REKLAMA

mBank zmienia sposób płatności kartami w internecie

Wojciech Boczoń2016-09-21 09:14analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-21 09:14

W listopadzie mBank wdroży usługę 3D Secure. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla płatności kartami w internecie. W trakcie realizowania transakcji użytkownik może zostać poproszony dodatkowo o jednorazowe hasło z SMS-a.

Standardowo podczas wykonywania płatności w internecie użytkownik proszony jest o podanie numeru karty, daty jej ważności oraz kodu CVV2 lub CVC2. Wszystkie te dane znajdują się na awersie i rewersie karty płatniczej. Stwarza to ryzyko ich przechwycenia przez osobę postronną. Wystarczy wykonać zwykłe zdjęcie telefonem, by pozyskać komplet informacji umożliwiających opłacenie internetowych zakupów.

fot. Gdolgikh / / YAY Foto

Usługa 3D Secure wprowadza dodatkowe zabezpieczenie. Podczas realizowania transakcji klient jest proszony o wprowadzenie dodatkowego hasła przesłanego SMS-em - tak samo jak w przypadku internetowych przelewów. mBank wdroży standard 3D Secure w listopadzie 2016 roku. Od tego momentu w sklepach oznaczonych symbolami „Verified by Visa” i „MasterCard SecureCode” konieczna będzie dodatkowa autoryzacja transakcji.

Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń przy transakcjach internetowych realizowanych za pomocą kart płatniczych to efekt dostosowania naszych przepisów do wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wyrażonych w "Rekomendacjach dotyczących bezpieczeństwa płatności internetowych".

Dokument zaleca, by banki stosowały tzw. silne uwierzytelnianie klienta, czyli prosiły o dodatkowe informacje w trakcie realizowania transakcji. Chodzi o to, by do przeprowadzenia transakcji internetowej nie wystarczała jedynie karta płatnicza. Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by wprowadziły dodatkowe zabezpieczenia do 1 lutego 2015 roku. Jeszcze do niedawna mBank tłumaczył, że nie musi wdrażać 3D Secure, bo posiada inne mechanizmy zabezpieczające (limity, powiadomienia SMS, czy monitoring transakcji). Niewykluczone, że zmiana podejścia to wynik kontroli przeprowadzonej przez instytucje nadzorcze.

Dlaczego EBC nakazał bankom wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń dla transakcji w internecie? Okazuje się, że odsetek oszustw kartowych jest najwyższy właśnie w tej kategorii. W 2012 roku (to ostatnie dostępne dane) kradzieże środków z kart bez fizycznego użycia plastików, czyli tzw. transakcje "card not present" odpowiadały za 60 proc. wszystkich kradzieży kartowych na monitorowanych europejskich rynkach. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Marta
masakra, niewygodne i odrzuca mnie od uzycia kart jak mam sie 10 x logowac stwierdzac potwierdzac itp... na korzysc BLIK. Mbąk nie miał tych bzdur ale widac poległ.
~HDw3D
W Pekao jest już jakiś czas...
~Spółdzielca
W Bankach Spółdzielczych funkcjonuje to od dawna! Widać kto dba o bezpieczeństwo Polaków -> Polacy a nie niemieckie firemki.
~Pol
Racja! Mam konta w dwóch bankach komercyjnych i jedno w spółdzielczym. 3D Secure funkcjonuje tylko w banku spółdzielczym i to od kilku lat. Usługa w dużym stopniu podnosi bezpieczeństwo transakcji a nie jest przy tym uciążliwa dla użytkownika.
~niepelnosprawny_org
zawsze sie zastanawialem dlaczego te społdzielcze są tak innowacyjne...
~fakty
UWAGA: mbank oszukują i kradną przeto gdzie się da.
~mmm
Bank mógłby mniej kraść. To by dopiero była innowacja.
~mdziad
nie da się tak bo ten bank żyje ze złodziejstwa

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki