REKLAMA

Afera respiratorowa języczkiem u wagi? Wróci tuż przed wyborami

2023-09-22 19:42
publikacja
2023-09-22 19:42

Dwa dni przed wyborami do parlamentu warszawski sąd okręgowy rozstrzygnie zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie zakupu respiratorów przez resort zdrowia na początku pandemii – poinformował w piątek poseł KO Michał Szczerba, który złożył w tej sprawie zażalenie.

Afera respiratorowa języczkiem u wagi? Wróci tuż przed wyborami
Afera respiratorowa języczkiem u wagi? Wróci tuż przed wyborami
fot. Phonlamai Photo / / Shutterstock

Chodzi o prowadzone przez warszawską prokuraturę okręgową śledztwo w sprawie m.in. przekroczenia uprawnień przez urzędników resortu zdrowia, którzy prowadzili zakup m.in. 1241 respiratorów od Andrzeja Izdebskiego, biznesmena ściganego później listem gończym. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. Informowali w nim o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego byłego zastępcę Janusza Cieszyńskiego. W lipcu 2021 r. prokuratura poinformowała o umorzeniu tego śledztwa. Zażalenie na tę decyzję złożył Szczerba.

W piątek sędzia Marcin Waszkiewicz z Sądu Okręgowego w Warszawie rozpoczął posiedzenie w tej sprawie. Toczyło się ono za zamkniętymi drzwiami. Wyłączenia jawności dla dziennikarzy domagała się prokuratura.

Po zakończeniu piątkowego posiedzenia poseł Szczerba poinformował, że sąd zarządził przerwę do 13 października. "Dzisiaj podczas rozprawy została zarządzona przerwa do 13 października do godz. 10. Wtedy zostanie rozstrzygnięte moje zażalenie na umorzenie śledztwa. Czyli na dwa dni przed wyborami może się okazać, że lider PiS w Olsztynie, Janusz Cieszyński, że w jego sprawie sąd nakaże dalsze prowadzenie śledztwa" – mówił poseł.

Podkreślił, że w tej sprawie występuje jako rzecznik interesu publicznego reprezentujący bezpośrednio poszkodowanych. "Czas bezkarności się kończy, czas rozliczeń się zaczyna. Jednym z elementów tego procesu jest osądzenie bohaterów afery respiratorowej. (...) Trzeba zrobić wszystko, żeby osoby odpowiedzialne za gigantyczne przekręty i afery z czasów pandemii odpowiedziały za to przed niezależnym sądem" - mówił Szczerba.

Ministerstwo Zdrowia podpisało w kwietniu 2020 r. umowę na zakup 1 tys. 241 respiratorów. Miała je dostarczyć firma E&K należąca do Andrzeja Izdebskiego, biznesmena, który według mediów miał handlować wcześniej m.in. bronią. Z umowy firma ta wywiązała się tylko częściowo - do Polski trafiło jedynie 200 respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do resortu zdrowia w kwietniu i w maju 2020 r., ministerstwo odstąpiło od umowy. Na firmę nałożono kary w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. Prokuratura wydała za Izdebskim list gończy. Mężczyzna, według biegłych, zmarł w czerwcu ub.r. na zawał serca w Albanii.

Posłowie Joński i Szczerba jeszcze w 2020 r złożyli szereg zawiadomień do prokuratury dotyczących możliwych nieprawidłowości przy zakupie przez resort zdrowia m.in. respiratorów, maseczek ochronnych i testów na koronawirusa. W lipcu 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie zakupu maseczek i respiratorów. Według śledczych odbyło się to zgodnie z procedurą i wybrano ofertę najkorzystniejszą cenowo. Zdaniem prokuratury nie doszło do przekroczenia uprawnień czy niedopełnienia obowiązków w Ministerstwie Zdrowia.

W czerwcu br. Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła z kolei śledztwo przeciwko Andrzejowi Izdebskiemu z uwagi na jego śmierć. Zgon mężczyzny, do którego miało dojść w wynajętym mieszkaniu w Tiranie, potwierdziły opinie biegłych.

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lutobor
Ta cala plandemia była jedną wielką aferą, za którą powinni beknąć wszyscy cyrkowcy biorący w niej udział, co niestety się nie wydarzy, jeśli nie istnieje coś takiego jak Sąd Boży.
tomek323
Błazen złożył, a gdzie pajac ?
kaczyslaw_
Uczy się angielskiego, podpisuje jakąś ustawę albo rozmawia z komikiem o zbożu.

Powiązane: Afera respiratorowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki