Banki namawiają na długoterminowe lokaty. To pułapka

analityk Bankier.pl

Cztery procent na lokacie? Żaden problem. Wystarczy, że zamrozimy pieniądze na dwa lub trzy lata. Analitycy prognozują jednak, że pod koniec roku wzrosną stopy NBP i wówczas oprocentowanie lokat zacznie piąć się w górę. A zerwanie długiego depozytu przed terminem pozbawi nas części odsetek.


Banki płacą mało na lokatach. Winne są stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które znajdują się na najniższym poziomie w historii. Dopóki stopy nie wzrosną, przeciętne lokaty będą dawać 2-3 proc. zysku. Przy większych stawkach, bank musi bowiem dokładać ze swojej kieszeni. Eksperci przewidują jednak, że w drugiej połowie roku Rada Polityki Pieniężnej poniesie stopy procentowe. Wówczas oprocentowanie lokat zacznie piąć się w górę.


W ostatnich dniach banki mocno promują długoterminowe lokaty, których oprocentowanie sięga - a czasami nawet przekracza - 4 proc. Przy obecnych stawkach lokat, jest to godna uwagi propozycja. Credit Agricole podniósł oprocentowanie lokaty 36M do 4,1 proc. Oprocentowanie depozytu jest stałe, więc nie zmieni się przez cały okres trwania umowy. Trzyletnią lokatę o oprocentowaniu stałym na 3,8 proc. wprowadził do oferty neoBank. Produkt trzyletni pojawił się także w ofercie eurobanku (4 proc.). Tu również oprocentowanie jest stałe.


Najlepsze lokaty dla kwoty 10 tys. zł na okres 36M:

L.p. Bank Lokata Oprocentowanie
1
Santander Consumer Bank

Direct+ Internet
4,20%
2
Credit Agricole

Lokata terminowa
4,10%
3
Bank Pocztowy

Lokata Coraz Więcej
4,00%
4
Eurobank

Lokata terminowa
4,00%
5
neoBANK

Lokata promocyjna
3,80%

Oprocentowanie stałe może być jednak pułapką. Zwłaszcza, jeśli depozyty zakładany jest przy rekordowo niskich stopach procentowych. Wszystko wskazuje bowiem na to, że za kilka miesięcy stopy procentowe NBP pójdą do góry. Wówczas oprocentowanie rzędu 4 proc., nie będzie już niczym nadzwyczajnym i pojawią się lokaty z lepszymi stawkami. Jeśli jednak wówczas zechcemy zerwać depozyt trzyletni przed terminem, bank nie wypłaci nam odsetek, lub zapłaci tylko niewielką część.


Przykładowo Credit Agricole wypłaci tylko 1 proc. zysku od wycofanych środków, jeśli klient nie dotrwa do końca umowy. W neoBanku zerwana lokata wygeneruje 0,1 proc. "zysku". Najbardziej liberalny jest w tym przypadku eurobank. Przedterminowe zerwanie lokaty wiąże się z obniżeniem oprocentowania do 2 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 2 do 12 miesiąca trwania lokaty), 2,5 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 13 do 24 miesiąca trwania lokaty) oraz 3,0 proc. (w przypadku zerwania w okresie od 25 do 36 miesiąca trwania lokaty). Dotyczy to jednak tylko tej lokaty. W innych przypadkach bank płaci 0,75 proc.


W obecnej sytuacji lokowanie na terminy dłuższe niż rok może okazać się pułapką. Zwłaszcza, jeśli oprocentowanie depozytu będzie stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Najlepszym wyjściem jest zamrożenie oszczędności na okres do 12 miesięcy i obserwowanie rynku.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~wap

ekspert od siedmiu boleści

! Odpowiedz
1 5 ~xxx

No i co panie Boczoń jest pan ekspertem a stopy procentowe poszły w dół . I komu pan doradza i za co ma pan nagrodę . Wiadomo było że stopy padną . Teraz powinien mieć pan tą nagrodę zabraną . Zarabia się dużo pieniędzy za głupoty. I najgorsze jest to ,że taki pseudo doradca nie ponosi żadnych konsekwencji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mmm

pomarzyc mozna o 5% juz nie bedzie takich poniewaz kredytow malo teraz zaciagaja ludzie a nie liczy sie to ze ludzie musza przez 30lat placic odsetki banka Wazne jest to ile osob w miesiacu naciagnie sie na kredyty

! Odpowiedz
3 4 ~krzysztof

SK Bank lokaty na zmienny procent- 5,1% na 18-mies, 5,6% na 24-mies, czyli oferty sa tylko trzeba wyjsc poza promowane duze banki komercyjne.

! Odpowiedz
2 3 ~Luz odpowiada ~krzysztof

Jesteś trochę do tyłu Krzysiu. SK daje 4,20% na 12 m. i 5,20% na 24 miechy. Mowa oczywiście o lokatach rentierskich. Reszta to padaka.

! Odpowiedz
3 4 ~lukata odpowiada ~krzysztof

tak tak bez gwarancj funduszu narodowego ... smieszny jestes .... Amber never ever !!!

! Odpowiedz
0 9 ~dr Zaraza

zlodziejskie banki daja 1,5 % za lokate a same zarabiaja na tym co najmniej 100 % A jak to robia? Powiedzmy ze lokuje 10 tys zl na 1,5 % banki z tego kapitalu daja 100 tys pozyczki na co najmniej 10 %. Ze 100 tys 10% to jest 10 tys zl. nie mozna inaczej tego nazwac jak lichwa lub zlodziejstwem!

! Odpowiedz
0 2 ~seth

pzdr

! Odpowiedz
7 0 ~jacek

~dr Zaraza ja czegos tu nie rozumie ? ("Powiedzmy ze lokuje 10 tys zl na 1,5 % banki z tego kapitalu daja 100 tys pozyczki na co najmniej 10 %" . - twoja wypowiedz)
Zdradz mi jak to zrobic ? Zeby majac 10 000 zl kapitalu, dac 100 000 zl pozyczki ? JAK ?
Nie chce Cie obrazac , ale Twoja niewiedza do nieba siega.
A moze jestes genialny i odkryles nowa bankowosc ? Kto wie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~aza odpowiada ~jacek

słyszałeś coś o kreacji pieniądza przez bank, ale to chyba dla Ciebie za trudne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne