REKLAMA
WEBINAR

Petrolinvest scali akcje. Uniknie wyrzucenia z GPW?

Adam Torchała2015-09-24 12:48redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-09-24 12:48

Prawdopodobnie nie będzie giełdowego Petrolexitu. Zwyczajne walne zgromadzenie Petrolinvestu podjęło uchwałę w sprawie scalenia akcji w stosunku 16:1. Ich nowa wartość nominalna będzie wynosiła 160 zł.

Petrolinvest scali akcje. Uniknie wyrzucenia z GPW?
Petrolinvest scali akcje. Uniknie wyrzucenia z GPW?
/ YAY Foto

Scalenia akcji Petrolinvestu domagała się giełda. Notowania spółki szurały po rynkowym dnie od dawna, po raz ostatni powyżej złotówki za akcje Petrolinvestu  płacono w kwietniu 2013 roku. Nowa polityka GPW kładzie jednak nacisk na oczyszczenie rynku ze spółek groszowych. M.in. przez to Petrolinvest był stałym bywalcem listy alertów.

Miarka przebrała się jednak w czerwcu. 30-ego dnia tego miesiąca Petrol zawitał na listę po raz szósty, co groziło usunięciem go z giełdy. Spółka dostała trzy miesiące na poprawę, które miną wraz z początkiem października. Brak poprawy oznaczałby skreślenie z listy spółek. Szerzej o temacie pisaliśmy w artykule "Już za trzy miesiące Petrolexit?".

fot. / / Bankier.pl

Scalenie akcji może ułatwić spółce uniknięcie Petrolexitu. Dla firmy Krauzego problemy z regulatorami to jednak nie pierwszyzna. Wcześniej m.in. dwukrotnie zawieszano notowania papierów spółki z powodu niedopełnienia obowiązków informacyjnych (5 maja 2015 roku i 3 czerwca 2015 roku). Obecnie notowania, w związku z szóstym wpisaniem na listę alertów pozostają również zawieszone. Miejsca dla takich spółek, nawet po scaleniu akcji, na GPW moim zdaniem być nie powinno.

Petrolinvest jest jednym z najbardziej znanych przykładów rynkowej porażki. Wielkie nadzieje związane z naftowym biznesem wywindowały akcje spółki nawet na poziom 842 zł (2007 rok), jednak kolejne rozczarowania zaowocowały swobodnym spadkiem wyceny spółki do obecnych 16 groszy.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~zeg
scalanie akcji to jawne dojenie drobnych =...celowo wprowadzone przez naciski lobbystów.....niech spada do grosza.....a nie do 1/10 lub 1/100 grosza......celowe dojenieeeeeeeeee
~inwestorek
PANIE DROGI REDAKTORZE ADAMIE TORCHAŁA w Polsce nie mamy waluty "złotówki " tylko złotego .Juz kiedyś zwracałem Panu uwagę . Moim zdaniem TACY FACHOWCY JAK PAN NIE POWINNI SIĘ ZAJMOWAĆ GIEŁDĄ !!!
~marco
A co z kerdosem?Drugi złodziej z za Buga wykiwal wszystkich
~marco
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~observer
CZemu taie spółki, które kompromitują GPW są wogóle dopuszczane do obrotu...POnad połowa spółek z tej szulerni powinna być wyrzucona z notowań, a tym nieszczęśnikom, którzy kupowali tego typu akcje w ofertach powinny być wypłaxcane sute odszkodowania..
~Reich-Bank
Scalanie akcji w tym czasie , oznacza kolejne zabawy - tj. ubieranie frajerów. Ile Rysio musiał dać w łapę i komu ? obecnie jest w kiepskiej kondycji finansowej i nie zdziwię się jak zarząd przegłosuje niebawem nową kolejna emisję akcji.
~haha
będą mieli z czego spadać ;)

a do ropy już się dokopali czy ino metr został ?
~gty
scalenie nic nie zmieni za 2 - 3 lata i tak upadłość liwidacyjna

wdm scalił united idm i inne smieci a kurs zawsze wraca na poniozęj 50 groni...
~endi
mylisz się , zmieni i to bardzo wiele , pozwoli wydoić kolejnych dawców z kapitału ...Domagam się usunięcia z giełdy wszystkich spółek z wykresem takim jak petrol , dosyć cwaniactwa i złodziejstwa

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki