REKLAMA

Aplisens planuje mniejszy CAPEX w '19; spodziewa się niższej dynamiki sprzedaży w UE

2018-11-14 15:00
publikacja
2018-11-14 15:00
Aplisens planuje mniejszy CAPEX w '19; spodziewa się niższej dynamiki sprzedaży w UE
Aplisens planuje mniejszy CAPEX w '19; spodziewa się niższej dynamiki sprzedaży w UE
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Nakłady inwestycyjne Aplisensu w 2019 roku będą niższe niż w bieżącym, a nadchodzące kwartały powinny przynieść dalszy wzrost przychodów - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Ich zdaniem dynamika sprzedaży spółki w UE będzie niższa, a perspektywy na rynku WNP uzależniają od cen ropy naftowej i kursu rubla.

"Rok 2018 to dla nas rok wydatków, w następnym już tyle nie planujemy. Na 2019 rok patrzymy z optymizmem, pewną niewiadomą w naszej działalności jest kwestia rynku rosyjskiego. Obserwujemy pewną tendencję w Rosji, żeby stawiać na tamtejsze produkty. Widać niechęć do polskich produktów, to jest pewna niewiadoma" - powiedział na konferencji Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Jak wynika z raportu finansowego spółki, w samym III kwartale na inwestycje Aplisens przeznaczył 17,5 mln zł.

"Oceniamy trzeci kwartał pozytywnie, załamanie cen ropy może wpłynąć negatywnie na końcówkę roku, bo ten dobry wynik był możliwy do osiągnięcia m.in. z powodu drogiej ropy. Dodatkową przeszkodą w czwartym kwartale może okazać się wysoka baza z roku ubiegłego, trudno też będzie powtórzyć sytuację z 2017, gdy czwarty kwartał był lepszy od trzeciego" - dodał.

Prezes stwierdził, że sprzedaż na terenie Unii Europejskiej pozostanie najważniejszą częścią przychodów, jednak jej dynamika w nadchodzących kwartałach będzie prawdopodobnie niższa.

"Sprzedaż na rynku Unii Europejskiej pozostanie motorem napędowym dla wyników grupy, ale dynamika sprzedaży w następnych kwartałach w tym regionie będzie prawdopodobnie niższa, głównie z powodu wysokiej bazy. Sytuacja w Rosji i innych krajach WNP zależna będzie od kształtowania się kursu rubla i cen ropy naftowej" - powiedział Żurawski.

Prezes nie wykluczył możliwości rekomendowania przez zarząd wypłaty części zysku w formie dywidendy.

"Jest praktyka rekomendowania rokrocznie dywidendy i przeznaczania na nią 25 proc. zysku netto. Nie przewidujemy odstępstwa od tej normy, jest jednak zbyt wcześnie na konkretne deklaracje. Nie jest również wykluczone, że pieniądze które mielibyśmy przeznaczyć na dywidendę zostaną przeznaczone na skup akcji" - powiedział prezes Aplisens.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku skonsolidowane przychody Aplisensu wyniosły 76,8 mln zł (+6 proc. rdr), zysk operacyjny wzrósł o 13,3 proc. do 14,3 mln zł, EBITDA zwiększyła się o 10 proc. do 19,5 mln zł, a zysk netto wzrósł o 10 proc. do 11,9 mln zł.

Największą dynamiką wzrostu odznaczył się rynek Unii Europejskiej, gdzie przychody wyniosły 17,5 mln zł (+18,1 proc. rdr). Sprzedaż na rynku krajowym osiągnęła poziom 25,1 mln zł (+7,6 proc. rdr). Przychody z rynku WNP wyniosły 29,5 mln zł (+7,2 proc. rdr).

W samym III kwartale zysk netto wyniósł 4,42 mln zł (+2,3 proc. rdr), przychody wyniosły 28 mln zł (+7,4 proc. rdr), zysk operacyjny wyniósł 5,5 mln zł (+14 proc. rdr), EBITDA osiągnęła wartość 7,3 mln zł (+11,7 proc. rdr).

Spółka podała w komunikacie, że podtrzymuje cel 107,5 mln zł przychodów w 2018 roku. (PAP Biznes)

hb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki