Banki, instytucje płatnicze i SKOK-i będą musiały zaoferować podstawowe darmowe rachunki dla osób, które nie korzystały do tej pory z takich usług. Idea „konta dla każdego” - zawarta w unijnej dyrektywie PAD - trafia do polskiego prawa. Przypominamy najważniejsze cechy uproszczonego rachunku.
8 lutego w życie wchodzi większość zapisów zawartych w uchwalonej pod koniec listopada 2016 r. ustawie nowelizującej regulacje dotyczące usług płatniczych. Najważniejszą dla konsumentów zmianą jest wprowadzenie rachunku podstawowego.
Pakiet darmowych usług może okazać się interesującą propozycją dla osób, które chcą zarządzać swoimi finansami bezgotówkowo, ale nie mają wielkich wymagań.


Konto dla każdego, ale z ograniczeniami
Pomysł „podstawowego rachunku” po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2013 r., gdy zaprezentowano projekt nowej dyrektywy unijnej. Idea była następująca – każdy obywatel niezależnie od sytuacji finansowej będzie mógł skorzystać z pakietu usług pozwalających na bezgotówkowe zarządzanie środkami i dostęp do gotówki.
ReklamaW polskiej ustawie wprowadzającej rozwiązania z dyrektywy PAD taki pakiet nazwano podstawowym rachunkiem płatniczym. Obowiązek oferowania konta będą miały banki oraz SKOK-i (z wyłączeniem KSKOK).
Najważniejsze cechy podstawowego rachunku płatniczego |
|
---|---|
Kto będzie mógł założyć rachunek? |
Konsument, który nie posiada jeszcze rachunku w banku lub SKOK prowadzonego w złotych (umożliwiającego wpłaty i wypłaty oraz wykonywanie transakcji płatniczych). Potencjalnego klienta będzie można sprawdzić poprzez centralną informację o rachunkach. |
Jak będzie można założyć rachunek? |
Każda zobowiązana instytucja będzie musiała nieodpłatnie na żądanie przedstawić informację o prowadzeniu rachunku podstawowego i warunkach tej usługi. Rachunek będzie można założyć:
Rachunek powinien zostać nie później niż 10 dni roboczych od złożenia kompletnego wniosku. |
Jakie funkcje będzie miał rachunek? |
Obowiązek będzie dotyczył świadczenia usług z poniższej listy, w takim zakresie, w jakim instytucja ma je w ofercie innych typów rachunków:
|
Jak będzie można zarządzać rachunkiem? |
Zlecenia będzie można składać w placówkach lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli instytucja działa tylko w środowisku elektronicznym (np. bank internetowy), to rachunek podstawowy będzie mógł być obsługiwany tylko zdalnie. |
Jakie usługi będą dostępne w podstawowym pakiecie? |
|
Jakie operacje będzie można wykonać za darmo? |
Darmowe będzie:
|
Za jakie operacje będzie można pobierać opłaty? |
Opłata nie może być wyższa od opłaty najczęściej stosowanej przez 12 ostatnich miesięcy dla danego typu transakcji przez dostawcę (w ramach innych typów rachunków) |
Zestaw funkcji podstawowego rachunku płatniczego będzie mocno ograniczony, ale wystarczający do codziennego zarządzania domowym budżetem. Dla osób, które nie potrzebują np. linii kredytowej w rachunku, pakiet może okazać się atrakcyjnym substytutem „normalnego” ROR, zwłaszcza że o w pełni darmowe konto coraz trudniej.
Przeczytaj także
Bank podsumuje, ile płacisz za konto
Przeczytaj także
Nowe konta będą pojawiać się stopniowo
Banki, które nie zaoferują podstawowego rachunku płatniczego narażają się na karę w wysokości 1 mln zł. Nakłada ją Komisja Nadzoru Finansowego, która wpierw wzywa instytucję do spełnienia obowiązku i wyznacza termin na poprawę. W przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych kara może wynieść 100 tys. zł.
Przepisy przewidujące kary za brak podstawowego rachunku w ofercie wchodzą w życie dopiero po 20 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w sierpniu 2018 r. Brak sankcji spowoduje zapewne, że banki i SKOK-i nie będą się palić do zaoferowania nowych rachunków.
Najlepsze lokaty bankowe na 1 miesiąc – luty 2017 [Ranking Bankier.pl]
![Najlepsze lokaty bankowe na 1 miesiąc – luty 2017 [Ranking Bankier.pl]](https://galeria.bankier.pl/p/7/f/0ae5761677b299-128-80-90-52-1368-855.jpg)
W zaledwie dwóch bankach można znaleźć lokaty miesięczne, w których oprocentowanie wynosi co najmniej 3 proc. w skali roku. W pozostałych instytucjach na próżno szukać ofert, które zaproponują choćby 2 proc. Dotyczy to nie tylko depozytów dostępnych bezwarunkowo, ale również lokat opatrzonych tzw. gwiazdką.
Niewykluczone, że część obecnych posiadaczy ROR-ów mniej aktywnie korzystających z kont będzie chciała skorzystać z tańszej opcji. W prawie nie przewidziano żadnego okresu karencji – po zamknięciu zwykłego rachunku będzie można założyć nowy i darmowy. Dyrektywa, której głównym celem było zachęcenie nieubankowionych do włączenia się w bezgotówkowy obrót pieniądza może zatem mieć ciekawy skutek uboczny w postaci migracji już ubankowionych, ale bardziej wrażliwych na cenę usługi.