytu trzeba zapłacić podatek dochodowy?

„Bezpieczny kredyt" a PIT. Czy fiskus będzie ścigał kredytobiorców?
„Bezpieczny kredyt" a PIT. Czy fiskus będzie ścigał kredytobiorców?
fot. patrick001 / / Shutterstock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.", czyli rządowy program dopłat do kredytu hipotecznego, ruszył 1 lipca 2023 r. Według danych spływających na bieżąco od banków można stwierdzić, że nowe dofinansowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednocześnie projekt budzi także wiele pytań. Wśród nich jest m.in. to o podatek dochodwy - czy beneficjent programu musi zapłacić PIT?

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – znamy już wysokość dopłat. Kredytobiorcy mogą być zadowoleni

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował wskaźnik, od którego uzależniona jest wysokość dopłat do rat kredytów z dofinansowaniem. Stawka jest wyższa, niż zakładały pesymistyczne scenariusze, a to przełoży się na niższe comiesięczne obciążenia klientów.

Dopłaty do rat kredytu hipotecznego w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc." są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawodawca podczas wprowadzania dofinansowania zadbał o odpowiedni zapis - ulgą podatkową.

"Wolne od podatku dochodowego są (...) dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2 proc., o których mowa w art. 9b ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc." – czytamy w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - wszystko, co trzeba wiedzieć

– Gdyby nie to zwolnienie, fiskus mógłby uznać, że otrzymane od państwa wsparcie jest przychodem z tzw. innych źródeł. Tym bardziej że w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, który takie przychody opisuje, są wymienione właśnie m.in. dopłaty. Choć trzeba przyznać, iż w ostatnich latach skarbówka przyjmuje, że jeśli jakieś świadczenie przysługuje całej grupie osób spełniających określone kryteria, to jest neutralne podatkowo. Beneficjent nie uzyskuje bowiem przychodu rozumianego jako indywidualna korzyść majątkowa – tłumaczy dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl w rozmowie z Rzeczpospolitą".

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mararok
za 4 lata się dowiemy czy podatek się nalezy czy nie należy, fiskus ma czas
zoomek
"fiskus mógłby uznać, że otrzymane od państwa wsparcie jest przychodem z tzw. innych źródeł"
To po ki ch. dotować w takim razie?
Przecież to dom wariatów i złodziei!
zosia3005
Chyba należy zwrócić się do RPO , dlaczego rząd niektóre , wybrane grupy obywateli zwalnia z podatku a inne nie ??! Beneficjenci 500 + nie płacą podatku a do tego mogą znacznie korzystniej kupić obligacje skarbowe. Kredyciarze nie dość , że mają tani kredyt to nie będą płacić podatku , NATOMIAST jeśli pracownik dostanie bon np. 100 Chyba należy zwrócić się do RPO , dlaczego rząd niektóre , wybrane grupy obywateli zwalnia z podatku a inne nie ??! Beneficjenci 500 + nie płacą podatku a do tego mogą znacznie korzystniej kupić obligacje skarbowe. Kredyciarze nie dość , że mają tani kredyt to nie będą płacić podatku , NATOMIAST jeśli pracownik dostanie bon np. 100 zł na święta - wlicza mu się to do podatku. To wielka niesprawiedliwość społeczna !!
loool
Dlaczego rolnik mający duże gospodarstwo nie jest przedsiębiorcą ?? To jest firma jak każda inna, dlaczego nie płacą podatków ??. Dlaczego płacą KRUS i dlaczego składka zdrowotna wynosi ..... 1 zł / ha !! Podobno konstytucja gwarantuje równość obywateli.
zoomek
Nie gwarantuje. Mi TW z hierarchii kościelnej nie wypłaci łapówki (w tanim gruncie) od Rotszylda za wprowadzanie NWO.
Fakt - jestem wrogiem NWO... q-wa - chyba się samozaorałem.
:(
Idę się napić..
...
...
herbaty.
andregru
"od rządowej dopłaty do rat kredytu trzeba zapłacić podatek dochodowy" to byłby żart? Czy frankowicze też będą musieli płacić podatek od nieruchomości które dostaną gratis ?

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki