Gdzie po najtańszy abonament i telefon na kartę?

redaktor Bankier.pl

Taryfy obejmujące nielimitowane rozmowy i SMS-y za darmo wraz z przyzwoitym pakietem internetu kosztują nawet mniej niż 20 zł. Prym w cenach wiodą jednak nie karty pre-paid, a oferty abonamentowe, choć wciąż klient związuje się w tym wypadku z operatorem na dłużej.

Minął rok od naszego ostatniego zestawienia cenników operatorów komórkowych i porównując je z dzisiejszymi taryfami, nasuwa się jeden prosty wniosek – niewiele się zmieniło. Oferty telefonii na kartę już praktycznie niczym nie różnią się od abonamentów - także pod względem cen.

Gdzie po najtańszy abonament i telefon na kartę?
Gdzie po najtańszy abonament i telefon na kartę? (YAY Foto)

Ponownie przeanalizowaliśmy taryfy operatorów infrastrukturalnych (posiadających własną infrastrukturę telekomunikacyjną) i wirtualnych (korzystających z obcej infrastruktury). Pod uwagę braliśmy tylko te abonamenty i oferty na kartę, które umożliwiały klientowi skorzystanie z taryfy no-limit – z nielimitowanymi rozmowami na telefony komórkowe i SMS-ami oraz pakietem danych do wykorzystania. Jeśli operator umożliwiał złożenie takiej oferty z dostępnych pakietów, opłaty miesięczne sumowaliśmy.

Najtańsze oferty na kartę

Różnice cenowe między poszczególnymi ofertami na kartę są niewielkie – najtańszy pakiet no-limit należy w październiku 2017 do a2mobile i wiąże się z miesięczną opłatą wynoszącą 19,90 zł/m-c. Najdrożej jest natomiast w Orange – 35,00 zł/m-c. Jest to co prawda blisko dwukrotnie wyższa kwota do zapłacenia, ale to wciąż niezbyt wygórowana cena. Jeśli nie ona jest głównym wyznacznikiem atrakcyjności oferty, to na co należy zwracać w takim razie uwagę?

Najtańsze oferty no-limit na kartę dla nowych klientów

Operator

Taryfa/Pakiet

Koszt
miesięczny

Internet

Uwagi

a2mobile

Niewyczerpalne pakiety 3W1

19,90 zł

nielimitowane

limitowana prędkość transferu

Fakt Mobile

-

32,00 zł

0,5GB

19 zł za nielimitowane połączenia;
9 zł za nielimitowane SMS-y;
4 zł za pakiet danych 0,5 GB

heyah

heyah na kartę

25,00 zł

10 GB

-

Izzi

Izzi multipakiet

28,00 zł

1 GB

-

lajt mobile

Full kontakt; Internet 1 GB

26,00 zł

1 GB

21 zł za nielimitowane połączenia
i SMS-y, 5 zł za pakiet internetu 1 GB

lyca mobile

Do Wszystkich M

29,00 zł

15 GB

-

Mobile Vikings

NO LIMIT

29,00 zł

15 GB

-

nju. mobile

nju. mobile na kartę

29,00 zł

10 GB

-

Orange

Rozmowy i SMSy bez limitu+GB

35,00 zł

15-20 GB

wielkość pakietu zależy od stażu
klienta w Orange (15 GB, jeśli mniej
niż rok; 17 GB, jeśli 1-3 lata;
20 GB, jeśli powyżej 3 lat)

Play

Formuła Unlimited na kartę

25,00 zł

6 GB

-

Plus

Ja+ na kartę

29,00 zł

12 GB

pakiet ipla plus za darmo

Plush

Plush na kartę

25,00 zł

10 GB

-

Red Bull Mobile

Red Bull Mobile Energy na kartę

30,00 zł

3 GB

bonus od 100 MB do 40 GB -
zależy od kwoty doładowania konta

T-Mobile

T-Mobile na kartę bez limitu

25,00 zł

10 GB

-

Virgin Mobile

#BEZLIMITU

29,00 zł

10 GB

-

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cenników operatorów

Przy tak jednorodnych ofertach i zbliżonych stawkach czynnikiem, który najbardziej odróżnia od siebie oferty operatorów jest dodatkowy pakiet internetu dawany klientowi w cenie. W tym przypadku zakres stosowanych limitów jest bardzo szeroki – od 0,5 GB w Fakt Mobile (za które trzeba dopłacić w ramach składanej oferty) do nawet nielimitowanego transferu danych w a2mobile. Drugi przypadek brzmi wyjątkowo atrakcyjnie, szczególnie, że jest to również najtańsza pod względem miesięcznych obciążeń oferta w zestawieniu.

W tej ofercie jest jednak jeden haczyk – klient co prawda otrzymuje nielimitowany internet w cenie, ale jego prędkość nie zawsze będzie taka sama. Wraz z wykorzystywanymi gigabajtami maksymalna przepustowość będzie prze operatora ograniczana – po wykorzystaniu 20 GB spadnie do 512 kb/s. Wśród ograniczonych pakietów darmowego internetu prym wiedzie Orange – wyjściowy transfer do wykorzystania to 15 GB, ale wraz ze stażem klienta w sieci wzrasta do 20 GB.

Najtańszy abonament komórkowy

Podobne ceny i pakiety danych w ofertach no-limit obowiązują także w abonamencie. Sama forma umowy również się zmienia i coraz częściej nie są to już jedno- czy dwuletnie umowy, a zobowiązania bezterminowe. Formuły na czas określony trzymają się jednak największe telekomy z tzw. „wielkiej czwórki” czyli Orange, Plus, Play i T-Mobile.

Najtańsze abonamenty* no-limit dla nowych klientów

Operator

Taryfa/Pakiet

Koszt
miesięczny

Internet

Uwagi

FM Group Mobile

Best MOVE free

19,90 zł

5GB

-

heyah

SMART Plan M

34,98 zł

2GB

-

lajt mobile

lajtowy no limit

17,99 zł

1GB

-

multimedia

multimedia bez limitu

29,99 zł

2GB

-

Netia mobile

#DużoSię

19,90 zł

4GB

-

nju. mobile

nju. mobile z rachunkiem

29,00 zł

10 GB

-

Orange

Pakiet Standardowy

39,99 zł

5 GB

3 m-ce abonamentu  za darmo,
Spotify (6 m-cy)

Play

Stan nielimitowany Solo

50,00 zł

nielimitowany

(po wykorzystaniu 10 GB prędkość przesyłu danych drastycznie spada)

kanały TV Play, Tidal (2 lata),
Showmax (1 rok)

Plus

Plus Abonament

59,99 zł

10 GB

ipla plus za darmo,
HBO GO za 0 zł przez 1 m-c,
abonament przez 1 m-c za darmo

Plush

Plush na abonament

25,00 zł

10 GB

dodatkowe GB za staż
(+2 po 3 m-cach; +4 po
6 m-cach; +6 po 12 m-cach;
+10 po 24 m-cach)

Premium mobile Freedom PL 16,70 zł 3 GB

Red Bull Mobile

Red Bull Mobile na abonament

29,00 zł

10GB

Tidal za darmo do końca roku

T-Mobile

T1 2GB

29,95 zł

2 GB

-

Virgin Mobile

Plan1

19,00 zł

3GB

-

*ceny abonamentów uwzględniają umowę na 24 miesiące, bez telefonu

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cenników operatorów.

Najniższy abonament z nielimitowanymi połączeniami zaoferuje Premium mobile. W taryfie za 16,70 zł klient otrzymuje wraz z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami 3 GB internetu do wykorzystania. Poniżej 20 zł na fakturze zobaczą jeszcze klienci Lajt mobile, FM Group Mobile, Netia mobile i Virgin Mobile – wielkość pakietów internetowych wciąż będzie jednak niewielka i nie przekroczy 3 GB. Najdroższy jest abonament w Plusie, ale operator udostępnia dodatkowo HBO GO za darmo na 1 miesiąc i telewizję internetową ipla na 2 miesiące.

Dodatkowe usługi w cenie dorzuci także Orange, T-Mobile i Play. W pierwszym przypadku będzie to konto premium w usłudze Spotify na pół roku, w T-Mobile Tidal do końca roku. Największy zakres bonusów dotyczy oferty Play – klient otrzymuje 1 rok abonamentu w serwisie Showmax, 2 lata Tidala i kanały w usłudze TV Play w cenie.

Karta czy abonament – czy są jeszcze jakieś różnice?

Wprowadzenie taryf no-limit sprawia, że oferty telefonii na kartę i abonament nie różnią się od siebie ani ceną, ani warunkami. Szczególnie po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej, która wymusza na klientach rejestrowanie numerów pre-paid – ich dane i tak zostaną przetworzone przez operatora.

Podstawową różnicą wciąż pozostaje jednak forma opłacania usług – w ofercie pre-paid płacimy z góry, a w abonamencie z dołu, dopiero po okresie rozliczeniowym, w którym korzystaliśmy z abonamentu. Pomimo pojawiania się coraz częściej ofert abonamentu bez zdefiniowanego okresu umowy, to wśród największych sieci wciąż jest to główna zaleta ofert na kartę – klient sam decyduje jak długo korzysta z usług i w każdej chwili może z nich zrezygnować, nie doładowując konta.

Tę różnicę operatorzy próbują wyrównywać dodatkowymi wabikami – abonamentami na zewnętrzne usługi streamingu muzyki, filmów lub telewizji internetowej.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 megibogucka

Właśnie jakiś czas temu przeczytałam artykuł http://mobilegate.blox.pl/2018/01/Ranking-abonamentow-ponizej-30-zlotych-Novum-Tele.html i pierwszy raz dowiedziałam się o firmie Novum. Teraz mam u nich abonament za 25 zł i jestem bardzo zadowolona. Szkoda że w tym rankingu nie uwzględniono oferty Novum.

! Odpowiedz
0 0 mobilny-ranking

Czyżby zbliżała się rewolucja związana z telefonami na kartę?
https://mobilny-ranking.pl/prepaid-bez-vat/

! Odpowiedz
0 3 cyklonb

Oferta sieci T-mobile --T1 2 GB jest nieprawdziwa, w salonie ona kosztuje 38 zł a nie 29,95 zł, kwota 29,95 wychodzi po odliczeniu bonusów za podpisanie umowy przez internet (nie wszyscy abonenci mogą) i bonusu za zgody marketingowe. To nie jest czysta oferta !

! Odpowiedz
1 5 agnes81

za 19zł masz nolimit w a2mobile

! Odpowiedz
1 8 czytacz

ale po co mim 3 numery jak potrzebuje tylko jeden?

! Odpowiedz
41 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 bionikjaga

taaaaaaaa? a ja już od wielu lat nie używam telewizora a Ty lepiej się szykuj na Black Friday to może trzeci telewizor sobie obzorgujesz!

! Odpowiedz
2 19 forfun

zabrałem już do a2m 3 numery a orange nadal rżnie głupa i tak pozbędzie sie jeszcze 2 numerów. potrafią prowadzić biznes to fakt

! Odpowiedz
9 15 agnes81

Ja się po latach w innych sieciach przeniosłam do a2mobile, bo przy tej cenie mam no limity na wszystko. Od kiedy weszli są nie do pobicia, co jedynie potwierdzają powyższe dane

! Odpowiedz
10 4 jkl777

Tez jestem u nich. Przeszedlem z Virgin. Jedyny minus to wznosc konta, ktora nie jest przedluzana po wykonaniu polaczenia.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl