REKLAMA

Banki namawiają na długoterminowe lokaty. To pułapka

Wojciech Boczoń2014-02-24 10:17analityk Bankier.pl
publikacja
2014-02-24 10:17

Cztery procent na lokacie? Żaden problem. Wystarczy, że zamrozimy pieniądze na dwa lub trzy lata. Analitycy prognozują jednak, że pod koniec roku wzrosną stopy NBP i wówczas oprocentowanie lokat zacznie piąć się w górę. A zerwanie długiego depozytu przed terminem pozbawi nas części odsetek.


Banki płacą mało na lokatach. Winne są stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które znajdują się na najniższym poziomie w historii. Dopóki stopy nie wzrosną, przeciętne lokaty będą dawać 2-3 proc. zysku. Przy większych stawkach, bank musi bowiem dokładać ze swojej kieszeni. Eksperci przewidują jednak, że w drugiej połowie roku Rada Polityki Pieniężnej poniesie stopy procentowe. Wówczas oprocentowanie lokat zacznie piąć się w górę.


W ostatnich dniach banki mocno promują długoterminowe lokaty, których oprocentowanie sięga - a czasami nawet przekracza - 4 proc. Przy obecnych stawkach lokat, jest to godna uwagi propozycja. Credit Agricole podniósł oprocentowanie lokaty 36M do 4,1 proc. Oprocentowanie depozytu jest stałe, więc nie zmieni się przez cały okres trwania umowy. Trzyletnią lokatę o oprocentowaniu stałym na 3,8 proc. wprowadził do oferty neoBank. Produkt trzyletni pojawił się także w ofercie eurobanku (4 proc.). Tu również oprocentowanie jest stałe.


Najlepsze lokaty dla kwoty 10 tys. zł na okres 36M:

Reklama
L.p. Bank Lokata Oprocentowanie
1
Santander Consumer Bank

Direct+ Internet
4,20%
2
Credit Agricole

Lokata terminowa
4,10%
3
Bank Pocztowy

Lokata Coraz Więcej
4,00%
4
Eurobank

Lokata terminowa
4,00%
5
neoBANK

Lokata promocyjna
3,80%

Oprocentowanie stałe może być jednak pułapką. Zwłaszcza, jeśli depozyty zakładany jest przy rekordowo niskich stopach procentowych. Wszystko wskazuje bowiem na to, że za kilka miesięcy stopy procentowe NBP pójdą do góry. Wówczas oprocentowanie rzędu 4 proc., nie będzie już niczym nadzwyczajnym i pojawią się lokaty z lepszymi stawkami. Jeśli jednak wówczas zechcemy zerwać depozyt trzyletni przed terminem, bank nie wypłaci nam odsetek, lub zapłaci tylko niewielką część.


Przykładowo Credit Agricole wypłaci tylko 1 proc. zysku od wycofanych środków, jeśli klient nie dotrwa do końca umowy. W neoBanku zerwana lokata wygeneruje 0,1 proc. "zysku". Najbardziej liberalny jest w tym przypadku eurobank. Przedterminowe zerwanie lokaty wiąże się z obniżeniem oprocentowania do 2 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 2 do 12 miesiąca trwania lokaty), 2,5 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 13 do 24 miesiąca trwania lokaty) oraz 3,0 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 25 do 36 miesiąca trwania lokaty). Dotyczy to jednak tylko tej lokaty. W innych przypadkach bank płaci 0,75 proc.


W obecnej sytuacji lokowanie na terminy dłuższe niż rok może okazać się pułapką. Zwłaszcza, jeśli oprocentowanie depozytu będzie stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Najlepszym wyjściem jest zamrożenie oszczędności na okres do 12 miesięcy i obserwowanie rynku.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~xxx
No i co panie Boczoń jest pan ekspertem a stopy procentowe poszły w dół . I komu pan doradza i za co ma pan nagrodę . Wiadomo było że stopy padną . Teraz powinien mieć pan tą nagrodę zabraną . Zarabia się dużo pieniędzy za głupoty. I najgorsze jest to ,że taki pseudo doradca nie ponosi żadnych konsekwencji.
~mmm
pomarzyc mozna o 5% juz nie bedzie takich poniewaz kredytow malo teraz zaciagaja ludzie a nie liczy sie to ze ludzie musza przez 30lat placic odsetki banka Wazne jest to ile osob w miesiacu naciagnie sie na kredyty
~krzysztof
SK Bank lokaty na zmienny procent- 5,1% na 18-mies, 5,6% na 24-mies, czyli oferty sa tylko trzeba wyjsc poza promowane duze banki komercyjne.
~Luz odpowiada ~krzysztof
Jesteś trochę do tyłu Krzysiu. SK daje 4,20% na 12 m. i 5,20% na 24 miechy. Mowa oczywiście o lokatach rentierskich. Reszta to padaka.
~lukata odpowiada ~krzysztof
tak tak bez gwarancj funduszu narodowego ... smieszny jestes .... Amber never ever !!!
~dr Zaraza
zlodziejskie banki daja 1,5 % za lokate a same zarabiaja na tym co najmniej 100 % A jak to robia? Powiedzmy ze lokuje 10 tys zl na 1,5 % banki z tego kapitalu daja 100 tys pozyczki na co najmniej 10 %. Ze 100 tys 10% to jest 10 tys zl. nie mozna inaczej tego nazwac jak lichwa lub zlodziejstwem!
~jacek
~dr Zaraza ja czegos tu nie rozumie ? ("Powiedzmy ze lokuje 10 tys zl na 1,5 % banki z tego kapitalu daja 100 tys pozyczki na co najmniej 10 %" . - twoja wypowiedz)
Zdradz mi jak to zrobic ? Zeby majac 10 000 zl kapitalu, dac 100 000 zl pozyczki ? JAK ?
Nie chce Cie obrazac , ale Twoja niewiedza do nieba siega.
A
~dr Zaraza ja czegos tu nie rozumie ? ("Powiedzmy ze lokuje 10 tys zl na 1,5 % banki z tego kapitalu daja 100 tys pozyczki na co najmniej 10 %" . - twoja wypowiedz)
Zdradz mi jak to zrobic ? Zeby majac 10 000 zl kapitalu, dac 100 000 zl pozyczki ? JAK ?
Nie chce Cie obrazac , ale Twoja niewiedza do nieba siega.
A moze jestes genialny i odkryles nowa bankowosc ? Kto wie ?
~aza odpowiada ~jacek
słyszałeś coś o kreacji pieniądza przez bank, ale to chyba dla Ciebie za trudne.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki