REKLAMA

Amerykańskie „payrollsy” zgodnie z planem. Bezrobocie najniższe od pół wieku

Krzysztof Kolany2022-10-07 14:30, akt.2022-10-07 16:13główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-07 14:30
aktualizacja
2022-10-07 16:13

Wrześniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy wskazały na zgodny z oczekiwaniami wzrost zatrudnienia. Stopa bezrobocia powróciła do najniższego poziomu od przeszło pół wieku.

Amerykańskie „payrollsy” zgodnie z planem. Bezrobocie najniższe od pół wieku
Amerykańskie „payrollsy” zgodnie z planem. Bezrobocie najniższe od pół wieku
fot. ANDREW KELLY / / Reuters

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) we wrześniu była o 263 tys. wyższa niż w sierpniu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat tylko nieznacznie wyższy od rynkowego konsensusu zakładającego wzrost zatrudnienia o 250 tysięcy.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Przez poprzednie 28 miesięcy liczba zatrudnionych zwiększyła się o 23 mln po tym, jak w lutym i marcu 2020 na skutek ogólnokrajowego lockdownu pracę straciło 22,16 mln Amerykanów. Dopiero w lipcu udało się odrobić straty w zatrudnieniu wywołane covidowym lockdownem z wiosny 2020 roku.

W sierpniu odnotowano wzrost zatrudnienia o 315 tysięcy, co okazało się wówczas wynikiem nieco wyższym od rynkowego konsensusu. Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczyły dane za lipiec, kiedy to raport BLS pokazał wzrost liczby etatów aż o 537 tys., co okazało się wówczas wynikiem przeszło dwukrotnie wyższym od mediany prognoz analityków.

Stopa bezrobocia nieoczekiwanie obniżyła się z 3,7% do 3,5% - czyli do najniższych poziomów od roku 1969. Było to efektem wyraźnego  spadku liczby bezrobotnych - ich liczebność zmniejszyła się o 261 tys. Liczba pracujących wzrosła o 204 tys., a liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 229 tys. – wynika z niezależnego od danych urzędowych badania ankietowego. Oznacza to, że wskaźnik aktywności zawodowej w USA obniżył się z 62,4% do 62,3%.

Przeciętna stawka godzinowa we wrześniu wyniosła 32,46 USD i była o 0,3 proc. wyższa niż w sierpniu. Ekonomiści spodziewali się jej wzrostu właśnie o 0,3% mdm. Średnia płaca godzinowa w Ameryce była o blisko 5% wyższa niż przed rokiem. Oznacza to utrzymanie realnego spadku wynagrodzeń w USA (przy oficjalnej inflacji CPI przekraczającej 8 proc.).

Wrześniowy raport BLS pozostawia pole do licznych interpretacji. Z jednej strony mamy solidny i zgodny z oczekiwaniami wzrost zatrudnienia połączony z niemal rekordowo niskim bezrobociem, co przemawiałoby za utrzymaniem „jastrzębiego” kursu w polityce Rezerwy Federalnej. Jednakże z drugiej strony widać tylko umiarkowanie wysoką presję płacową. Z kolei spadkowi bezrobocia towarzyszył spadek aktywności zawodowej Amerykanów.

Reakcja inwestorów po otwarciu rynku kasowego w USA była jednoznaczna. Dane zostały odebrane jako czynnik zmniejszający szanse na „gołębi zwrot” Fedu. O godz. 16:10  S&P500 zniżkował o 2%, schodząc do 3 667,47 pkt. Nasdaq tracił 2,6% i był na poziomie 10 783,19 pkt., DJI był niżej o  1,5 proc., schodząc do 29 476,48 pkt.  Dolar umacniał się względem euro – kurs EUR/USD zniżkował o 0,44%, obniżając się do 0,9746.

Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (17)

dodaj komentarz
piotr76
Ciekawy kryzys, w którym większym problemem niż bezrobocie jest to, że ludzie nie chcą pracować (zjawisko Not In Labor Force).
jenak
Wybory midterms, decydujące o całej galaktyce, tuż-tuż.

Stąd dziwów nie ma końca.
mirek6504
Skoro jest tak dobrze to dlaczego USA przebiła 31 biliona długu?
talmudd
nikt nie ma zamiaru spłacać tego długu ......cały świat "cieszy się" ze to najlepszy klient .....bierze towar & płaci makulatura....najśmieszniejsze jest ze nikt nie może prawdy napisać bo straci prace albo będzie zmarginalizowany......LMFAO....:):)
jest jeszcze opcja....."demokracji".....LOL
sterl odpowiada talmudd
Jest jeszcze opcja nie wypłacenia pod byle pozorem , nie podobasz się i już i co nam zrobisz że nie mamy twojego płaszcza , tylko my możemy mówić kto jest niewypłacalny i komu oddamy długi..
mamasita
bugl bul gdzie są wasze ukraińskie sprżataczki które wypchneliscie do dpsow i opieki
sterl
Na Wall Street padaczka z krótkimi przystankami na wystawianie zleceń coraz niżej..
vskritsk
Wskaźnik Fear & Greed pokazuje, że sentyment do akcji jest głęboko negatywny https://adalytica.io/stock-fear-and-greed-index
Co wywoła odbicie na giełdach?
sterl
Prawie połowa w wieku produkcyjnym bez pracy, 100 mln dostaje kartki na żywność a bezrobocie bliskie zera.. Wszystkie wskaźniki tak są manipulowane. Zadłużenie dwa razy większe od pkb to w zasadzie pkb jest minus kilkanaście bln $ ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki