Amerykanie znowu zwrócili rekordową liczbę paszportów

redaktor Bankier.pl

Amerykanie coraz częściej zrzekają się obywatelstwa. Jak wynika z danych Departamentu Skarbu USA, w ubiegłym roku paszporty oddało 5411 Amerykanów. To o 26 proc. więcej niż w 2015 r.

Ten niechlubny rekord jest w Stanach Zjednoczonych bity z roku na rok od 2013 r. Gwałtowny wzrost liczby oddawanych paszportów zauważyć można od roku 2010, kiedy to w życie weszły przepisy FATCA, nakazujące Amerykanom zarabiającym za granicą odprowadzanie takich samych podatków jak ich rodacy, którzy pozostali w kraju. Siedem lat temu liczba osób, które zrzekły się obywatelstwa, przekroczyła po raz pierwszy 1500 osób. W roku 2015 było to już 4279 osób, rok później - 5411.

(Departament Skarbu USA)

Wśród osób, które zrezygnowały z amerykańskiego paszportu, znalazł się m.in. Boris Johnson – minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który urodził się w Nowym Jorku. Z kolei brytyjski aktor Patrick Stewart ogłosił niedawno, że zamierza ubiegać się o amerykańskie obywatelstwo, by „walczyć z Trumpem”.

Spadek liczby chętnych na amerykański paszport przypisać można polityce Donalda Trumpa. Jeszcze podczas kampanii wyborczej wielu obywateli USA „groziło” wyprowadzką do Kanady, gdyby republikanin został prezydentem. Tuż po wygranej Trumpa padła strona kanadyjskiego urzędu imigracyjnego.

Amerykański paszport traci na wartości

Wydawać by się mogło, że amerykański paszport to jeden z najcenniejszych dokumentów, jaki można posiadać. Przeczy temu jednak raport firmy Nomad Capitalist, która wzięła pod lupę 199 krajów i oceniła wartość ich obywatelstwa. W tworzeniu rankingu brane pod uwagę są możliwości bezwizowego podróżowania, podatki nakładane na osoby żyjące poza granicami kraju, reputacja państwa na świecie, prawa obywatelskie i możliwość posiadania wielu obywatelstw. W każdej kategorii można było uzyskać od 10 do 50 punktów, a ostateczny rezultat to średnia ważona.

Zdaniem analityków, najcenniejszy paszport na świecie to ten szwedzki. Jak argumentuje Nomad Capitalist, z tego skandynawskiego kraju można podróżować bez wizy do 176 państw świata, a Szwedzi mogą „bez problemu uciec od wysokich podatków i żyć gdzie indziej”. Amerykański paszport znalazł się dopiero na 35. miejscu ex aequo ze słoweńskim – o oczko niżej niż polski.

Najcenniejsze paszporty na świecie - wybrane miejsca

Lp.

Państwo

Liczba punktów

1.

Szwecja

109

2.

Belgia

108

3.

Włochy

107,5

3.

Hiszpania

107,5

5.

Irlandia

107

6.

Finlandia

106,5

6.

Niemcy

106,5

8.

Dania

106

8.

Szwajcaria

106

8.

Luksemburg

106

11.

Francja

106,5

11.

Nowa Zelandia

106,5

13.

Portugalia

105

14.

Kanada

104

14.

Holandia

104

34.

Polska

99,5

35.

USA

98

35.

Słowenia

98

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie raportu Nomad Capitalist

Amerykański rząd nie ułatwia swoim obywatelom zrzeczenia się paszportu. Aby to zrobić nie wystarczy wizyta w ambasadzie czy konsulacie i złożenie podpisu. W USA obowiązuje bowiem tzw. „podatek emigracyjny”, uiszczany od kwoty, jaką były obywatel uzyskałby, sprzedając wszystkie swoje aktywa w dniu zrzeczenia się obywatelstwa.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~TT

TT do CzerwonyWiewior
Tobie potrzebny jest bilet i kasa lub wiza a paszport to ostatnia rzecz.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~adam239

.... buahahaha ...... Cały początek tej listy to bankruty i państwa w których już lub wkrótce nie da się normalnie żyć. Gratuluje kolejnej propagandowej głupoty.

! Odpowiedz
0 1 ~nikt

Kolego, nie zrozumiałeś, o co chodzi w tej liście.
Nie idzie o to, aby w tym kraju mieszkać, ale aby z tym paszportem swobodnie podróżować po świecie, nie będąc rabowanym przez "rodzimego" fiskusa.

! Odpowiedz
3 15 ~skaurus

Chętnie bym przygarnął taki oddany paszport amerykański, w końcu mógłbym przejechać się 66 w stronę słońca.

! Odpowiedz
11 1 ~TT

Paszport, zykły świstek papieru nic nie znaczy dla prawdziwego obywatela świata. Czekolada jest cenniejsza, mniam.

! Odpowiedz
3 13 ~CzerwonyWiewior

To spróbuj przekrorczyć granicę na czekoladę :)

! Odpowiedz
0 3 ~adaś odpowiada ~CzerwonyWiewior

Z czekoladką można przekroczyć wiele granic :)

! Odpowiedz
2 26 ~dr

dlaczego ? , bo w USA dochodza do wladzy od kilkunastu lat te same destrukcyjne ideologie , ktore rzadza Europa od lat siedemdziesiatych . I tak petla sie zaciska - w takim sensie , ze tak naprwde normalny umysl wychowany na wartosciach cywilizacji lacinskiej nie ma gdzie uciekac .
Najtragiczniejsze jest to , ze tzw dobrzy ludzie nic nie robia , pozwalajac na dochodzenie do wladzy zlych ludzi, ale to juz inna historia .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 0 ~propozycja

spadaj debilku wyprali ci mózg szczerze współczuję

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil