"Banki nie upadną z powodu umów frankowych"

Po wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych upadłość banków wydaje się mało prawdopodobna. Instytucje finansowe zaczęły bowiem tworzyć rezerwy odpowiednio do notowanego ryzyka. Problemem może okazać się to, że skutki księgowe orzeczenia Trybunału nie są jednak jednoznaczne.

(fot. ajn / YAY Foto)

Piotr Witek, biegły rewident, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i prezes zarządu Grupy Rewit stwierdził w rozmowie z Prawo.pl, że właśnie ten element będzie nastręczać poważnych problemów interpretacyjnych w skomplikowanej materii szacowania ryzyka i ewentualnych rezerw.

W jego opinii rolą audytorów będzie współpraca z bankami i nadzorem finansowym w celu wypracowania rozwiązania, które pomoże w rzetelny sposób wycenić skutki wyroków sądów na aktywa banków.

„Wyrok TSUE z pewnością jednak nie pozostanie bez wpływu na sytuację finansową banków zaangażowanych w kredyty frankowe” - ocenił Krzysztof Burnos, biegły rewident, partner zarządzający w Kancelarii Biegłych Rewidentów Burnos Audit. - Nie wiemy jeszcze, w jakim zakresie tezy wyroku zostaną wykorzystane do korekt wycen należności kredytowych oraz rezerw na zobowiązania przez poszczególne banki. To jest indywidualna odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych banków”. Dodał, że Związek Banków Polskich szacuje, że koszty wynieść mogą nawet 60 mld zł.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 silvio_gesell

Nie należy podpisywać tego, czego się nie rozumie, bo można wprowadzić drugą stronę w zakłopotanie, a prawnikom napędzić przychody.

! Odpowiedz
4 11 jes

Jeżeli złodziej ma zwrócić skradzione rzeczy to to nazywa się kosztem dla złodzieja?

! Odpowiedz
3 8 marianpazdzioch

Same bzdury powiada ten biegły. A na:

"To jest indywidualna odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych banków"

to się nawet uśmiałem. Radny nadzorczy nie ma żadnej odpowiedzialnosci karnej. Odpowiada zupełnie jak nasz żoliborski Napoleon, jedynie przed Bogiem i historią.

! Odpowiedz
0 16 marekrz

No jakie szczęście, że nie upadną. A tyle było straszenia.

! Odpowiedz
17 51 tryby

Jakie koszty???? Zwrot nienależnych zysków, a nie koszty. Autor proszony o nie wprowadzanie w błąd.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-11-07
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-11-07
LIBOR 3M CHF 0,0156 -0,7000%
2019-11-05
EURIBOR 3M 0,0010 -0,3940%
2019-11-11