ABC dłużnika: ile pieniędzy może zająć komornik

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2013-09-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2013-09-17 06:00
fot. istock / Thinkstock

Gdy komornik zajmuje wynagrodzenie lub rachunek bankowy, na powstrzymanie egzekucji jest już zwykle za późno. Dłużnik powinien jednak współpracować z komornikiem i być świadomym swoich praw. Komornik nie może bowiem zająć wszystkich posiadanych przez nas pieniędzy. Istnieją pewne limity i kwoty wolne od zajęć.

Z jakich środków komornik nie może dokonywać egzekucji? Jaka jest kwota wolna od zajęć w przypadku wynagrodzenia, świadczeń emerytalno-rentowych i innych? Jakie są limity zajęć w przypadku tych świadczeń? – na takie i podobne pytania odpowiedzi udzielają przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej i Izby Komorniczej we Wrocławiu.

Komornik zajmie wynagrodzenie, ale nie ruszy niektórych świadczeń

Popularnym sposobem egzekucji, wskazywanym przez wierzycieli we wniosku złożonym komornikowi, to bowiem wierzyciel decyduje, z czego komornik będzie ściągał długi, jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę lub świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Zajęcia często dotyczą również rachunku bankowego lub innych wierzytelności, w tym przysługujących z urzędu skarbowego – z tytułu zwrotu nadpłaty podatku wynikającego z rozliczenia rocznego PIT.

ABC dłużnika: nie mam na ratę kredytu. Co robić?

ABC dłużnika: nie mam na ratę kredytu. Co robić?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

– Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia: zakład pracy, bank, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub podmiot (na rzecz, którego dłużnik świadczy usługi albo wykonuje zlecenia) o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik zawiadamiany o powyższym fakcie otrzymuje zakaz odbioru zajętych kwot. Z wyegzekwowanych kwot komornik dokonuje podziału między wierzycielami, potrącając koszty egzekucyjne – wyjaśnia Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Przy zastosowaniu takiej procedury egzekucji nie podlegają jednak pewnego rodzaju sumy i świadczenia otrzymywane przez dłużnika z różnych źródeł. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych;
  • sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia);
  • prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komuś innemu;
  • świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych w granicach określonych w wysokości 3/4, lecz nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów (zatem komornik może zająć tylko 25% kwot z tytułu odszkodowania);
  • świadczenia z pomocy społecznej;
  • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
  • świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych.

ABC dłużnika: co może zająć komornik?

ABC dłużnika: co może zająć komornik?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

Jakiej części wynagrodzenia nie zajmie komornik

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury lub środków zgromadzonych na rachunku bankowym przepisy prawne przewidują pewne limity i kwoty wolne od zajęć. – Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50% jego zarobków. Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie za pracę w wysokości brutto 1.600,00 zł (netto 1.181,38 zł). Wyliczenia te dotyczą jednego etatu, w przypadku którego nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w wymiarze niższym niż 1 etat, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów – wyjaśnia Robert Damski.

Nieco inaczej kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, na przykład umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. – W takiej sytuacji potrąceniu podlegają kwoty w całości. Jednak, gdy jest to jedyne i stałe źródło utrzymania dłużnika (pracuje od dłuższego czasu u jednego pracodawcy, ale nie ma umowy o pracę), potrąceniu podlegają kwoty w takiej wysokości, jakby pracował na podstawie umowy o pracę. To zakład pracy dokonuje potrąceń, stosując odpowiednie ograniczenia wynikające z przepisów prawa, ale to dłużnik powinien dbać o swoje sprawy, przyjść do komornika, złożyć odpowiednie dokumenty i wnioski – informuje Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Komornik wszedł na konto - ile może zabrać?

Komornik wszedł na konto - ile może zabrać?

Opisywaliśmy już na łamach Bankier.pl zasady, według których komornik może zajmować środki pieniężne dłużnika. Wiele klientów banków obawia się blokowania rachunku przez komornika. Nie mają oni pewności, jak dużo środków zgromadzonych na koncie zostanie przeznaczone na poczet spłaty długu. Wątpliwości pomaga wyjaśnić Monika Janus, rzeczniczka Izby Komorniczej we Wrocławiu.

Emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25%, ale są wolne od egzekucji i potrąceń w wysokości 50% najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia. – Od marca 2013 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 831,15 zł. Oznacza to, że 415,58 zł (50% z 831,15 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 637,92 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 318,96 zł – kontynuuje rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu.

Komornik może też zająć środki zalegające na koncie bankowym dłużnika. I tutaj jednak pojawiają się pewnie limity. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych, wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. – Jest to wynagrodzenie ogłaszane co miesiąc. Na przykład za czerwiec 2013 r. wynosiło 3.803,60 zł, czyli dłużnik mógł dysponować kwotą 11.410,80zł, a wszelkie wpływy przewyższające tę kwotę podlegały zajęciu – puentuje Monika Janus.

Poza wspomnianymi sposobami (egzekucja z wynagrodzenia, świadczeń emerytalno-rentowych, rachunków bankowych, etc.) komornik może również prowadzić egzekucję z ruchomości lub nieruchomości.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (143)

dodaj komentarz
~Aga
ile razy w miesiacu zabiera komornik
~aga
ile zarabia komornik.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/979773,zarobki-komornikow-2016-dlugi-pieniadze.html
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rozgoryczona
Witam. Mam pytanie. Czy komornik może zabrać mi całą rentę,która wpływa na moje konto ? To jest jedyny mój dochód i wynosi 592 zł netto. W tym momencie zostałam bez jakichkolwiek środków na życie. Kwota wolna jest wykorzystana ,ale to nie jest mój dochód. Jaki związek ma obrót na koncie ,a dochód?
~Iza
Witam ja zarabiam na reke 1330 zl i pracuje na umowe o prace ile moze zabrac mi komornik
~marta
Taka kwota przysługuje raz w roku?
~Damian
Mi komornik dzis zajal wlasnie prawie 1600 zl z tytulu umowy o prace na pelny etat, przy czym umowy mam przedluzane co miesiac. Czy mial takie prawo?
~Magdalena
Witam mam pytanie. Moja ciocia ma komornika zabiera jej z emerytury 600 zł na konto wypływa 1390 zł ma blokadę na konto i w tym miesiącu dostała zwrotu wolnych środków od komornika 498 zł i teraz do setna sprawy czy komornik może tyle jej zabrać bo w sumie zabrał jej prawie 1500 zł
~bogdan4957
Dostałem pismo z ZUS że Komornik sądowy uchyla zajęcie świadczeń ZUS. Pewna kwota zostanie przekazana na moje konto ZUS, tytułem wypłaty z depozytu. Jednocześnie zostałem poinformowany że od czerwca 2016.r ze świadczenia wymienionego dokonywane będą potrącenia w kwocie 280 zl tytułem zajęć KM ..x. Chciałem zapytać Dostałem pismo z ZUS że Komornik sądowy uchyla zajęcie świadczeń ZUS. Pewna kwota zostanie przekazana na moje konto ZUS, tytułem wypłaty z depozytu. Jednocześnie zostałem poinformowany że od czerwca 2016.r ze świadczenia wymienionego dokonywane będą potrącenia w kwocie 280 zl tytułem zajęć KM ..x. Chciałem zapytać co to w ogóle oznacza, gdyż obecnie komormik już od kilku lat bierze z mojej renty i pozostaje mi 670 zł. Tak że jak teraz znowu mi zabierze te 280 zł, to już calkiem się skończę.Opiekuję się leżącą 97 letnią mamą, będąc sam bardzo poważnie chory, 3 zawały stenty, ostre zapalenie trzustki z przerzutami, dna moczanowa, prostata, anemia, zaćma całkowita na lewe oko,a teraz ostatnio stwierdzono rozwiniętą Boreliozę. Jestem całkowicie zalamany. Zaczyna nam brakować na leki i podstawowe rzeczy.Chciałem dowiedzieć się i prosić o odp co oznacza powyższa informacja z ZUS którą tutaj na wstępie opisalem.
Pozdrawiam
~john
Tak ,zabierze okłamie a o współpracy z chamem komornikiem nie ma mowy,moją siostrę zostawił bez grosza,jeśli znacie jakiegoś komornika młotkiem do mięsa zabijcie,bez namysłu!

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki