REKLAMA

Apple Pay już w Polsce – jak działa, lista banków

Michał Kisiel2018-06-19 07:27analityk Bankier.pl
publikacja
2018-06-19 07:27

Klienci największych banków w Polsce będą mogli w końcu zapłacić w sklepach zbliżeniowo iPhonem lub zegarkiem Apple Watch. Usługa trafiła do oferty m.in. Banku Pekao, Banku Zachodniego WBK, mBanku i BGŻ BNP Paribas.

Po niemal czterech latach od premiery mobilnego portfela Apple usługi doczekali się także klienci banków w Polsce. Apple Pay pozwala na płacenie kartą w fizycznych sklepach (zbliżeniowo) oraz sklepach internetowych i aplikacjach mobilnych bez konieczności przepisywania danych klienta i numeru plastiku.

fot. / / Bankier.pl

Jak płacić Apple Pay?

Usługa Apple Pay opiera się na mechanizmie tokenizacji. Dodając kartę płatniczą do mobilnego portfela, użytkownik nie musi obawiać się ujawnienia jej danych. Numer plastiku nie jest zapisywany w urządzeniu, a zamiast niego w specjalnie wydzielonej przestrzeni (tzw. bezpiecznym elemencie) umieszczany jest unikalny identyfikator powiązany z danym sprzętem.

Dodawanie karty płatniczej do Apple Pay wymaga uruchomienia aplikacji Wallet. Jest ona preinstalowana na telefonach firmy. Po kliknięciu ikonki "plus" można wybrać kartę już powiązaną z kontem iTunes lub sfotografować plastik, który mamy w portfelu. Po uzupełnieniu danych karta weryfikowana jest przez bank (np. poprzez wysłanie kodu jednorazowego w wiadomości SMS).

Płatność w sklepie wymaga autoryzacji biometrycznej. W momencie zbliżenia smartfona do terminala trzeba przytrzymać palec na czytniku linii papilarnych. W najnowszym modelu iPhone należy odblokować urządzenie przez FaceID i dopiero zbliżyć je do terminala sprzedawcy. Apple informuje, że w niektórych przypadkach POS może żądać numeru PIN i należy użyć kodu 0000.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czym można płacić Apple Pay?

Z płatności zbliżeniowych w sklepach korzystać mogą posiadacze zegarków Apple Watch oraz smartfonów:

 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone SE

Na innych urządzeniach – tabletach posiadających technologię TouchID (czytnik linii papilarnych) – mobilnego portfela można użyć jako metody płatności w sklepach internetowych i aplikacjach mobilnych. Na komputerach Mac (od generacji 2012 r.) używać można portfela w przeglądarce Safari, gdy dodatkowo używany jest iPhone lub Apple Watch obsługujący Apple Pay.

Lista banków z Apple Pay

Organizacja Mastercard poinformowała, że swoje karty z logo tego systemu do mobilnego portfela dodawać mogą klienci posiadający plastiki wydane przez:

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Zachodni WBK,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Getin Noble Bank,
 •  mBank,
 • Raiffeisen Polbank
 • oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

- W końcu się doczekaliśmy. Po wielu latach oczekiwań Apple wreszcie zagościł do Polski. My mamy tę przyjemność, ze jesteśmy w pierwszej grupie banków, która udostępniła tę usługę dla swoich klientów. Polacy szczególnie czekali na tę chwilę, bo Polska jest krajem mocno rozwiniętym jeśli chodzi o płatności mobilne (…) Apple Pay działa od rana. O 5:00 mieliśmy jeszcze trzy ostatnie narady w tym zakresie. Została uruchomiona usługa dla wszystkich posiadaczy plastików Mastercard w naszym banku – mówi  Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności Banku Pekao.

Posiadacze kart Visa emitowanych przez mBank, Bank Zachodni WBK oraz Nest Bank także mogą dodawać swoje plastiki do portfela Apple. Wkrótce taką opcję mieć będą także klienci największego polskiego detalisty – PKO Banku Polskiego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wiesenthal
Wow!
Toż to innowacja. Android robi to od 4 lub 5 lat
bobyxyz1
Ale android to system dla tych najuboższych, to dobrze ze polska wkoncu dolacza do prestizowego grona gdzie ludzie zamozniejsi moga rowniez placic telefonem.
innowierca odpowiada bobyxyz1
Nie rozumiem .
Dla przykladu w UK iphone maja sprzataczki , dzieci szkolne.
Czesty obrazek jak sprzatacz zatrzymuje swoj wozek na ulicy i wyciaga najnowszy i phone
na kontrakt bo to nic prestizowego.
W Mcdonalds zapchane ludzmi zyjacymi z zasilkow.
Jedza burgery i lampia sie w iphony.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki