„Bezpieczny kredyt 2 procent” to wsparcie finansowe dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Beneficjenci przez 10 lat mogą korzystać z dofinansowania. Czy od rządowej dopłaty do rat kredytu trzeba zapłacić podatek dochodowy?


„Bezpieczny kredyt 2 proc.", czyli rządowy program dopłat do kredytu hipotecznego, ruszył 1 lipca 2023 r. Według danych spływających na bieżąco od banków można stwierdzić, że nowe dofinansowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednocześnie projekt budzi także wiele pytań. Wśród nich jest m.in. to o podatek dochodwy - czy beneficjent programu musi zapłacić PIT?
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – znamy już wysokość dopłat. Kredytobiorcy mogą być zadowoleni
Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował wskaźnik, od którego uzależniona jest wysokość dopłat do rat kredytów z dofinansowaniem. Stawka jest wyższa, niż zakładały pesymistyczne scenariusze, a to przełoży się na niższe comiesięczne obciążenia klientów.
Dopłaty do rat kredytu hipotecznego w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc." są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawodawca podczas wprowadzania dofinansowania zadbał o odpowiedni zapis - ulgą podatkową.
"Wolne od podatku dochodowego są (...) dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2 proc., o których mowa w art. 9b ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc." – czytamy w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"Bezpieczny kredyt 2 proc." - wszystko, co trzeba wiedzieć
– Gdyby nie to zwolnienie, fiskus mógłby uznać, że otrzymane od państwa wsparcie jest przychodem z tzw. innych źródeł. Tym bardziej że w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, który takie przychody opisuje, są wymienione właśnie m.in. dopłaty. Choć trzeba przyznać, iż w ostatnich latach skarbówka przyjmuje, że jeśli jakieś świadczenie przysługuje całej grupie osób spełniających określone kryteria, to jest neutralne podatkowo. Beneficjent nie uzyskuje bowiem przychodu rozumianego jako indywidualna korzyść majątkowa – tłumaczy dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl