Akcjonariusze CD Projekt zdecydują 29 XI o buy-backu za maksymalnie 250 mln zł

Akcjonariusze CD Projekt zdecydują na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zwołanym na 29 listopada 2016 r. o wyrażeniu zgody na skup akcji własnych spółki w celu umorzenia za maksymalnie 250 mln zł, wynika z projektów uchwał walnego zgromadzenia.

Akcjonariusze CD Projekt zdecydują 29 XI o buy-backu za maksymalnie 250 mln zł
Akcjonariusze CD Projekt zdecydują 29 XI o buy-backu za maksymalnie 250 mln zł (CD Project)

"Upoważnia się zarząd spółki do nabycia w pełni pokrytych akcji własnych spółki w celu ich późniejszego umorzenia, na następujących warunkach:

  1. Łączna kwota, która może zostać przeznaczona przez spółkę na nabycie akcji własnych wraz z kosztami ich nabycia, wyniesie nie więcej niż 250 000 000 zł.
  2. Spółka może nabywać akcje własne w następujący sposób: (i) w transakcjach na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., (ii) w transakcji lub transakcjach poza rynkiem regulowanym, lub (iii) w drodze publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji własnych. [...] Akcje własne mogą być nabywane bezpośrednio przez spółkę lub za pośrednictwem firmy inwestycyjnej" - czytamy w projekcie.

Upoważnienie zarządu do nabywania akcji własnych zostaje udzielone na okres od dnia podjęcia niniejszej uchwały do wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie.

Uchwała uchyla i zastępuje uchwałę nr 22 zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z dnia 24 maja 2016 roku w tej samej sprawie.

Hossa producentów gier - czy to już bańka?

Hossa producentów gier - czy to już bańka?

O polskich grach jest głośno, akcje producentów notowanych na GPW notowane są blisko historycznych maksimów, a spółki, które do tej pory były poza parkietem, zgłaszają swoją chęć debiutu. Hossa u producentów gier trwa w najlepsze. Cały ten entuzjazm coraz bardziej zaczyna jednak przypominać bańkę.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mareczek

Teraz mają 35,37%, gdyby to szybko doszło do skutku po obecnych cenach to by mieli ok 37,8-9% a firma 250 mln mniej. Tutaj są informacje o innej uchwale http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=101082

! Odpowiedz
9 1 ~ex-premjer

czytałem te projekty i wychodzi na to, że kicinskie chcą skupić swoje akcje, ale lepsze, oni sami określą po jakiej cenie i hopla - hajs jest, akcji nie ma,głosów na wza też nie stracą, a wódeczki tez się napiją :P

! Odpowiedz
5 2 ~qwert

to sa nasi polscy "inwestorzy" Buy back coraz bliżej, a sami uwalają kurs akcji żeby zarobić parę groszy zanim się zacznie, zamiast już teraz trzymać akcje, nie sprzedawać za psie pieniądze, żeby kurs jak najwyżej zaleciał. żenada

! Odpowiedz
15 6 ~Merit

Kiciński i Iwański oraz inni tzw. wiekszościowi akcjonariusze zwolennicy skupowania swoich akcji za opiniadze pozostałych akcjonariuszy proszą się i się doproszą zlikwidowania art 258 i następne KSH dotyczących dobrowolego i przymusowego skupu akcji. Te przepisy zostały wprowadzone pod hasłem obrony spółek przed wrogim przejęcim, a zostały wykorzystane do potraktowania akcjonariuszy mniejszościowych jako wrogów spółek publicznych i wyeliminowania ich z akcjonariatu.
Skup akcji spółek publicznych powinnie odbywać się wyłącznie na podstawie ustawy o obrocie publicznym i za piniądze akcjoanariszy formalnie ogłaszających takie wezwanie.
Panowie nie mają takich pieniędzy, aby za własne pieniadze, ale mają możliwości decydowania o tym kiedy i za jakie piniądze sprzedadzą własne akcji (wypłacą sobie dywidendę), a następnie kiedy i za jakie pieniądze zaczną kupować przecenione sztucznie akcje spółek.
Panowie się proszą to się doproszą, aby tak jak w przypadku FIZ-ów pozbawić ich zabawek.
A później pojawią się tzw. eksperci płaczący, że nie ma giełdy, nie ma inwestorów, nie mają możliwości zdobycia najtańszego kapitału.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~Javier

Kompletnie nie rozumiem twojej wypowiedzi. W jaki sposób skup akcji własnych miałoby uchronić spółkę przed wrogim przejęciem.
Dlaczego twierdzisz ze akcje są sztucznie przecenione skoro w przeciągu ostatnich 8 miesięcy kurs spółki wzrósł o 100% a wskaźnik cena/zysk wynosi ponad 15, czyli dużo lepiej niż średnia giełdowa.
Generalnie jeśli spółka siedzi na kasie ma kilka sposobów aby ją zużytkować.
- zainwestować w coś --> ale co w obecnej sytuacji ekonomicznej na świecie
- wypłacić dywidendę --> jednorazowa wartość dla akcjonariuszy, dość iluzoryczna ponieważ po wypłacie dywidendy kurs akcji zawsze lekko spada.
- skup akcji własnych w celu umorzenia --> czyli budowanie wartości akcji spółki długookresowo. Po pierwsze zmniejsza się liczba akcji na rynku więc automatycznie jedna akcja warta jest więcej i zysk na jedną akcje rośnie. Po drugie jeśli obecnie jest równowaga na rynku kupujących i sprzedających przy cenie ~40PLN, to jeśli dojdzie dodatkowy duży kupujący który będzie próbował skupić z rynku 6% akcji przy obecnym freefloatcie 30% spowoduje to dużą nadpodaż popytu nad podażą i akcje wystrzelą w górę.

Podobne praktyki przy skupie akcji własnych od lat stosuje Apple i od kilku lat jest najwyżej kapitalizowaną firmą na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~asdkl odpowiada ~Javier

bełkot Merita jest oczywiście w dużym stopniu bez sensu, ale akurat buyback jest środkiem chroniącym przed wrogim przejęciem. Oczywiście buyback ściąga akcje z wolnego obrotu a nie od największych udziałowców. Po buybacku ich "licznik ułamka" się nie zmienia, natomiast maleje "mianownik ułamka, tj. liczba wszystkich akcji". Udział rośnie. Maleje też szansa na to, że ktoś inny zgromadzi te 10% czy ile tam akurat potrzeba do wprowadzenia swojego człowieka do RN.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Merit odpowiada ~asdkl

asdkl twój bełkot ma głęboki sens.

Właśnie taki bełkot doprowadził do sytuacji, że OFE zostaną znacjonalizowane, FIZ zostaną opodatkowane, giełda umrze śmiercią naturalną, a ty bez zainwestowania własnych pieniedzy będziesz większościowym akcjonariuszzem - właścicielem spółki, a za parę lat będziesz płakał tak jak obecni "eksperci" od zarządzania cudzymi pieniędzmi z OFE i TFI.
asdkl - ty się prosisz i się doprosisz, że o 2 w nocy PIS przegłosuje anulowanie przepisów dot. dobrowolego i przymusowego skupu akcji własnych za pieniądze spółki, czyli pozostałych akcjonariusz. Wtedy może zaczniesz wypłacać sobie dywidendę i zaczniesz mysleć jak skupić akcje za własne pieniądze na podstawie ustawy o obrocie papierami wartościowymi.

Javier - asdkl dokładnie to wyjasnił, cyt. "Oczywiście buyback ściąga akcje z wolnego obrotu a nie od największych udziałowców." i dalej. To jest klasyczny sposób do potraktowania akcjonariuszy mniejszościowych jako wrogów spółek publicznych i wyeliminowania ich z akcjonariatu. Przy czym akcjonariusze większościowi otrzymują dywidendę, a ty obudzisz się z ręką z nocniku i akcjami, które spadną bo ktoś ma akcje obejmowane po 5 zł oraz pieniądze ze sprzedaży w ramach baybacku będzie je mógł skupować po 10-20 zł.
Teza o "budowanie wartości akcji spółki długookresowo" będzie miała sens, ale dla tych, którzy pozostaną w spółce dysponując akcjami oraz pieniędzmi ze skupu, będą chcieli i będą mieli warunki do budowania tej wartości.
Przyjrzyj się całej masie spółek, które w przeszlości realizowały wolę większościowych akcjonariuszy o skupie akcji na podstawie KSH. Chyba nie muszę wymieniać takich spółek. Każdy je zna.

Życzę powodzenia w dostarczaniu argumentów do demolowania GPW.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asdkl odpowiada ~Merit

ale firma przy buybck nie jest uprzywilejowana w zakupie. Daj zlecenie z wyższym kursem i nie dopuść do buybacku

! Odpowiedz
1 3 ~Balt

Ja na Waszym miejscu bliżej przyjrzałbym się innemu projektowi uchwały na to NWZA, w kwestii buy-back chodzi tylko o technikalia, kwestia regulacji maksymalnej reprezentacji i przymusowego wykupu akcji od mniejszościowych w przypadku przejęcia spółki to już zupełnie coś innego.

! Odpowiedz
0 0 ~muszelka

a ten przymusowy wykup to nie po prostu "wezwanie publiczne"?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CDPROJEKT 1,00% 263,90
2019-12-09 17:02:35
WIG -0,23% 55 867,95
2019-12-09 17:15:02
WIG20 -0,32% 2 066,55
2019-12-09 17:15:00
WIG30 -0,30% 2 373,62
2019-12-09 17:15:00
MWIG40 -0,16% 3 823,08
2019-12-09 17:15:00
DAX -0,46% 13 105,61
2019-12-09 17:37:00
NASDAQ -0,40% 8 621,83
2019-12-09 22:03:00
SP500 -0,32% 3 135,96
2019-12-09 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.