REKLAMA

Andrzej Duda: Należy dać możliwość przewalutowania kredytów we frankach

2015-05-15 10:22
publikacja
2015-05-15 10:22
Andrzej Duda: Należy dać możliwość przewalutowania kredytów we frankach
Andrzej Duda: Należy dać możliwość przewalutowania kredytów we frankach
fot. Krystian Maj / / FORUM

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda - uważa, że należy przewalutować kredyty we frankach, tak, aby były spłacane po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Duda w piątek w Senacie spotkał się z przedstawicielami osób, które czują się poszkodowane przez banki, m.in. frankowiczami.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy chcieli się rozwijać, widzieli możliwość, żeby mając dochody kupić mieszkanie, udało się do banków. Znam takie przypadki, że oferowano im tylko jeden rodzaj kredytu mieszkaniowego, we frankach szwajcarskich.

Trzeba porozmawiać nad tym, jak ten problem rozwiązać" - powiedział Duda przed spotkaniem. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele ruchu "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Ruch domaga się m.in. uznania kredytów walutowych za toksyczne instrumenty finansowe i natychmiastowej likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego.

Marek Belka dla Bankier.pl: Kredyty frankowe muszą zostać przewalutowane na złote

Kandydat PiS podkreślił, że były jedynie "ogólne" zapowiedzi ze strony premier Ewy Kopacz i instytucji rynku finansowego jak skutecznie pomóc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach. "W rzeczywistości do żadnego rozwiązania do tej pory nie doszło. Trzeba to rozwiązanie znaleźć i to bardzo pilnie" - zaznaczył.

"Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji, które na przykład straciły pracę i dzisiaj nieruchomości, które kupili, z uwagi na zmiany kursowe są wielokrotnie mniej warte niż kredyt, który mają do spłacenia, biorąc pod uwagę także odsetki. To jest sytuacja kuriozalna" - ocenił Duda.

Duda przedstawił swój pomysł na naprawienie sytuacji. "Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane. Będę starał się w tej sprawie interweniować (...) Prezydent ma olbrzymią legitymację, żeby załatwiać trudne sprawy na poziomie państwowym" - powiedział.

W połowie marca Związek Banków Polskich zaproponował m.in. utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej oraz dla frankowiczów, na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych.

Propozycje Związku to pokłosie styczniowego "czarnego czwartku", gdy po gwałtownym wzroście kursu franka problem frankowiczów stał się istotny politycznie i społecznie.

Według prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza bankowcy, opracowując swoją koncepcję, brali pod uwagę to, co wydarzyło się na rynku kredytowym po decyzji SNB z 15 stycznia, stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej i prezesa NBP, opinie prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także premier Ewy Kopacz, wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz głosy w dyskusji, jakie pojawiły się po przedstawieniu koncepcji przewalutowania kredytów frankowych przez przewodniczącego KNF.


Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Ten temat musiał się pojawić

Do tej pory temat kredytów walutowych nie zajął w kampanii prezydenckiej pierwszoplanowego miejsca. Kandydaci znacznie chętniej wypowiadali się o JOW-ach niż o losie kredytobiorców. Widocznie jednak nadszedł czas zabiegania o głosy również tych, którzy sparzyli się na zobowiązaniach walutowych.

Przewalutowanie kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania to jeden z głównych postulatów obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez "frankowców". Andrzej Duda popierając takie rozwiązanie udziela poparcia grupie oczekującej radykalnej zmiany. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie pomysłu w życie oznaczałoby, zgodnie z symulacjami przeprowadzonymi przez KNF, poważne kłopoty dla kilku ważnych systemowo banków, a w konsekwencji destabilizację całego sektora. Nawet na Węgrzech, stawianych nieraz za wzór sprawnego rozwiązania kredytowego kryzysu, nie sięgnięto po takie środki, a eliminację zobowiązań frankowych z bilansów banków przeprowadzono etapami.

Od styczniowego skokowego wzrostu kursu franka minęło kilka miesięcy. Nadal czekamy na konkretne propozycje banków i KNF dotyczące działań mających ograniczyć ryzyko zrodzone przez boom na kredyty we frankach. Program miał ujrzeć światło dzienne do końca maja. Wciąż jest o nim zastanawiająco cicho. Nic dziwnego, że w gorącej końcówce kampanii prezydenckiej po porzucony przez innych temat sięgają politycy.


(PAP)

tgo/ as/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (170)

dodaj komentarz
~Złotowiczanin
Żądam zamrożenia WIBORu na najniższym poziomie. Chciałbym też wyeliminowanie bandyckich marż. Kiedy rząd pomoże kredytowiczom-złotowiczom??...

Kredytowicze złotowicze też zostali nabici w butelkę.
~obserw
Zagraniczne banki widzą zagrożenie dla swoich interesów i założyły nową partię sprzedawczyków z Petru jako prezesem czyli drugie „supertajne” skrzydło PO aby nabić Polaków w butelkę. Niedoczekanie wasze…
Przypominam ojcem prywatyzacji polskich banków za bezcen był słynny Balcerowicz.....teraz jego kolega
Zagraniczne banki widzą zagrożenie dla swoich interesów i założyły nową partię sprzedawczyków z Petru jako prezesem czyli drugie „supertajne” skrzydło PO aby nabić Polaków w butelkę. Niedoczekanie wasze…
Przypominam ojcem prywatyzacji polskich banków za bezcen był słynny Balcerowicz.....teraz jego kolega pan Petru zakłada Nowoczesną.pl i chce dokończyć dzieła mają potężną kasę od bankowców na kampanię wyborczą......pamiętajmy o tym przy wyborach!!!!
~Obserwator
„Frankowicze” nie chcą żadnych dopłat od państwa, jest w tej sprawie petycja a opinia publiczna jest celowo wprowadzana w błąd. Dlaczego? Odpowiedź poniżej:
Osoby, które wzięły kredyty "denominowane" do franków WZIĘŁY W RZECZYWISTOŚCI KREDYTY W ZŁOTÓWKACH ponieważ banki jak wykazano nie posiadały
„Frankowicze” nie chcą żadnych dopłat od państwa, jest w tej sprawie petycja a opinia publiczna jest celowo wprowadzana w błąd. Dlaczego? Odpowiedź poniżej:
Osoby, które wzięły kredyty "denominowane" do franków WZIĘŁY W RZECZYWISTOŚCI KREDYTY W ZŁOTÓWKACH ponieważ banki jak wykazano nie posiadały w rzeczywistości żadnych franków (raty są tylko teraz FIKCYJNIE przeliczane na franki celem WYMUSZENIA wyższych rat i całkowitej kwoty do spłaty). Polskie społeczeństwo już się zorientowało na czym polega to OSZUSTWO POLSKICH OBYWATELI PRZEZ ZACHODNIE BANKI działające na terenie RP. Umowy z bankami jak się okazało są wadliwe i jest prawomocny wyrok Sądu Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie dotyczący prawie wszystkich banków. Umowy zawierają w częściach dotyczących fikcyjnych przeliczeń zapisy niezgodne z prawem polskim i unijnym i w związku z tym w tych częściach umowy są nieważne. I tu jest istota rzeczy a nie w pomocy państwa. CI KREDYTOBIORCY NIE CHCĄ ŻADNEJ POMOCY OD PAŃSTWA, żadnych dopłat itp. W tej sprawie jest petycja do prezydenta RP podpisana przez tysiące tzw. "frankowców" że nie zgadzają się na żadną pomoc z budżetu państwa a jedynie przestrzegania prawa przez banki zachodnie w Polsce. I proszę sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego opinia publiczna nie została o tym wszystkim poinformowana? ..... Myślę, że państwo już znaleźliście prawidłową odpowiedź.
Poza tym przecież teraz wszyscy Polacy byliby „złotowkowiczami”,. Czy to źle? W czym problem?
Polacy, nie dajcie się zwariować. Trzymajmy się razem. Pozdrawiam
~obserwator
Nie będzie straty dla sektora bankowego ponieważ jak się okazało..... banki nie miały żadnych franków, to był pic na wodę fotomontaż do nabicia w butelka POLSKICH OBYWATELI. Teraz banki przeliczają tylko FIKCYJNIE ratę celem WYMUSZENIA większej kwoty do spłaty. Polacy nie dajmy się zwariować, banki poprzez straszenie Nie będzie straty dla sektora bankowego ponieważ jak się okazało..... banki nie miały żadnych franków, to był pic na wodę fotomontaż do nabicia w butelka POLSKICH OBYWATELI. Teraz banki przeliczają tylko FIKCYJNIE ratę celem WYMUSZENIA większej kwoty do spłaty. Polacy nie dajmy się zwariować, banki poprzez straszenie nas chcą dalej oszukiwać Polaków. Trzymajmy się razem. Pozdrawiam.
~Prawnik
Mają Państwo polisolokatę, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, kredyt we frankach? Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Lex z Wrocławia. Przy minimum formalności ze strony Klienta jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces związany z dochodzeniem roszczeń od ubezpieczycieli i banków. Tel. 531 151 536, email: d.spilnyk@kancelaria-lex.org
~sipa
A PiS niech się zlozy na rewelacyjne pomysły tego kandydata. Facet obiecuje, ze od reki roawiaze problemy każdemu i nie wiadomo skad biora się ludzie, którzy w to wierza.
~moher
Lemingi pany, zadłużenie poprzez kredytobiorców przenosi się na zadłużenie kraju. Ten sztuczny zysk banki z kraju wyprowadzają, chodzi licząc w dolarach o 15 mld, tyle ca cały dług Gierka, i przy załamaniu złotego jest to dług niespłacalny.
~dirty_harry
Panie duda a moje pozycje na forexie tez prosze przewalutowac , bo co ja inny jestem. Nie bede pazerny i 2,50 za dollarka chetnie akceptuje a Pan bedzie miec moj glos i bede pana chwali i modlil sie u ojca tadeusza.
~wyborca
Kolejne obiecanki, tyko Panie Duda kto za to zapłaci??? - pozostali obywatele, którzy byli na tyle rozgarnięci i nie podpisali papierka na 30 lat i do dziś wynajmują lub mieszkają kątem u rodziców, no chyba, że znowu Państwo wyrucha emerytów i rencistów.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki