REKLAMA

Akcjonariusze przeciwko dalszemu istnieniu Huty Szopienice

2008-09-01 14:16
publikacja
2008-09-01 14:16
1.9.Katowice (PAP) - Akcjonariusze Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach zdecydowali w poniedziałek o niecelowości dalszego istnienia spółki. Tym samym faktycznie przesądzili o jej likwidacji, choć formalna decyzja ma zapaść pod koniec września.

O decyzji obradującego w Warszawie walnego zgromadzenia akcjonariuszy huty poinformował PAP jej przedstawiciel, Michał Kujawski. Opowiadając się przeciwko dalszemu istnieniu spółki, akcjonariusze przychylili się do wniosku zarządu huty, popartego przez radę nadzorczą.

Uchwałę poparli przedstawiciele większościowego akcjonariusza - spółki Hutmen, przeciwko był Skarb Państwa, do którego należy ponad 32 proc. akcji. WZA wyraziło także zgodę na sprzedaż należących do spółki nieruchomości.

"Kolejnym krokiem będzie decyzja w sprawie likwidacji spółki, która będzie przedmiotem kolejnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zaplanowanego na koniec września" - wyjaśnił Kujawski.

Jeżeli nie znajdzie się inwestor, który kupi wyceniany księgowo na 95 mln zł produkcyjny majątek huty, pracę straci ponad 350 osób. Informację o możliwości nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zarząd huty skierował do ponad 60 potencjalnych inwestorów branżowych z całego świata. Wkrótce odbędą się spotkania z kilkoma z nich.

W to, że uda się znaleźć chętnego na produkcyjny majątek huty, wierzą też działające w hucie związki zawodowe. Ich przedstawiciele wskazują na błędy w zarządzaniu i niewykorzystanie szans rozwojowych, które - ich zdaniem - doprowadziły hutę do obecnej sytuacji.

Według zarządu, na obecną sytuację huty, której efektem jest jej planowana likwidacja, złożyła się m.in. strata spekulacyjna na kontraktach zawieranych w 2007 r. na giełdzie londyńskiej (55 mln zł), wzrost zadłużenia do ok. 140 mln zł oraz kosztów finansowych do 0,9 mln zł miesięcznie, ponad 90-procentowy wzrost cen miedzi (na jej zakup potrzebne są środki obrotowe) na światowych rynkach, rosnące ceny energii, a także umocnienie się złotego.

HMN Szopienice jest producentem wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu, w tym taśm, blach, bloków, płyt, krążków oraz rurek cienkościennych z miedzi i jej stopów. Moce produkcyjne zakładu sięgają 40 tys. ton wyrobów rocznie. Blisko 62 proc. akcji huty należy do giełdowej spółki Hutmen z grupy Impexmetalu. W ubiegłym roku strata netto spółki wyniosła 88,5 mln zł przy 517,7 mln zł przychodów. W tym roku, do końca lipca, przychody wyniosły 204,5 mln zł, a strata 15 mln zł. (PAP)

mab/ je/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~hutnik
Szkoda ludzi, szkoda tych wielu fachowców przez duże F. Pomimo beznadziejnej sytuacji ONI znajdą pracę. Ale takie są skutki, kiedy pracuje się nie na wynik finansowy, a na karierę jednego człowieka.
~Iwa
to było do przewidzenia przy takim zarządzaniu hutą :( nic dodać nic ująć :(

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki