REKLAMA
DZIEŃ UE

Aplisens liczy na wzrost sprzedaży w '18, rynki WNP mogą jednak zaskoczyć

2018-03-20 15:02
publikacja
2018-03-20 15:02

Aplisens spodziewa się, że w 2018 r. sprzedaż wzrośnie w porównaniu z 2017 r. Największą niewiadomą są dla spółki rynki WNP - poinformował na konferencji prezes Aplisensu Adam Żurawski.

"Pierwszy kwartał jest zawsze najsłabszy i najmniej miarodajny. Wydaje się, że będziemy w tym roku trochę rośli. Zależy to jednak od sytuacji. W Polsce powinno być dobrze, w Unii Europejskiej powinno być w miarę dobrze, natomiast WNP jest wielka niewiadomą" - powiedział na konferencji prezes Aplisensu.

RYNKI WNP

"2018 rok powinien być na rynkach WNP trochę lepszy, ale to nadal zależy od polityki i ceny ropy. Wydaje się, że kolejny rok powinien być na plusie" - powiedział Żurawski.

Dodał też, że rynki WNP coraz mniej znaczą w sprzedaży Aplisensu, a obecne stosunki polityczne m.in. z Rosją niekorzystnie wpływają na sprzedaż.

"Pojawiają się tendencje protekcjonistyczne, widać niechęć do produktów importowanych, także polskich, co nam nie pomaga. Ciężko jest nam sprzedawać zwłaszcza do państwowych firm, gdzie te tendencje protekcjonistyczne są najsilniejsze" - powiedział Adam Żurawski.

"Powstała nasza spółka w Kazachstanie i tam nasza sprzedaż powinna rosnąć. Rynek ukraiński też może urosnąć. Jeśli chodzi o Rosję i Ukrainę - chcielibyśmy urosnąć i zdaje się, że urośniemy, natomiast trochę się boję mówić ze względu na sytuację polityczną" - dodał.

POLSKA

Na rynku krajowym Aplisens w 2018 r. zakłada wzrost sprzedaży.

"Oprócz spółek Skarbu Państwa, które inwestują, nie ma prywatnych inwestycji, co może spłaszczyć te wzrosty, na które liczymy w 2018 r." - powiedział prezes Aplisensu.

Poinformował też, że kontynuacji tendencji wzrostowej, którą było widać już w czwartym kwartale 2017 r., spółka spodziewa się też na początku 2018 r., dzięki m.in inwestycjom w ekologii, gazownictwie i górnictwie.

"W tym roku pewnie będą jakieś dodatkowe inwestycje w gazownictwie, bo weszła nowa dyrektywa, która zmusza gazowników do wymiany pewnej części aparatury pomiarowej, to też powinno się przełożyć na wzrosty" - powiedział Żurawski.

"Górnictwo węgla kamiennego także jest taką branżą, która się odbiła. Widzimy zwiększone zapotrzebowanie z tej branży i to nie tylko w Polsce" - dodał.

UNIA EUROPEJSKA

Aplisens liczy w 2018 r. na wzrost sprzedaży w Unii Europejskiej, jednak nie tak duży jak w roku 2017. (Sprzedaż jednostkowa w UE wzrosła w 2017 r. 16 proc. rdr. Według danych skonsolidowanych, obejmujących wyniki spółki zależnej SRL Aplisens Rumunia sprzedaż wzrosła o 18 proc. rdr).

"Wzrosty wynikają z dobrej koniunktury w UE, jeśli ta koniunktura będzie się utrzymywać, to wzrosty powinny być, na pewno nie tak duże jak w ubiegłym roku, ale są możliwe. Rośnie też nasz udział w rynku UE" - powiedział prezes Aplisensu.

RYNKI POZOSTAŁE

Na pozostałych rynkach Aplisens spodziewa się wzrostów, dynamika wzrostu spadnie jednak w porównaniu do roku 2017, kiedy to wyniosła 44 proc.

"Najwięcej kupował u nas w 2017 r. Pakistan, Wietnam, Korea Południowa, Chiny, Tajwan. Pojawiła się także Ameryka Południowa i Łacińska, gdzie zaczynają działać dystrybutorzy. Stwarza to nadzieję, że sprzedaż tam będzie rosła w ciągu najbliższych lat" - powiedział Żurawski.

"Dymnika z poprzedniego roku jest nie do powtórzenia. Będziemy zadowoleni, jeżeli będzie w miarę płasko. Aczkolwiek przy tak małym wolumenie, jeden duży temat może ten wynik zakłócić" - dodał.

Spółka liczy, że w ciągu kilku lat sprzedaż na rynkach zagranicznych, poza UE i WNP, stanie się dla firmy stabilną "czwartą nogą".

"Jest nadzieja, że w perspektywie najbliższych lat stworzy się nam tak zwana czwarta noga, gdzie sprzedaż będzie porównywalna do WNP czy nawet Unii Europejskiej" - powiedział prezes.

W 2017 roku grupa Aplisens miała 99,8 mln zł przychodów (wzrost o 3,3 proc. rdr), 17,1 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 7,2 proc. rdr) i 19,6 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 14,2 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wzrosła o 7,6 proc. rdr do 23,9 mln zł.

Aplisens powstał w 1992 r i jest dostawcą rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej. Produkuje urządzenia do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień, poziomu oraz temperatury. Spółka świadczy również usługi doradcze związane z aplikacjami produkowanej aparatury, serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Laboratorium ciśnień posiadające akredytację PCA świadczy usługi wzorcowania przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień własnej produkcji oraz innych producentów. (PAP Biznes)

kat/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki