REKLAMA
WAŻNE

Auchan, E.Leclerc, Intermarche ukarane za zmowę cenową w Portugalii

2021-12-18 19:06
publikacja
2021-12-18 19:06
Auchan, E.Leclerc, Intermarche ukarane za zmowę cenową w Portugalii
Auchan, E.Leclerc, Intermarche ukarane za zmowę cenową w Portugalii
fot. pio3 / / Shutterstock

Pięć działających na terenie Portugalii sieci handlowych zostało ukaranych na łączną kwotę 17,2 mln euro za trwającą ponad 10 lat zmowę cenową na produkty spółki Sogrape, głównie alkohole. Największą część grzywny, w wysokości 5,5 mln euro, zapłaci Pingo Doce, należąca do Jeronimo Martins, właściciela działającej w Polsce sieci Biedronka.

Poza Pingo Doce za zmowę cenową skazane zostały przez portugalski urząd ds. konkurencji (AdC) także sieci Auchan, E.Leclerc, Intermarche, a także Modelo Continente.

Jak podały w komunikacie władze AdC, wskazując na straty, jakie z tytułu zmowy cenowej ponieśli klienci sklepów, ukarana została również spółka Sogrape oraz dwóch handlowców.

W dokumencie dostępnym na stronie urzędu zaprezentowano część korespondencji pomiędzy ukaranymi stronami, świadczącą o procederze porozumiewania się w celu ustalenia podobnych cen towarów.

W listopadzie br. portugalski urząd ds. konkurencji nałożył dwukrotnie karę na duże sieci handlowe za zmowę cenową trwającą kilkanaście lat. Jedna z grzywien o łącznej wartości 24,6 mln euro objęła sieci Auchan, Pingo Doce i Modelo oraz spółkę Bimbo Donuts dostarczającą do ich supermarketów żywność, głównie wypieki i słodycze.

AdC w innej orzeczonej w listopadzie sprawie ukarał Pingo Doce, Auchan, Modelo Continente oraz sieć Intermarche za stworzenie kartelu dyktującego ceny kilku napojów, głównie piwa oraz wody gazowanej. Kara za proceder trwający przez kilkanaście lat wyniosła w sumie 92,8 mln euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
wiecie że tylko Polska nie ma prawa karać firm z USA czy UE ? jak tylko rząd chce aby firmy pokoju ubera czy TVN płaciły u nas podatki to od razu USA nam grozi, a ich płatna piąta kolumna organizuje antypolskie manifestacje w obronie wyzyskiwaczy kraju...
itso_sprzezenie
w polsce nie do pomyślenia podnieść rękę na korporacje i chronić konsumentów
andregru
"Kara za proceder trwający przez kilkanaście lat wyniosła w sumie 92,8 mln euro." okradani byli klienci czy do nich trafi jakaś część kary czy pójdzie na przejedzenie przez budżetówkę ?

Powiązane: Zmowy cenowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki