REKLAMA
PIT 2023

5 644 290 747 zł. O tyle toczy się spór Polski z Pfizerem

2023-12-08 18:34, akt.2023-12-08 19:08
publikacja
2023-12-08 18:34
aktualizacja
2023-12-08 19:08

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł. Sprawa będzie rozpoznana w oparciu o prawo belgijskie - przekazali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską w sporze Pfizer przeciwko Polsce.

5 644 290 747 zł. O tyle toczy się spór Polski z Pfizerem
5 644 290 747 zł. O tyle toczy się spór Polski z Pfizerem
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

"Sprawa powinna być omawiana w oparciu o prawo belgijskie i belgijskie prawo procesowe, które są prawem właściwym i właściwym forum, a nie z perspektywy prawa polskiego i polskiego postępowania cywilnego, ponieważ systemy te różnią się znacząco; zarówno prawo właściwe, jak i sąd właściwy zostały wskazane w przedmiotowych umowach - przekazali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele kancelarii Strelia: Joanna Kolber i Jean-Pierre Fierens. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Iwona Kania potwierdziła w rozmowie z PAP, że kancelaria reprezentuje stronę polską w sporze Pfizer przeciwko Polsce.

Pełnomocnicy poinformowali, że przekazują informacje "z uwagi na pokazujące się w prasie doniesienia". "Jako pełnomocnicy Rzeczpospolitej Polskiej nie będziemy omawiać argumentów prawnych ani meritum sprawy, ponieważ jest to sprawa między stronami podlegająca rozstrzygnięciu przez sąd belgijski. Pragniemy jednak odnieść się do kilku następujących szczegółów" - wskazali.

Zaznaczyli, że sprawa dotyczy zobowiązań stron wynikających z umów dotyczących opracowania i dostawy szczepionek przeciwko COVID-19. Uczestniczą w niej - jak podano - Pfizer Inc., Pfizer Export BV i BioNTech Manufacturing GmbH jako strona powodowa oraz Rzeczpospolita Polska jako strona pozwana. Natomiast przedmiotem sporu - jak podano - jest kwota 5 644 290 747 zł powiększona o odsetki oraz o koszty sądowe i zastępstwa procesowego (te ostatnie ograniczone do kwoty 22 500 euro), dochodzona od Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełnomocnicy podali, że 12 kwietnia 2022 r. Rzeczpospolita Polska, reprezentowana przez Ministerstwo Zdrowia, poinformowała Pfizer Inc. oraz Komisarza UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, że nie przyjmie dostawy szczepionek, a na poparcie swojego stanowiska przywołała szereg argumentów prawnych i okoliczności faktycznych.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Mimo rozmów między stronami, strona powodowa wniosła pozew przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej" - dodano. Poinformowano, że pozew został wniesiony 21 września br.

"Biorąc pod uwagę przepisy belgijskiego prawa procesowego, pozew został doręczony Rzeczpospolitej Polskiej celem stawienia się na rozprawie w dniu 5 grudnia 2023 r. przed francuskojęzycznym sądem pierwszej instancji w Brukseli. Rozprawa ta była tzw. rozprawą wstępną, która jest obowiązkowym etapem belgijskiego postępowania sądowego. Termin takiej rozprawy wstępnej jest wybierany przez stronę powodową z uwzględnieniem obowiązkowych terminów określonych w belgijskim kodeksie sądowym. Rozprawa wstępna jest zwykle rozprawą, podczas której podejmowane są jedynie wstępne czynności proceduralne, takie jak ustalenie harmonogramu postępowania sądowego lub inne czynności, w zależności od konkretnego przypadku" - napisano.

Na rozprawie wstępnej 5 grudnia br. - jak podano - mocą obopólnej zgody stron, sprawa została przełożona na 30 stycznia 2024 r. "Krok ten pozostaje bez uszczerbku dla praw Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie postępowania i meritum sprawy" - wskazano w komunikacie.

Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić firmę Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii COVID-19.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej.

Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.

pak/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (21)

dodaj komentarz
carlito1
Tow, sasin ze swoimi wyborami to pikuś to przekrętów i niegospodarności kowidowej.
rozsadkunamtrzeba
Niech rząd PIS zwraca. Po co zamawiał tak dużo?
Pisowcy w ogóle nie dbają o finanse publiczne
Jedyne, co ich interesuje, to doraźny efekt propagandowy
Wszystko kupują najdrożej i w nadmiarze (vide węgiel, którego nikt nie chce)
A potem wszyscy musimy spłacać ich długi
rozsadkunamtrzeba
Jak była tzw. "ptasia grypa", to rząd PO nie uległ naciskom Big Farmy i nie kupił
Zaoszczędził wiele miliardów z pieniędzy podatników
Inne kraje potem musiały niszczyć niewykorzystane szczepionki
jenak
Zdaje się w tym całym zamieszaniu zapomniano na ten przykład, może i eksperci zapomnieli, że przechorowanie też coś daje.

A bywa, że niejeden przechorował z 2-3 razy. A masę ludzi po jednym razie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wiarus49
kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską. !!!!!!!!!
kaczyslaw_ odpowiada wiarus49
Polski rząd osobno kontraktował te preparaty medyczne.

"Polska zakontraktowała 85 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, w tym blisko 50 mln szczepionek Pfizera i Moderny - przypomniał w środę w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że dzięki temu zabezpieczono szczepienia dla całej populacji."

https:
Polski rząd osobno kontraktował te preparaty medyczne.

"Polska zakontraktowała 85 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, w tym blisko 50 mln szczepionek Pfizera i Moderny - przypomniał w środę w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że dzięki temu zabezpieczono szczepienia dla całej populacji."

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8078114,niedzielski-szczepionki-przeciw-covid-19-pfizer-moderna.html
jenak
Opowiadał mi kiedyś polski lekarz, że jak był w USA i ktoś na ulicy padł, to on się chciał sprawą zająć, a amerykański towarzysz odciąga go na siłę. Polski lekarz, pyta zszokowany, co robisz?!
A ten, chcesz mieć sprawę, bo mu żebro złamałeś?!
jenak
Zamówili więcej niż inne kraje europejskie? Na głowę, precyzując.

Nie.


I to powinno zamykać dyskusję lub/i przekazać pałeczkę w stronę ówczesnych ekspertów.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki