REKLAMA

Banki nie śpieszą się z darmowymi kontami

Michał Kisiel2017-02-09 09:04analityk Bankier.pl
publikacja
2017-02-09 09:04

Darmowe podstawowe konto powinno znaleźć się w ofercie banków i SKOK-ów oferujących rachunki. Taki obowiązek narzuca znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Sprawdziliśmy, kiedy ta nowość może pojawić się wśród bankowych produktów.

8 lutego w życie weszła ustawa wprowadzająca kilka nowości w regulacjach dotyczących usług płatniczych. Jednym z nich jest podstawowy rachunek płatniczy – uproszczone konto dające dostęp do najważniejszych usług związanych z przechowywaniem środków i dokonywaniem transakcji gotówkowych i bezgotówkowych.

Zobowiązane ustawą instytucje mają 18 miesięcy na dostosowanie się do regulacji, później muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia kary nałożonej przez nadzór.

Banki pracują nad podstawowym rachunkiem, ale na oferty jeszcze poczekamy / fot. Phonlawat / YAY Foto

Teoretycznie podstawowe konta mogłyby już dziś mieć swoją rynkową premierę. Zapytaliśmy banki o plany dotyczące wprowadzenia takiego rachunku. Większość deklaruje, że pracuje nad uruchomieniem produktu i spełni obowiązek w ustawowym terminie. Dokładnej daty nie podał jednak żaden z banków.

Deklarowane terminy wprowadzenia podstawowego rachunku płatniczego do oferty w wybranych bankach

Bank

Deklarowany termin zaoferowania produktu

Alior Bank

termin nie jest ustalony

Bank Millennium

termin nie jest ustalony

Bank Pekao

termin nie jest ustalony

BGŻ BNP Paribas

termin nie jest ustalony

Bank Zachodni WBK

termin nie jest ustalony

Credit Agricole

termin nie jest ustalony

Deutsche Bank

termin nie jest ustalony

Eurobank

termin nie jest ustalony

ING Bank Śląski

termin nie jest ustalony

mBank

termin nie jest ustalony

Nest Bank

termin nie jest ustalony

PKO BP

termin nie jest ustalony

Plus Bank

termin nie jest ustalony

Raiffeisen Polbank

2018 r.

Źródło: Banki, 7-8.2.2017.

Nest Bank oferujący obecnie bezwarunkowo darmowy ROR wskazuje, że produkt ten nie spełnia wymogów ustawy. „Nasze darmowe konto nie spełnia wszystkich wymogów ustawy (np. zlecenia stałe powinny być bezpłatne, a w Nest Banku są w tej chwili płatne). Dlatego Nest Bank planuje wprowadzić rachunek podstawowy zgodny z założeniami ustawy. Mamy na to 18 miesięcy od czasu uchwalenia ustawy. Na tym etapie prac nie możemy jeszcze podać terminu wdrożenia oferty” – informuje Magdalena Szymańska.

Trudno dziś określić, z jakim odzewem spotka się usługa oparta na zaleceniach unijnej dyrektywy PAD (Payment Accounts Directive). „Zainteresowanie podstawowym rachunkiem płatniczym będzie uzależnione od wielu czynników, m.in. od subiektywnej oceny zalet i wad rachunku podstawowego w oczach konsumentów, cen usług wykonywanych powyżej ustawowych limitów oraz atrakcyjności pozostałej oferty bankowej. Na obecnym etapie jakiekolwiek szacunki dotyczące zainteresowania rynku produktem należy uznać za niemiarodajne” – wskazuje Renata Bruździak, z wydziału rachunków bieżących Banku Millennium.

Bankowcy podkreślają, że rachunki znajdujące się dziś w ofercie mają wiele przewag nad uproszczonym pakietem przewidzianym w ustawie o usługach płatniczych. Przypomnijmy, że regulacyjny wymóg braku opłat dotyczy tylko pięciu transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatów. W przypadku większości ROR-ów, w tym warunkowo bezpłatnych pakietów, nie ogranicza się np. ilości zlecanych darmowych przelewów.

Ostrożność w deklaracjach dotyczących terminów pozwala przypuszczać, że w 2017 r. na rynku nie pojawi się bankowy produkt spełniający ustawowe warunki. Instytucje o mniejszym udziale w rynku, a także co bardziej dynamiczne SKOK-i, mogłyby wykorzystać okazję, by wyróżnić się wizerunkowo spośród konkurentów. Rachunek ekonomiczny nie przemawia jednak za takim krokiem i nie skłania do pośpiechu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~takjest
Banki ? A po co to dalej
~Misierewicz
Mam czerwone kakałko
~Kamil
Debilny przepis, darmowe konto czyli kredyt będzie jeszcze droższy. Albo niech będzie darmowe ale powyżej 5 transakcji przelew to koszt 50 PLN i szybko socjalizm sie skonczy
~noe
W ustawie jest o przelewach takie coś: "Opłaty te nie mogą być wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy w odniesieniu do transakcji, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, powiązanych z jakimkolwiek rachunkiem płatniczym oferowanym przez tego dostawcę." W ustawie jest o przelewach takie coś: "Opłaty te nie mogą być wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy w odniesieniu do transakcji, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, powiązanych z jakimkolwiek rachunkiem płatniczym oferowanym przez tego dostawcę." Także kosmosu nie będzie. Zapłacimy tak jak piszesz w kredytach
~Janósz
Czekam aż na dostawców mediów, dystrubutorów żywności, ubran i elektroniki spadną podobne regulacje. Wyobrażacie to sobie? Firma X sprzedaje telewizory, a państwo nakarze jej ROZDAWAĆ ZA DARMO tzw. telewizor podstawowy - o w sumie nienajgorszych parametrach, ale bez dostępu do np. funkcji VOD - każdemu kto się po niego Czekam aż na dostawców mediów, dystrubutorów żywności, ubran i elektroniki spadną podobne regulacje. Wyobrażacie to sobie? Firma X sprzedaje telewizory, a państwo nakarze jej ROZDAWAĆ ZA DARMO tzw. telewizor podstawowy - o w sumie nienajgorszych parametrach, ale bez dostępu do np. funkcji VOD - każdemu kto się po niego zgłosi.
Albo w sklepie będzie dostępny chleb podstawowy, o z góry określonym składzie i cechach, i każdy będzie go mógł po prostu z półki wziąć. BO MU SIĘ NALEŻY. A to, że jego wyprodukowanie kosztuje to już niech sobie producent sam wykombinuje jak na to wszystko zarobić.

Czujecie jak wraca socjalizm pełną gębą?
~Kasia
A w Getin Banku oczywiście konto i tak jest darmowe :-) Polecam :)
~Leszek odpowiada ~tfuu
Prawda bywa nudna
~antyreklama
Nie jest zgodne z wymogami ustawy
Darmo, czyli po 6zł:
polecenie zapłaty,
przelew w Placówce Banku,

https://www.getinbank.pl/dokument/Oplaty-i-Prowizje---obowiazuje-od-dnia-01.01.2017-r..pdf
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podstawowy-rachunek-za-darmo-nowe-prawo-wchodzi-w-zycie-7497867.html
~autor
"a także co bardziej dynamiczne SKOK-i" - jak na razie to dynamika w SKOK'ach przejawia się ich coraz szybszym bankructwem. Kto to pisał?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki