Banki zmienią procedurę udzielania kredytów

Brak Bankowych Tytułów Egzekucyjnych wpłynie na zmianę procedur udzielania kredytów przez banki, które zaczną korzystać z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego. ZBP proponuje ustalenie na jednolitym poziomie opłat w tym modelu zabezpieczenia kredytu - poinformował Związek w komunikacie.

Brak Bankowych Tytułów Egzekucyjnych wpłynie na zmianę procedur udzielania kredytów przez banki
Brak Bankowych Tytułów Egzekucyjnych wpłynie na zmianę procedur udzielania kredytów przez banki (fot. KAROL SEREWIS / EastNews)

"Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 roku dotycząca Bankowego Tytułu Egzekucyjnego wpłynie m.in. na zmianę procedur udzielania kredytów przez banki. Sektor bankowy wypracuje i wdroży inny model zabezpieczenia wierzytelności" - napisano w informacji prasowej.

Związek podał, że wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Sprawiedliwości o wprowadzenie obniżek wysokości opłat za czynności notarialne związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

"Mając na względzie stanowiska, sformułowane przez Trybunał (...) odnośnie korzystania przez banki z innych form zabezpieczeń, a także odnotowywaną w innych krajach Europy praktykę, należy spodziewać się, że banki będą korzystać z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego" - napisano w piśmie skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości.

ZBP proponuje wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji.

"Jednocześnie ustalenie kosztu poddania się egzekucji w drodze aktu notarialnego na niskim poziomie, zminimalizuje ryzyko potencjalnego niekorzystnego odbioru wyroku Trybunału Konstytucyjnego (...) przez klientów, w szczególności ubiegających się o kredyt, którzy mogą upatrywać w przedmiotowym rozstrzygnięciu przyczyny nałożenia na nich konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów notarialnych" - napisano w piśmie.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował formułę Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, uznając, że narusza ona konstytucyjną zasadę równości. TK uchylił przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów. Wyrok wejdzie w życie w sierpniu 2016 r.

W ocenie analityków oraz przedsiębiorców wycofanie Bankowych Tytułów Egzekucyjnych wpłynie pozytywnie na sytuację firm kupujących wierzytelności. Po zmianie prawa banki mogą chętniej i taniej sprzedawać niespłacane długi. Dodatkowo więcej zleceń od banków mogą mieć kancelarie prawne, którym instytucje zlecą dochodzenie roszczeń. (PAP)

seb/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Gnida

lu ,janek wstawajcie szybko,do komentowania

! Odpowiedz
0 0 ~Nowak

I z czego się cieszysz Gnida? Że kraj ubożeje? Że znów poszkodowanych jest miliony twoich rodaków? Chyba, że ty z Polaków ale tych trochę innych.

! Odpowiedz
5 13 ~Andrzej12345

Jeżeli Bank pożycza Ci na dom, to zabezpieczeniem powinien być tylko ten dom. Nic więcej. W przypadku gdy odpowiada się całym majątkiem obecnym i przyszłym składnia banki do podejmowania większego ryzyka. Taka typowa pazerność.

! Odpowiedz
3 10 ~Piotr

dokładnie, od tego należy zacząć podejście do tematu kredytów hipotecznych i ich zabezpieczeń

! Odpowiedz
0 7 ~Waldi

Kredyt hipoteczny to nie jest kredyt na dom , to jest kredyt na 'życie'

! Odpowiedz
5 7 ~DeVroo

Aha, takie typowe szukanie głupszego od siebie. Bierzesz kredyt bo chcesz a chcącemu nie dzieje się krzywda. Ciągle czytam, że bank powinien to, powinien tamto. A co powinien kredytobiorca? Najlepiej nic.

! Odpowiedz
2 13 ~oro

Każdy kto bierze kredyt powinien mieć świadomość, że tak na prawdę ten bank może w każdej chwili wykonać jego egzekucję z 30-dniowym terminem.

! Odpowiedz
9 14 ~Banksterzy

Co za bezczelność, bank apeluje do obniżenia kosztów notarialnych. No tak bo to nie ich pieniądze. Sugeruję teraz, aby rada notarialna wystosowała do rządu wniosek o ustalenie max. poziomu opłat za konto, kredyty itd. !

! Odpowiedz
3 10 ~lelo

To chyba dobrze,że apelują o obniżenie,ludzie będą mniej płacic

! Odpowiedz
3 8 ~janek

Myśl trochę co piszesz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-26
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-26
LIBOR 3M CHF -0,0030 -0,7120%
2020-02-20
EURIBOR 3M -0,0030 -0,4170%
2020-02-25