REKLAMA

PMI: czerwcowe odbicie w polskim przemyśle

2017-07-03 09:15
publikacja
2017-07-03 09:15
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego w czerwcu odbił od półrocznego minimum, lecz mimo to nieco rozczarował ekonomistów.

Wartość „przemysłowego” PMI dla Polski wyniosła 53,1 pkt. wobec 52,7 pkt. odnotowanych w maju, co było najgorszym wynikiem od sześciu miesięcy. Można mówić o pewnym rozczarowaniu, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu tego wskaźnika do 53,7 pkt.  

Rosnący PMI w strefie powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost tempa ekspansji w badanym sektorze. Powyżej 50 pkt. polski PMI przemysłowy utrzymuje się już od września 2014 r.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

W czerwcu w polskim przemyśle obserwowaliśmy wyraźny wzrost liczby zamówień i wielkości produkcji. Rosły także zatrudnienie i liczba zamówień eksportowych, choć nie tak szybko jak w ostatnich miesiącach (np. dynamika zatrudnienia najniższa od 34 miesięcy). Inflacja natomiast nieco przyhamowała – to najważniejsze konkluzje z majowego badania menedżerów logistyki.

– Drugi kwartał zakończył się bardzo dobrym wynikiem dla polskiego przemysłu, czego odzwierciedleniem była znaczna poprawa warunków gospodarczych w sektorze. Dużą dynamikę wzrostu produkcji napędzało najszybsze od niemal dwóch lat tempo wzrostu liczby nowych zamówień. Dodatkowo dalsze osłabienie presji cenowych wpłynęło pozytywnie na panujące aktualnie warunki rynkowe – skomentował wyniki badania Sam Teague, ekonomista IHS Markit.

Prognozy dla Polski autorstwa IHS Markit przewidujące 3.6% r/r wzrost PKB w 2017 r. zostały utrzymane.

Wskaźnik PMI dla Polski opiera się o dane zebrane od reprezentatywnego panelu 200 firm z sektora przemysłowego. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia. PMI jest sumą odsetka pozytywnych odpowiedzi plus połową odsetka odpowiedzi „takie same”. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost aktywności gospodarczej, a wartości poniżej 50 pkt. sygnalizują spadek.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
norbert_norbert
Tu sie odbijemy a na franku padniemy na 20 mld PLN rocznie. Coz to takiego, to tylko caly program 500+, a gdzie jeszcze skutki spoleczne ? Co tam.......... Czy znany jest ten raport "skutkow spolecznych braku rozwiazania problemu pseudo-kredytow psudo-waloryzowanych kursem waluty" przygotowany na zamowienie kancelarii Rezydenta Tu sie odbijemy a na franku padniemy na 20 mld PLN rocznie. Coz to takiego, to tylko caly program 500+, a gdzie jeszcze skutki spoleczne ? Co tam.......... Czy znany jest ten raport "skutkow spolecznych braku rozwiazania problemu pseudo-kredytow psudo-waloryzowanych kursem waluty" przygotowany na zamowienie kancelarii Rezydenta Dudy dot. ustawy anty-frankowej ?
https://www.bankowebezprawie.pl/skutki-spoleczne-kancelaria-prezydenta/
niepelnosprawny_org
to cały czas trend rosnący, niespotykany od lat, i od lat rośnie, czy eknimiscieni chcieli by od razu "raju"? wszystkiego za darmo?...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki