REKLAMA

APEC za nową rundą w 2001 roku

2000-11-17 00:00
publikacja
2000-11-17 00:00


APEC za nową rundą w 2001 roku

Przywódcy regionu Pacyfiku wezwali w czwartek do rozpoczęcia w przyszyłym roku nowej rundy globalnych rokowań handlowych. Apel ten został wczoraj przeforsowany na szczycie APEC przez prezydenta USA Billa Clintona. Amerykański lider po raz ostatni wziął udział w spotkaniach 21 państw członkowskich na najwyższym szczeblu, które zainicjował w 1993 roku. Na tegorocznym szczycie w Brunei ujawniły się różnice zdań na temat tego, jak szybko należy zmierzać do nowej rundy rokowań pod egidą Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Ostatnie słowo w Brunei należało jednak do Clintona. Przekonał opornych, że niczym nie ryzykują, apelując o wszczęcie negocjacji handlowych w 2001 roku. W końcowym komunikacie liderzy APEC zobowiązali się także działać na rzecz zmniejszenia różnic między biednymi i bogatymi oraz upowszechnienia pożytków płynących z globalizacji.

Wczoraj w Brunei, na dzień przed upływem terminu, prezydent Clinton podpisał ustawę, która znosi ulgi podatkowe dla amerykańskich eksporterów, traktowane przez WTO i UE jako sybsydia eksportowe. Ustawa uchyla groźbę wielomiliardowych sankcji Unii przeciwko amerykańskim firmom. Z tzw. rajów podatkowych korzystało szereg wiodących koncernów USA, jak Microsoft Corp. czy Boeing Co, co zapewniało im dodatkową przewagę wobec zagranicznej konkurencji. Kongres uchwalił nową ustawę, aby odsunąć groźbę wojny handlowej z Unią. Ale Bruksela twierdzi, że nowe regulacje niewiele różnią się od starych. Znosząc bowiem raje podatkowe, Waszyngton rozszerzył program ulg podatkowych dla firm-eksporterów. W ciągu 10 lat koncerny dostaną 4,5 mld USD więcej niż pod rządami starej ustawy.

T.B.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki