REKLAMA

Będą podwyżki dla policji i innych służb mundurowych. Prezydent podpisał ustawę

2021-12-23 10:41, akt.2021-12-23 13:41
publikacja
2021-12-23 10:41
aktualizacja
2021-12-23 13:41
Będą podwyżki dla policji i innych służb mundurowych. Prezydent podpisał ustawę
Będą podwyżki dla policji i innych służb mundurowych. Prezydent podpisał ustawę
fot. Salvatore Allotta / / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą programu modernizacji służb podległych MSWiA oraz Służby Więziennej w latach 2022-2025. Ustawa, zakładająca m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Program modernizacji na lata 2022-2025 będzie już trzecim tego typu wieloletnim przedsięwzięciem. Tym razem na modernizację służb mundurowych podległych MSWiA przeznaczonych zostanie ponad 10 mld zł, zaś na modernizację Służby Więziennej prawie 1,9 mld zł. Dla Policji przypadnie ponad 6,4 mld zł, dla Straży Granicznej ponad 1,4 mld, dla Państwowej Straży Pożarnej ponad 1,9 mld, a dla Służby Ochrony Państwa 214 mln zł.

Z programu modernizacji na inwestycje budowlane przeznaczone zostanie prawie 2,4 mld zł, zaś na zakupy sprzętu transportowego - 918 mln, sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej - 238 mln, sprzętu informatyki i łączności - 635 mln oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy - 189 mln zł.

W Policji na inwestycje budowlane przewidziana jest kwota ponad 1,6 mld zł; część tej kwoty zostanie przeznaczona na odtworzenie 250 posterunków policji w małych miejscowościach. 517 mln zostanie wydane na zakupy prawie 2 tys. jednostek sprzętu transportowego i lotniczego. Za 193 mln zł zostanie zakupiony sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, m.in. pistolety i urządzenia RTG do prześwietlania ładunków, czy laserowe mierniki prędkości oraz kamery nasobne. Ponad 512 mln zostanie przeznaczonych na zakup sprzętu informatyki i łączności.

W Straży Granicznej na inwestycje budowlane zostanie wydatkowana kwota 439 mln zł; część z tej kwoty zostanie przeznaczona na modernizację zautomatyzowanego systemu radarowego nadzoru oraz budowę systemu perymetrycznego na granicy. Na zakupy sprzętu transportowego zaplanowano prawie 240 mln zł, m.in. na samoloty, poduszkowce i samochody patrolowe. 36 mln zł zostanie wydane na sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, a na sprzęt łączności przeznaczone zostanie 103 mln zł.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W PSP na inwestycje budowlane zaplanowano 800 mln zł, które zostaną wydane na budowę 53 nowych strażnic oraz modernizację 67 dotychczas eksploatowanych budynków. 138 mln zł zostanie przeznaczone na zakup 40 samochodów z drabiną pożarniczą, a na wyposażenie osobiste i ochronne przeznaczono 100 mln zł, w tym na wymianę umundurowania służbowego i koszarowego.

Z kolei w SOP 85 mln zł zostanie wydane na inwestycje budowlane. Na zakup sprzętu transportowego w SOP przeznaczone zostanie 24 mln zł, a sprzęt i uzbrojenie techniki specjalnej to 9 mln zł.

W Służbie Więziennej pieniądze z programu modernizacji zostaną wykorzystane m.in. na zakup pojazdów specjalnych i autobusów, pozyskiwanie nowych miejsc dla osadzonych i modernizację systemów informatycznych. Zmienić ma się również system zatrudnienia kadry medycznej. Wzmocniony zostanie też system motywacyjny funkcjonariuszy i pracowników; zwiększy się także liczba etatów w SW, zaś Wyższa Szkoła Wymiaru Sprawiedliwości zostanie rozbudowana.

W ramach modernizacji funkcjonariusze dostaną podwyżki uposażeń. Od przyszłego roku to średnio 677 zł podwyżki na osobę. Zmieni się również system motywacyjny. Dodatki będą wyliczane na podstawie podwyższonych kwot bazowych. Program „Funkcjonariusz PRO” poprawi warunki pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej.

Ponad 5,6 mld zł w nowym programie modernizacyjnym zaplanowano na wzmocnienie etatowe formacji, wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń oraz na podwyższenie wynagrodzeń pracowników cywilnych. W latach 2022-2025 liczba etatów w Policji zwiększy się o 5,6 tys., w Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej o 750.

Ustawa wprowadza wzrost miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy na etat w Policji, SG, PSP oraz w SOP o 406 zł wraz z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym, w stosunku do 2021 r. Nastąpi również podwyżka wynagrodzenia pracowników cywilnych wyżej wymienionych formacji przeciętnie miesięcznie na etat o 356 zł z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym.

Ważnym obszarem modernizacji ma być m.in. podniesienie poziomu wyszkolenia i kwalifikacji funkcjonariuszy oraz zwiększenie poziomu i efektywności kształcenia. Zmiany w systemie szkolnictwa policyjnego mają zapewnić skuteczne i profesjonalne wyszkolenie funkcjonariuszy Policji, powiązanie systemu podnoszenia kwalifikacji z systemem awansów i wynagradzania funkcjonariuszy oraz usprawnienie funkcjonowania szkół policyjnych. Dodano, że zwiększona zostanie motywacja policjantów w kreowaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego.

Reorganizację przejdzie Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Obecnie podstawowym zadaniem CLKP jest prowadzenie badań naukowych, szkoleń oraz prac rozwojowych dotyczących kryminalistyki. Po zmianach, główna działalność CLKP będzie skoncentrowana na zadaniach wspierających pracę Policji.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących przekształcenia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r. oraz nowych zasad mianowania, powoływania i szkoleń w Policji, które wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2023 r.

autor: Marcin Chomiuk

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (23)

dodaj komentarz
3456
to już 3-cia podwyżka w tym roku , coś za ostro to idzie hm , coś się szykuje .
boris-vodka
"Bijące " serce partii PIS....Bojowcy PISowcy jeden sobie palnął w łeb ,drugi się zachlał a trzeci zdezerterował
itso_sprzezenie
Uwaga na policje/milicje/zomo ściągająca haracze w wysokości 20 zł zęby dotować totalitarne państwo pis
itso_sprzezenie
Władza o was zadba żebyście jej służyli i nie mieli własnego zdania ale co tam ważne ze kasa się zgadza reszta to frajery
Sprzedajny rząd zaciąga do policji nie kompetentne osoby bez kręgosłupa czym to się może skończyć , zomo będzie was lać a my będziemy lać zomo ! :D
darius19
panstwa autorytarne - resortami silowymi stoja
igła
Nauczycielka geografii w szkole podstawowej, średnie miasto, wiek 47 lat, pełne pensum 18 godzin lekcyjnych, 27 lat stażu. Dochód za 2020 rok to 82000zł co dało około 4700zł na rękę miesięcznie. Nauczyciele w tej chwili (permanentnie co roku) oczekują dalszych podwyżek bo ciągle małoooo.
marxs
hahaha nauczycielka 4700zł na rękę miesięcznie za goły etat ? ty PISiarzu jesteś naprawdę zdrowo PISniety chyba cuś ci się pomyliło z nauczycielką języka rosyjskiego u Totalnej Klapy tamta ma więcej bo prawie 100 tys. zł miesięcznie
xxpp
Za gołe pensum nauczyciel z najwyższym stopniem zawodowym w dużym mieście ma 3500 na rękę, więc po co kłamiesz? Żeby cokolwiek zarobić trzeba mieć 30 godzin tablicowych tygodniowo. To wiąże się z podróżowaniem pomiędzy szkołami. Do tego dochodzi około 20-30 godzin na administrację i obsługę wszystkich klas - klasówki, spotkania z Za gołe pensum nauczyciel z najwyższym stopniem zawodowym w dużym mieście ma 3500 na rękę, więc po co kłamiesz? Żeby cokolwiek zarobić trzeba mieć 30 godzin tablicowych tygodniowo. To wiąże się z podróżowaniem pomiędzy szkołami. Do tego dochodzi około 20-30 godzin na administrację i obsługę wszystkich klas - klasówki, spotkania z rodzicami, pisanie kilkudziesięciu maili dziennie. W praktyce nauczyciele pracują również w soboty i każdego dnia od 8 do 18.
pafcio24
Kolejny raz MSWiA potraktowało cywili jak śmieci. Bardzo mnie ciekawi jak podwyżka o ok 300 zł brutto ma zatrzymać odpływ fachowców-chyba jakiś pisowski nieudacznik to wyliczyl, samemu wcześniej biorąc 60% podwyżkę.
endes
A co się dzieje z tymi 300-ma zamówionymi wozami „bojowymi” do rozpędzania manifestacji?… już się zaczęły dostawy?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki