REKLAMA

Amazon zwalnia, pracownicy protestują

2016-09-22 09:53
publikacja
2016-09-22 09:53

W ostatnich dniach Amazon wręczył wypowiedzenia długoletnim pracownikom, mimo to ogłasza rekrutację na 12 tysięcy osób w związku z najgorętszym sprzedażowym okresem w roku. OZZ Inicjatywa Pracownicza będzie dzisiaj pikietować w obronie zwolnionych.

fot. / / FORUM

sprawie 600 osób od początku 2016 roku Amazon konsultował ze związkami decyzję o podjęciu czynności prawnych, które głównie dotyczyły przeprowadzenia zwolnień. Związkowcy zrzeszeni w Inicjatywie Pracowniczej planują dzisiaj pikietować przed siedzibą Amazona w Warszawie z powodu niesprawiedliwych w ich ocenie wypowiedzeń. Związkowcy chcą solidarnie wstawić się za 70 osobami, które będą zwolnione lub już opuściły firmę.

- Jak się jednak okazuje, amazońska umowa o pracę również nie daje stabilności. Aneks do Regulaminu pracy opisujący proces oceniania pracowników, pełny słów: „sesja coachingowa”, „feedback” czy „rekomendacja do zwolnienia”, według firmy jest wystarczający, by pozbywać się pracowników bez względu na ich własne zaangażowanie czy możliwości. W korporacji jesteś tylko słupkiem w tabeli z wynikami - informują związkowcy Amazona. 

Inicjatywa Pracownicza weźmie w obronę tych, którzy otrzymali wypowiedzenie na podstawie art. 38 Kodeksu pracy.

Art. 38 kp

§ 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Jak informuje OZZ Inicjatywa Pracownicza o wiele więcej jest zwolnień dyscyplinarnych - związkowcy zostali poinformowani o przynajmniej stu takich przypadkach. Ponadto korporacja wystosowała pismo do związku o zgodę na zwolnienie pięciu osób, które reprezentują OZZ i są członkami Komisji Socjalnej, Forum Pracowniczego oraz Komisji BHP.

Z doniesień związkowców wynika, że pracownikom podsuwa się zwolnienie przez porozumienie stron, ponieważ w innym przypadku otrzymają wypowiedzenie w trybie dyscyplinarnym.

OZZ Inicjatywa Pracownicza podaje: - Oprócz Macieja (działacza związkowego red.) są inne zwolnione osoby: dziewczyna po wypadku samochodowym, kolega z Białorusi zwolniony za niecałe 30% absencji chorobowej, doświadczeni pracownicy na umowach o pracę na czas nieokreślony, których błędy nagle przestały pasować firmie. Amazon chwali się nową masową rekrutacją. Prawda jest taka, że zatrudnia przez agencje pracy na miesiąc lub dwa. Część z nowo zatrudnionych nie pierwszy już raz pojawia się w Amazonie, wcześniej nie przedłużono im umów. Na przemian wyrzuca się ludzi i zatrudnia z powrotem, kiedy są potrzebni, obiecując im stałą umowę o pracę w przyszłości - relacjonują.

Powyższe informacje niepokoją tym bardziej, że Amazon niedawno ogłosił rekrutację, dzięki której zatrudnienie ma znaleźć 12 tys. osób. 

- Nigdy nie rozwiązujemy umowy o pracę z naszymi pracownikami bez przyczyny. Nieustannie zwiększamy inwestycje w Polsce i w naszym interesie jest nie tylko, by dołączały do nas nowe osoby, ale także by zatrzymać z nami, tych, którzy u nas pracują - komentuje Marzena Więckowska, rzecznik Amazon Polska.

- Jesteśmy jednym z największych pracodawców w branży, oferującym swoim pracownikom stałe, bezterminowe umowy o pracę. Amazon na takich umowach zatrudnia już w Polsce ponad 5700. Zapewnianie naszym pracownikom stabilnego rozwoju zawodowego jest dla nas bardzo ważne - dodaje.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~Marcin
Niecale 30% absencji chorobowej, to rzeczywiście niewiele,ludzie, to oznacza ze w skali roku gościa nie bylo 4 miesiące w pracy. Zastanówcie się wszyscy - a co by bylo jak to by była wasza firma? Pozwolilibyście na takie numery?
~ByłyzAmazona
Ja pracowałem w Sadach pod Poznaniem i powiem wszystkim tutaj piszącym Januszom "byznesu", że brak ambicji, nikt ich nie zmuszał, że większosc ludzi tam pracujących to przeważnie ludzie młodzi przed 30-ską, którzy dojeżdzają do amazona z całego wojewudztwa z mniejszych miast i miescowości takich jak Gniezno,Ja pracowałem w Sadach pod Poznaniem i powiem wszystkim tutaj piszącym Januszom "byznesu", że brak ambicji, nikt ich nie zmuszał, że większosc ludzi tam pracujących to przeważnie ludzie młodzi przed 30-ską, którzy dojeżdzają do amazona z całego wojewudztwa z mniejszych miast i miescowości takich jak Gniezno, Śrem czy Szamotuły. Poznaniaków to tam można chyba na palcach jednej ręki policzyć. Na miesiąc można było wyciągnąc od 2k do 3k jeśli brało się nadgodziny. Nie wiem jak tam w takim Poznaniu, ale w takim Śremie albo Wągrowcu można było całkiem spoko żyć takiej młodej osobie. Dlatego ludzie garneli sie i pewnie będą dalej garnąć się do A, bo to lepsze niż rypać u lokalnego janusza na śmieciu za 1500 albo siedzieć z tyłkiem na bezrobociu. Amazon głównie wyzyskuje i wykorzystuje właśnie takie osoby, które nie maja możliwości i specjalnej alternatywy. Oni doskonale wiedzą, że taki poznaniak do nich nie przyjdzie rypać 4 dni w tygodniu po 10 h za 2 tysie na ręke.
~mhm
Olbrzymia część Polaków to tępi prostacy, którzy nie są w stanie wykonywać pracy wartej więcej, niż 3 k — Amazonowi należy się wdzięczność za umożliwienie im uczciwej egzystencji.
Bo ileż może być warta praca osobnika piszącego „wojewudztwo”?
~Stefan
Przecież nikt nie zmusza nikogo do podjecia tam zatrudnienia, skoro amazon taki be to po co sie tam zatrudniaja? Lub pracują? Niech sobie znajdą lepszą robotę darmozjady.
~as
Uprzedziłeś mnie. To oczywiscie sk...syństwo, ale jaki pracodawca, taka kadra pracownicza. Wiadomo, ze to gnój i korpo w najgorszym wydaniu, więc nikt rozsądny nie powinien się nawet zblizać do ich bram. Za duże ryzyko zarażenia "operatywkami brainstormingowymi" i "coachingami' dla "junior brand Uprzedziłeś mnie. To oczywiscie sk...syństwo, ale jaki pracodawca, taka kadra pracownicza. Wiadomo, ze to gnój i korpo w najgorszym wydaniu, więc nikt rozsądny nie powinien się nawet zblizać do ich bram. Za duże ryzyko zarażenia "operatywkami brainstormingowymi" i "coachingami' dla "junior brand managerów".
~Wojciech odpowiada ~as
Ale Ty jesteś debilem, aż sobie pozwoliłem zaklnąć! Amazon to wspaniałą firma, widzę, nic w życiu nie przepracowałeś!!! Głupi tuk siejący propagandę!!!
~fdfdf
niech zwalniają potrzebuje do piekarni na nocki
~Pijjk
Zdecydujcie się. Albo narzekacie jak Amazon zatrudnia, albo narzekacie jak Amazon zwalnia
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki