REKLAMA

"Banki nie upadną z powodu umów frankowych"

2019-10-14 13:07
publikacja
2019-10-14 13:07

Po wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych upadłość banków wydaje się mało prawdopodobna. Instytucje finansowe zaczęły bowiem tworzyć rezerwy odpowiednio do notowanego ryzyka. Problemem może okazać się to, że skutki księgowe orzeczenia Trybunału nie są jednak jednoznaczne.

fot. ajn / / YAY Foto

Piotr Witek, biegły rewident, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i prezes zarządu Grupy Rewit stwierdził w rozmowie z Prawo.pl, że właśnie ten element będzie nastręczać poważnych problemów interpretacyjnych w skomplikowanej materii szacowania ryzyka i ewentualnych rezerw.

W jego opinii rolą audytorów będzie współpraca z bankami i nadzorem finansowym w celu wypracowania rozwiązania, które pomoże w rzetelny sposób wycenić skutki wyroków sądów na aktywa banków.

„Wyrok TSUE z pewnością jednak nie pozostanie bez wpływu na sytuację finansową banków zaangażowanych w kredyty frankowe” - ocenił Krzysztof Burnos, biegły rewident, partner zarządzający w Kancelarii Biegłych Rewidentów Burnos Audit. - Nie wiemy jeszcze, w jakim zakresie tezy wyroku zostaną wykorzystane do korekt wycen należności kredytowych oraz rezerw na zobowiązania przez poszczególne banki. To jest indywidualna odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych banków”. Dodał, że Związek Banków Polskich szacuje, że koszty wynieść mogą nawet 60 mld zł.

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nie należy podpisywać tego, czego się nie rozumie, bo można wprowadzić drugą stronę w zakłopotanie, a prawnikom napędzić przychody.
jes
Jeżeli złodziej ma zwrócić skradzione rzeczy to to nazywa się kosztem dla złodzieja?
marianpazdzioch
Same bzdury powiada ten biegły. A na:

"To jest indywidualna odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych banków"

to się nawet uśmiałem. Radny nadzorczy nie ma żadnej odpowiedzialnosci karnej. Odpowiada zupełnie jak nasz żoliborski Napoleon, jedynie przed Bogiem i historią.
marekrz
No jakie szczęście, że nie upadną. A tyle było straszenia.
tryby
Jakie koszty???? Zwrot nienależnych zysków, a nie koszty. Autor proszony o nie wprowadzanie w błąd.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki