REKLAMA

„Payrollsy” pozytywnie zaskoczyły. Inwestorzy zrozpaczeni

Krzysztof Kolany2022-12-02 14:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-02 14:45

Wyraźnie lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy zostały źle przyjęte przez inwestorów. W dół poszły ceny akcji i obligacji, a dolar umocnił się względem euro.

„Payrollsy” pozytywnie zaskoczyły. Inwestorzy zrozpaczeni
„Payrollsy” pozytywnie zaskoczyły. Inwestorzy zrozpaczeni
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w listopadzie była o 263 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat wyższy od rynkowego konsensusu zakładającego wzrost zatrudnienia o 200 tysięcy.

Od maja 2020 roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o 23,57 mln po tym, jak w lutym i marcu 2020 r. na skutek ogólnokrajowego lockdownu pracę straciło 22,16 mln Amerykanów. Dopiero w lipcu udało się odrobić straty w zatrudnieniu wywołane covidowym lockdownem z wiosny 2020 roku. W 2022 roku przeciętny miesięczny wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych wyniósł 392 tys.

Listopadowy rezultat był porównywalny od październikowego, kiedy to BLS podsumował wzrost zatrudnienia na 263 tys. etatów (i dziś zrewidowany w górę do 284 tys.). We wrześniu liczba etatów wzrosła o 269 tys. (po rewizji z 263 tys. a następnie do 315 tys.), co było rezultatem tylko nieco wyższym od oczekiwań większości ekonomistów. Miesiąc wcześniej odnotowano wzrost zatrudnienia o 292 tysiące (po rewizji z 315 tys.), co okazało się wówczas wynikiem nieco wyższym od rynkowego konsensusu.

Stopa bezrobocia utrzymała się bez zmian na poziomie 3,7%, co było zgodne z rynkowym konsensusem. Warto przy tym odnotować, że kolejny raz badanie ankietowe (przy pomocy którego szacuję się stopę bezrobocia) nie było spójne z danymi oficjalnymi i pokazało spadek liczby pracujących o 138 tysięcy. Liczba bezrobotnych zmalała o 48 tys. Przybyło za to 3559 tys. osób biernych zawodowo.

Przeciętna stawka godzinowa we wrześniu wyniosła 32,82 USD i była o 0,55 proc. wyższa niż w październiku. To spora niespodzianka, ponieważ ekonomiści spodziewali się jej wzrostu o 0,3% mdm. Średnia płaca godzinowa w Ameryce była o 5,1% wyższa niż przed rokiem. Oznacza to utrzymanie realnego spadku wynagrodzeń w USA (przy oficjalnej inflacji CPI zbliżonej do 8 proc. w skali roku).

Reakcja rynku była gwałtowna i jednoznacznie negatywna. Do 14:40 kontrakty terminowe na S&P500 zniżkowały o prawie 1,5%. Aż o 10 pb. podniosła się rentowność 10-letnich obligacji rządu USA, dochodząc do 3,6140%. Kurs EUR/USD osunął się do 1,0456 wobec 1,0535 przed komunikatem BLS. Taka reakcja rynku świadczy o tym, że inwestorzy uznali listopadowe „payrollsy” za argument na rzecz bardziej „jastrzębiego” nastawienia Rezerwy Federalnej. Faktycznie, trudno o „Fed pivot” w sytuacji, gdy płace rosną o przeszło 5% rocznie, bezrobocie pozostaje śladowe, a zatrudnienie cały czasy przyrasta.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
infinityhost
A te "payrollsy" to jakaś odmiana PayPal?
bawara
Najlepiej się wściekać i lać wodę z peronu - a pociąg nabiera szybkości.Chciałbym wskoczyć ale się boję..A jak jeszcze się "skróciłem" albo i wyprzedałem to dopiero jest mokro w majciochach...I co robić? A tu zaledwie 1750 pkt. na WIG 20..
simonsoft8
może coś szerzej o pociągu skrótu, prędzej się wykolei niż jak kupię teraz akcje
bawara odpowiada simonsoft8
Teraz nie kupisz...Myślę że kupisz "na Kukuczkę" po wzrostach,w dystrybucji.kiedy większość będzie oddawała...
grzegorzkubik
Nie jest źle. Dobre dane zostaną nagrodzone podbiciem indeksów. Amerykanie wciąż myślą jeszcze o decyzji FED, która się zbliża i zastanawiają się jaki będzie kolejny kurs inflacji. Nasza giełda od kilku tygodni się odbija.
zops
Własnemu@wzrokowi@nie@wierzę! Oto na starych dyskietkach 1,44MB, znajduję archiwalne fotografie, obrazy i pliki, zarchiwizowane w roku 2006-tym. OBRAZ Z SZESNASTEGO STULECIA?
lebero654 odpowiada zops
Te dyskietki nie mają prawa żyć. Mnie wszystkie popadały.
od_redakcji
Największe banki centralne BRICS właśnie SPRZEDAJĄ CAŁE aktywa rządu USA, wywołując krach!
zops
u nas zwykle nie uaktualnia się wcześniej niż po trzech miesiącach czasu

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki