REKLAMA

Anonimowo i coraz więcej, czyli jak Polacy donoszą do skarbówki

Marcin Lekki2014-02-04 06:00
publikacja
2014-02-04 06:00
Anonimowo i coraz więcej, czyli jak Polacy donoszą do skarbówki
Anonimowo i coraz więcej, czyli jak Polacy donoszą do skarbówki

Poziom donosicielstwa w narodzie polskim jest wciąż wysoki – Urzędy Kontroli Skarbowej rejestrują coraz więcej takich zgłoszeń. Jak można się spodziewać, donosiciele wolą pozostawać anonimowi. Mimo że każda informacja jest przez UKS weryfikowana, większość z nich jest dla kontrolerów bezużyteczna i kończy w koszu na śmieci.

donos
foto: Thinkstock 

Dla Urzędów Kontroli Skarbowej donos może stanowić informację na temat naruszeń dokonywanych przez podatnika. Co więcej, każda informacja wpływająca do UKS musi być przynajmniej wstępnie zweryfikowana.

Donosimy coraz częściej

Jak wynika z danych przekazanych przez Urzędy Kontroli Skarbowej portalowi Bankier.pl, liczba donosów z roku na rok wzrasta. Największe wzrosty w 2013 r. w stosunku do 2012 r. odnotowano w Lublinie (prawie o 40% więcej), Warszawie (25%), Krakowie (prawie 19%), Kielcach (prawie 17%) oraz w Bydgoszczy (15%). Coraz mniej do UKS donoszą w Opolu (spadek o prawie 9%) i w Zielonej Górze (spadek o ok. 3,5%).

Liczba donosów składanych do UKS-ów w latach 2011-13

Rok 2011 2012 2013
Białystok 230 281 309
Bydgoszcz 357 358 412
Gdańsk 522 471 465
Katowice 527 557 549
Kielce 130 178 208
Kraków 295 382 453
Lublin 272 286 397
Łódź 381 357 375
Olsztyn 241 276 294
Opole 198 196 179
Poznań 587 553 569
Rzeszów 336 321 350
Szczecin 377 393 421
Warszawa 483 792 990
Wrocław 539 559 627
Zielona Góra 300 388 374

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z UKS-ów

Skarbówki nie interesuje kto, ale na kogo donosi

Donosy do UKS można składać w różnych formach – listownej, telefonicznej, poprzez pocztę elektroniczną lub osobiście - najwięcej jest tych w formie pisemnej. Bardzo często donosy są pisane odręcznie. - Każdy donos jest rozpatrywany, przy czym na formalną odpowiedź mogą liczyć tylko informacje podpisane autentycznymi danymi – zaznacza Bartosz Stróżyński, rzecznik bydgoskiego UKS.

policja »Ile policja płaci donosicielom?

Pomimo że w niektórych urzędach zauważa się coraz więcej podpisanych donosów, w większości przeważają te anonimowe.  - Najczęściej są one niepodpisane lub też podpisane jako „uczciwy podatnik”, „życzliwy obywatel RP”, „płacący podatki”, „oszukany”, „sąsiad”,” anonim” lub też podpisywane imieniem i nazwiskiem, chociaż nie zawsze prawdziwym – mówi Izabela Głowacka, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Według urzędników, główną przesłanką do pozostania anonimowym jest obawa ujawnienia przez UKS ich tożsamości, bądź uniknięcie powołania do składania zeznań w charakterze świadka. Anonimowość donosicieli nie jest problemem dla urzędów, które nie weryfikują danych osób informujących, tylko zgłoszone nieprawidłowości.

Kiedy najczęściej donosimy?

W składaniu donosów da się zauważyć pewną sezonowość. Liczba wpływających do urzędów doniesień jest wyższa w okresie składania rocznych rozliczeń (styczeń-kwiecień) - wtedy dominują donosy związane z otrzymywanymi od pracodawców deklaracjami PIT. W okresie letnim, związanym z budowami i remontami, przeważają zgłoszenia opisujące nieuczciwych wykonawców tego typu usług.

W okresie wzmożonego handlu (kwiecień-sierpień, okres przedświąteczny), wpływają przede wszystkim doniesienia dotyczące wydawania paragonów, które relatywnie często po weryfikacji okazują się prawdziwe: - W przypadku zgłoszeń nieewidencjonowania sprzedaży doniesienia zazwyczaj się potwierdzają – mówi Anna Baran, kierownik oddziału analityczno-planistycznego zielonogórskiego UKS. Urzędnicy zauważają też, że coraz większa świadomość i wyczulenie na konieczność otrzymania paragonu jest efektem organizowanych przez nich akcji „Weź paragon”.

Donosy to często tylko domysły

Kontrolerzy nie przeceniają jednak wagi donosów: - Wnioski pochodzące od osób fizycznych oraz anonimy zajmują mało znaczące miejsce na liście podstaw do wszczęcia kontroli, tym bardziej, że po ich weryfikacji najczęściej okazują się nieprawdziwe – mówi Izabela Głowacka, rzecznik prasowy UKS w Białymstoku. - Na podstawie otrzymanych wniosków (donosów) w 2011 r., 2012 r. i w 2013 r. wszczęto odpowiednio 8, 17 i 4 postępowań kontrolnych – dodaje Wojciech Lewandowski, rzecznik prasowy UKS w Krakowie.

Głównym powodem niewielkiej przydatności donosów są informacje w nich zawarte. Zdaniem urzędników wiele informacji opiera się na domysłach i przypuszczeniach, mimo tego że niektóre donosy zawierają szczegółowe informacje na temat potencjalnych oszustów podatkowych. - Większość informacji zawartych w donosach jest nieprecyzyjnych i ogólnikowych, często typowo sygnalnych, aby tylko zainteresować urząd firmą, nie precyzując rodzaju nieprawidłowości – powiedziała Alicja Jurkowska, rzecznik prasowy warszawskiego UKS.

kontrola » Kontrole skarbowe prowadzą firmy do bankructwa

Brak konkretnych informacji to nie jedyny powód niewielkiej przydatności donosów. - Niewielki procent doniesień trudno jest zweryfikować z uwagi na to, że są nieczytelne - chodzi zarówno o charakter pisma, jak też styl piszącego - mówi Izabela Głowacka. -  Zdarzają się w nich błędy stylistyczne, gramatyczne i ortograficzne – dodaje.

Donosy mogą pogrążyć oszustów podatkowych

Nie oznacza to jednak, że donosy są dla urzędów bezużyteczne. Informacje tam zawarte mogą być uzupełnieniem wiedzy, którą UKS już posiada. – Zdarzają się przypadki, iż informacje zewnętrzne są uzupełnieniem lub potwierdzeniem rozpoznania własnego, dokonanego przez komórki analityczne urzędu – komentuje Agnieszka Derkacz z UKS w Opolu.

Masz nowy samochód? Uważaj - wredny sąsiad doniesie

Jak pokazuje praktyka, donos bywa początkiem kontroli, w której zostaje nałożona wysoka kara. Tak było m.in. w Łodzi: - W 2013r., w wyniku postępowania kontrolnego wszczętego w oparciu o informacje zawarte w doniesieniu, najwyższe zobowiązanie określono w podatku od towarów i usług w kwocie ponad 1,1 mln zł – mówi Mariola Grabowska z Łódzkiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Podobnie było w Katowicach, gdzie jedno z otrzymanych doniesień w 2013 roku było podstawą wszczęcia kontroli skarbowej, która dotyczyła wyłudzenia podatku VAT przez firmy budowlane. W wyniku zakończonej kontroli wydano decyzję na kwotę  ok. 2, 760 mln złotych.

Druga część: Sąsiad, była żona, konkurencja - to oni najczęściej donoszą do skarbówki

Trzecia część: „Ma duży dom i lewe dochody”, „zapłacił mniej za turnus” – czyli z jakimi donosami zmagają się urzędnicy

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (71)

dodaj komentarz
~Rozczarowany
Rozumie donosicieli bo chce lepszego jutra a dzieki ludziom ktorzy narobili dlugow w polsce i uciekli za granice jest jak jest, WIELKA WLADZO WEZ SIE ZA TAKICH LUDZI !!! Urzedy skarbowe powinny wiedziec jak to zrobic ,bo w niektorych krajach europejskich jak masz dlug to musisz go splacic oni nie zamiataja takich rzeczy pod dywan Rozumie donosicieli bo chce lepszego jutra a dzieki ludziom ktorzy narobili dlugow w polsce i uciekli za granice jest jak jest, WIELKA WLADZO WEZ SIE ZA TAKICH LUDZI !!! Urzedy skarbowe powinny wiedziec jak to zrobic ,bo w niektorych krajach europejskich jak masz dlug to musisz go splacic oni nie zamiataja takich rzeczy pod dywan tylko szukaja az znajda w przeciwienstwie do polski! Wystarczy znalesc prace za granica i wymeldowac sie z polski i sie zyje bez stresowo.To jest problem!!!
~Hrabia
Niestety polityka i ludzie w niej siedzący jak i świat gospodarczy to jedno bagno ,gonitwa za kasa ,kto kogo przechytrzy ,donosy ,podlizywanie ,łapówki ,jak tego się słucha ma się ochotę uciekać z tego kraju ,jeszcze na dodatek te kłótnie ,i kłamstwa polityków nie dbający o przejrzystość gospodarki i dążenie do ulepszeń nie droga Niestety polityka i ludzie w niej siedzący jak i świat gospodarczy to jedno bagno ,gonitwa za kasa ,kto kogo przechytrzy ,donosy ,podlizywanie ,łapówki ,jak tego się słucha ma się ochotę uciekać z tego kraju ,jeszcze na dodatek te kłótnie ,i kłamstwa polityków nie dbający o przejrzystość gospodarki i dążenie do ulepszeń nie droga kłamstw tylko wypracowaniem najlepszych ustaw .wskaz gdzie istnieje drugi tak zgniły kraj mieniącym się praworządnym krajem
~Bezdomny
Nie rozumiem rodaka czym się kieruje donosząc na rodaka . Gdyby szefowie skarbówek odpowiadali prawnie za zniszczenie wiele firm uczciwych które wygrały sprawy ,być może byli byśmy bogatszym krajem .kto donosi na rodaka podlega karze więzienia
~gfh
no coz, kiedys tluszcza donosila na Gestapo i wydawal Zydow Niemcom, teraz ich potomkowie donosza do US ,to takie polskie
~pokrzywdzona
Firma wykonywała u mnie taras ,nie mieli pojęcia ,żle położyli kostkę,same góry i nierówności,woda po deszczach nie spływała,spady porobione do strony budynku-masakra a gdy zwróciłam się z reklamacją to napisali donos do PINB,no i sami napisali na siebie skargę bo byłam sprytniejsza i mam opinie rzeczoznawców,co za firma aby Firma wykonywała u mnie taras ,nie mieli pojęcia ,żle położyli kostkę,same góry i nierówności,woda po deszczach nie spływała,spady porobione do strony budynku-masakra a gdy zwróciłam się z reklamacją to napisali donos do PINB,no i sami napisali na siebie skargę bo byłam sprytniejsza i mam opinie rzeczoznawców,co za firma aby skasować klienta ,ludzie nie mają pojęcia co robią a tym bardziej brak doświadczenia w wykonywanej pracy ale skargi to potrafią pisać ,zakapowali samych siebie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
"kto mieczem wojuje ten od miecza ginie" bardzo dobre powiedzenie , szuje ktore donosza nie maja miejsca w stadzie, same sie wykoncza zazdroscia.Niech zyja 100 lat, a 200 pija.
~sdfdf3333
Jesli ktos okrada panstwo czyli tez mnie - bo ja tez loze na to panstwo, to tylko donosic i nie miec skrupolow!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki