REKLAMA

Ogromna redukcja w przydziale akcji Allegro

2020-10-05 13:45, akt.2020-10-05 21:58
publikacja
2020-10-05 13:45
aktualizacja
2020-10-05 21:58
Ogromna redukcja w przydziale akcji Allegro
Ogromna redukcja w przydziale akcji Allegro
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Inwestorzy indywidualni otrzymają tylko niewielki procent akcji Allegro, na które się zapisali. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, stopa redukcji wyniosła aż 85 proc.

Inwestorzy tłumnie ruszyli po oferowane przed debiutem akcje Allegro, czego dowodem są redukcje w przydziale papierów. W wyniku dużej przewagi popytu nad podażą inwestorzy otrzymają tylko ok. 15 proc. liczby akcji, na które się zapisali. Nie jest to wprawdzie informacja oficjalna, przydział już się jednak odbył i inwestorzy mogą zobaczyć na swoich rachunkach liczbę papierów, która im przypadła.

[Aktualizacja 21:57]

- Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc. - poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie prasowym. Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a inwestorom instytucjonalnym przydzielono łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału).

Dodajmy, że redukcja to naturalny mechanizm stosowany przy ofertach publicznych. Przy tak dużym cięciu część inwestorów może poczuć się rozczarowanych niewielką liczbą akcji (w stosunku do zlecenia), jaka pojawi się w ich portfelu. Warto jednak podkreślić, że duża skala redukcji wcale nie musi oznaczać znaku równości z udanym debiutem. Historia zna już przypadki debiutów po sporej redukcji, które wcale nie kończyły się mocnymi wzrostami, ważny jest bowiem nie tylko popyt, ale i podaż, czyli liczba akcji, którą inwestorzy chcą sprzedać już pierwszego dnia.

Niemniej redukcja potwierdza, że zainteresowanie ofertą Allegro jest ogromne. I to nawet mimo przeprowadzenia oferty po maksymalnej cenie z widełek, czyli 43 zł. Przy cenie tej wynikająca z ceny ofertowej kapitalizacja Allegro wyniesie 44 mld zł. To więcej od obecnej rynkowej wyceny CD Projektu (41,3 mld zł), spółki o największym udziale w WIG20. Przy takiej skali dość prawdopodobne jest szybkie wejście Allegro do WIG20. Trigon DM szacuje, że udział Allegro w WIG20 wyniesie ok. 6,3 proc.

Jak informowano wcześniej, oferta Allegro obejmuje emisję 23 255 814 nowych akcji, z której spółka spodziewa się uzyskać wpływy brutto w wysokości około miliarda złotych, oraz sprzedaż 190 293 225 istniejących przez dotychczasowych akcjonariuszy. Inwestorom detalicznym przydzielonych zostanie 9 342 771 akcji. Inwestorom instytucjonalnym przydzielonych zostanie 236 238 624 akcji.

Obecni właściciele Allegro przyznali bankowi Morgan Stanley & Co. International plc jako menedżerowi stabilizującemu opcję dodatkowego przydziału na zakup do 15% łącznej liczby akcji sprzedawanych. Opcja Dodatkowego Przydziału może zostać wykonana w okresie do 30 dni od dnia 12 października 2020 r. Całkowita wartość Oferty wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania Opcji Dodatkowego Przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia Opcji Dodatkowego Przydziału.

Wciąż nie jest znana także data debiutu Allegro, wstępny harmonogram zakłada jednak pojawienie się spółki na GPW podczas pierwszej sesji przyszłego tygodnia, a więc 12 października. O debiucie i samej spółce można porozmawiać na giełdowym forum Bankier.pl poświęconym Allegro.

AT

Trigon DM: Po zwiększeniu IPO udział Allegro w WIG20 wyniesie ok. 6,3 proc.

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (41)

dodaj komentarz
darius19
popieram kol. cichutki - niech rynek zweryfikuje - reszta to belkot
drzaraza
Asekurant he, he, bo sukces na wielu ojców a porażka jest sierotą.
obiektywny_komentator
Jak podczas bańki internetowej. Że ludzie niby nie jedzą, nie piją, tylko w gry grają ( CD Projekt) i "shoppingują" w sieci. Pięknie będzie spadać.
mirkasek
2 akcje mi zostaly z tych co chcialem kupic..........
cichutki
W czym problem, żeby to rynek zweryfikował wycenę Allegro? Morgan Stanley ... dlatego ręce z daleka. Allegro w portfelu? Owszem. Ale jeszcze nie teraz. Jeszcze będzie okazja. Na razie niech spłacą niemały dług. Pieniądze można zawsze wydać na akcje. Gorzej je odzyskać. Nawiasem, w razie crashu te 95% w rękach instytucji nieźle będzie pikować ;)
karbinadel
A we Wrocławiu złapali krokodyla, co w rozlewisku Odry se pływał :)
drzaraza
Te gady są długowieczne , dlatego co roku na wiosnę powinni go wypuszczać. A jak „ocieplenie klimatu” będzie już pewne to niech w tej Odrze gadzina zostanie ba stałe. Były jyż u nas dinozaury obecnie mamy , piranie , papugi to gadzina też może być.
mikroprzedsiebiorca
Osobiście nie wchodzę w Allegro póki co, ale liczę na konkretny wzrost na WIGu20. Jeżeli Allegro miałoby przegonić CDR i wykosić mBank z indeksu dużych spółek to tylko na plus. Może ten debiut będzie impulsem wzrostowym naszej giełdy...
wikipetr
Nie wiem jak Wy ale u mnie osłabili popyt tą redukcja, nie uzupełnię do 85% - po pierwsze pieniądz nie śpi i już część poszło na inne instrumenty po drugie po debiucie zacznie się chłodna kalkulacja. Ewidentnie zależy Allegro na instytucjonalnych. Gruby błąd, ponieważ instytucjonalnych mieli już w garści, a to ulica nosi informacje.Nie wiem jak Wy ale u mnie osłabili popyt tą redukcja, nie uzupełnię do 85% - po pierwsze pieniądz nie śpi i już część poszło na inne instrumenty po drugie po debiucie zacznie się chłodna kalkulacja. Ewidentnie zależy Allegro na instytucjonalnych. Gruby błąd, ponieważ instytucjonalnych mieli już w garści, a to ulica nosi informacje. Po trzecie, nie Allegro paradoksalnie na tym skorzysta tylko CDR.
zops
Łukasze Pomagruki odgrażają się nawet swoim zwierzchnikom. Zamordowali nawet prezydenta Gdańska. A ten niemiecki minister Heiko Maas żyje?

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki