REKLAMA
WEBINAR

Aplisens chce rozszerzyć sieć sprzedaży o Turcję i USA

2018-09-10 09:06
publikacja
2018-09-10 09:06

Aplisens planuje dalszą dywersyfikację rynków zbytu i wejście do Turcji oraz Stanów Zjednoczonych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Turcja, mimo problemów gospodarczych, to olbrzymi rynek zbytu, na którym z pewnością znajdzie się dla nas miejsce. Planujemy w okresie najbliższych miesięcy utworzyć tam spółkę i ruszyć ze sprzedażą urządzeń" – powiedział cytowany w komunikacie Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

"Liczymy, że już w 2019 roku, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, będziemy mogli dostarczać nasze urządzenia na teren Stanów Zjednoczonych" - dodał.

Skonsolidowane przychody producenta aparatury kontrolnopomiarowej w I połowie 2018 roku wzrosły o 5,4 proc. do 48,8 mln zł, zysk operacyjny zwiększył się o 12,7 proc. do 8,8 mln zł. EBITDA wzrosła o 9,1 proc. do 12,2 mln zł, a zysk netto zwiększył się o 15,2 proc. i wyniósł 7,5 mln zł.

Największą dynamiką wzrostu odznaczył się rynek Unii Europejskiej, gdzie przychody Aplisensu wzrosły o 18,8 proc. do 11,8 mln zł. Sprzedaż na terenie dawnej WNP osiągnęła poziom 19,5 mln zł (wzrost o 10,8 proc.). Przychody na rynku krajowym pozostały na zbliżonym poziomie 14,7 mln zł, co oznacza zwyżkę o 0,5 proc.

"W Europie największymi wzrostami odznaczają się kraje skandynawskie, ale także Rumunia. Jednak najbardziej znaczącym kierunkiem pozostają Niemcy. Zakładane w strategii 14 proc. wzrostu na rynku UE, wydaje się niezagrożone, a nawet istnieje szansa na lekkie przekroczenie tej wartości. Spowolnienie dynamiki na rynku dawnej WNP to wpływ m.in. sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję i słabnącego rubla, ale myślę, że III kwartał powinien być lepszy. Nadal zakładamy, że w wynikach za cały 2018 rok Wschód odznaczy się 10 proc. wzrostem. Natomiast w Polsce nadal odczuwamy spowolnienie inwestycji w energetyce, stąd zbliżona wartość tegorocznych wyników do tych z ubiegłego roku. Należy pamiętać, że sezonowo drugie półrocze jest lepsze od pierwszego, pozostajemy więc dobrej myśli" – powiedział prezes.

W pierwszej połowie 2018 roku inwestycje producenta aparatury kontrolnopomiarowej wyniosły 7,1 mln zł. Do końca roku spółka zamierza przeznaczyć na ten cel około 20 mln zł. Aplisens wydał 4 mln zł na nowe maszyny i urządzenia produkcyjne oraz 1,1 mln zł na badania, rozwój i certyfikaty. Na rozbudowę zakładu produkcyjnego w Radomiu w pierwszym półroczu przeznaczono 1,5 mln zł. Inwestycja ta ma kosztować łącznie około 11 mln zł, przy czym część tej kwoty może być przełożona na następny rok.

Rozbudowa zakładu w Radomiu ma umożliwić spółce już w pierwszej połowie 2019 roku produkcję innowacyjnych przepływomierzy elektromagnetycznych, których sprzedaż powinna w najbliższych latach dynamicznie rosnąć. (PAP)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki