REKLAMA

Zysk netto Grupy Żywiec w I półr. 2022 r. spadł, a przychody wzrosły

2022-08-01 07:34
publikacja
2022-08-01 07:34
Zysk netto Grupy Żywiec w I półr. 2022 r. spadł, a przychody wzrosły
Zysk netto Grupy Żywiec w I półr. 2022 r. spadł, a przychody wzrosły
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Zysk netto Grupy Żywiec przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym półroczu 2022 roku wyniósł 89,1 mln zł. W analogicznym okresie przed rokiem zysk wyniósł 272,3 mln zł - podała spółka w raporcie. Przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszym półroczu 2022 r. do 1.908 mln zł z 1744 mln zł przed rokiem.

Zysk z działalności operacyjnej spadł do ok. 112 mln zł z 133 mln zł rok wcześniej (LFL) po odjęciu 159 mln zł jednorazowego wpływu zwrotu nadpłaconej akcyzy od piw smakowych.

Jak podano, negatywny wpływ na wyniki grupy w raportowanym okresie miał duży wzrost kosztów produkcji, w tym kosztów energii, surowców i opakowań oraz podwyżka akcyzy.

"Pierwsze półrocze pokazało, że wciąż działamy w pełnym wyzwań i niepewnym otoczeniu. Przy podobnym wolumenie sprzedaży, pomimo podwyżki cen, wzrost naszych przychodów nie zrekompensował dalszej inflacji kosztów. Mamy do czynienia z bezprecedensowym poziomem kosztów energii, surowców i opakowań, których nie udało nam się jeszcze w całości przenieść na finalnego konsumenta. Dodatkowo wzrost kosztów finansowania związany z podwyżkami stóp procentowych negatywnie wpłynął na nasz wynik netto" – ocenił w komentarzu do wyników prezes zarządu Simon Amor.

W drugiej połowie roku grupa chce skupić się m.in. na budowaniu trwałych relacji z konsumentami oraz wdrożyć dodatkowe działania nakierowane na zarządzanie wzrostem przychodów, by wzmocnić działalność operacyjną.

Ponadto - jak dodano - grupa będzie kontynuować programy kontroli i oszczędności kosztów oraz zarządzanie scenariuszowe, aby osiągnąć jak najbardziej optymalny wynik w dynamicznym otoczeniu. (PAP Biznes)

doa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mrbean
Kiedy browar Żywiec był polską własnością to produkował wspaniałe piwo, takie brandy jak Żywiec i Krakus. Od kiedy Heineken przejął tą firmę, to zmarnował wszystko. Od wielu lat nie piję już Żywca, ponieważ to syf, którego nie da się pić. Szkoda, że polska spółka została tak zmarnowana! Ale bandyci z 3RP sprzedali wszystko co się Kiedy browar Żywiec był polską własnością to produkował wspaniałe piwo, takie brandy jak Żywiec i Krakus. Od kiedy Heineken przejął tą firmę, to zmarnował wszystko. Od wielu lat nie piję już Żywca, ponieważ to syf, którego nie da się pić. Szkoda, że polska spółka została tak zmarnowana! Ale bandyci z 3RP sprzedali wszystko co się dało i ograbili społeczeństwo polskie, zrobili z niego klasę wyrobników bez własności!
kapitaneo
Dalej Holendrzy kręcą na lewo z transferem kasy "za znaki towarowe" itp. oszustwa? Swoja drogą jakim cudem spółka córka płaci za używanie znaków należących do spółki matki, skoro to wszystko jest jedną firmą. Ewidentnie sposób na wyprowadzanie zysków z takich krajów jak Polska.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki