REKLAMA

Aktywa funduszy wzrosły o 7,5 miliarda złotych

Marcin Świerkot2013-04-19 06:00
publikacja
2013-04-19 06:00

Pomimo ponurych nastrojów, wywołanych złą kondycją światowej gospodarki, do funduszy inwestycyjnych wpłynęło w marcu ponad 6,5 miliardów złotych netto. Lwia część tej kwoty pochodzi z funduszy niepublicznych – prawie 5,3 mld zł. Te aktywa z kolei w znaczącej części wiązały się z przepisaniem środków przez PZU.

Około jednej piątej środków zarządzanych przez PZU pochodzi bezpośrednio od klientów, reszta to środki przesunięte z grupy. Duża część z napływów do funduszy niepublicznych, które trafiły do PZU (około 4,5 mld zł), to właśnie przesunięte środki wewnątrz grupy. Znacznie zaburza to obraz całościowego napływu środków do TFI, jednak bilans nadal zostaje dodatni.

Wartość aktywów zarządzanych przez fundusze wzrosła w marcu o 7,5 mld zł. Najwięcej środków przybyło funduszom niepublicznym. Nastąpił też znaczący przypływ środków do funduszy rynku pieniężnego, które od początku roku zebrały 2,5 mld zł. Dla wielu inwestorów jest to kusząca alternatywa wobec lokat bankowych, których oprocentowanie znacząco spadło. Na kolejnych miejscach znajdują się fundusze obligacji korporacyjnych, akcji oraz mieszane. Fundusze akcji jako jedyne z tej grupy utraciły aktywa, pomimo napływów środków w marcu.


Najpopularniejsze rodzaje funduszy

Rodzaj funduszy  Napływy netto w marcu (mln zł) Zmiana aktywów mdm (mln zł)
Rynku niepublicznego                       5 278                         6 468   
Rynku pieniężnego                          628                            646   
Obligacji korporacyjnych                          452                            514   
Akcji                          263    -41   
Mieszane, aktywnej alokacji                          102                             77   

Źródło: Bankier.pl

Największy wzrost wartości aktywów spośród poszczególnych funduszy publicznych zanotował Pioneer Obligacji Strategicznych. Inwestorzy, którzy zainwestowali w ten fundusz, po roku mogli się cieszyć stopą zwrotu 12 procent.


Źródło: Bankier.pl

W pierwszej piątce znalazły się również PZU Gotówkowy, ING Długu Korporacyjnego, Arka Ochrony Kapitału oraz KBC Gamma inwestujący w papiery dłużne. Popularnością cieszyły się więc fundusze stosunkowo bezpieczne.


Najpopularniejsze rodzaje funduszy

Fundusz Wzrost aktywów (mln zł)
Pioneer Obligacji Strategicznych                    216   
PZU Gotówkowy                    203   
ING (L) Globalny Długu Korporacyjnego                    133   
Arka BZ WBK Ochrony Kapitału Subfundusz                    122   
KBC GAMMA SFIO                    117   

Źródło: Bankier.pl

Dzięki przepisaniu aktywów wewnątrz grupy największym TFI w marcu stał się PZU, deklasując konkurencję o prawie 5 mld złotych. Na drugim miejscu znalazł się Pioneer z aktywami o wartości 15,6 mld zł. Kolejne miejsca zajęły Aviva Investors, PKO i Skarbiec.


Największe TFI

TFI Aktywa (mln zł)
PZU 20 147
Pioneer Pekao 15 650
Aviva Investors Poland 11 907
PKO 10 729
Skarbiec 10 289

Źródło: Bankier.pl

Kwietniowe dane makroekonomiczne oraz znaczne spadki na rynku surowców wskazują, że ożywienie gospodarcze może się opóźnić. W związku z tym inwestorzy mają mieszane uczucia do rynku akcji – WIG20 sięga najniższych poziomów w 2013 roku. Natomiast na historycznie niskim poziomie jest rentowność polskiego długu. Obecnie rynkowe oprocentowanie obligacji 10-letnich wynosi 3,49%, co przekłada się na popularność funduszy obligacji i pieniężnych.

Marcin Świerkot

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Anonim
Kolejna bańka spekulacyjna fundusze obligacji. Na szczęści na tym frajerzy dużo nie stracą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki