Życie i praca w Katarze. Polscy specjaliści są tu cenieni [Tam mieszkam]

Polscy specjaliści są cenieni w Katarze. Nie płacą tu podatku dochodowego, VAT-u ani składek emerytalnych, a pracodawcy poza pensją pokrywają jeszcze szereg dodatkowych kosztów ich utrzymania. Brzmi jak raj? Nie dla każdego.

Dodatek na wynajęcie i umeblowanie mieszkania, na opiekę zdrowotną, szkołę dla dziecka, na telefon i transport – to typowe dopłaty do wynagrodzenia wielu obcokrajowców pracujących na kontraktach w Katarze. Zawodowo przyjeżdżają tu przede wszystkim inżynierowie związani z branżą budowlaną. Ale miejsce znajdą tu także specjaliści z branży telekomunikacyjnej, konsultingowej, architekci czy lekarze. Trochę trudniej jednak będzie tu kobietom. Żeby rozpocząć pracę, a nawet prowadzić samochód, także Europejki muszą uzyskać zgodę męża.

O życiu i pracy w Katarze Aneta Stefanowicz-Borysławska, Polka pracująca w największym na Bliskim Wschodzie banku z siedzibą w Doha. To druga część naszej rozmowy w ramach cyklu #TamMieszkam.

Aneta Stefanowicz-Borysławska, Polka w Katarze
Aneta Stefanowicz-Borysławska, Polka w Katarze (fot. fot. Aneta Stefanowicz-Borysławska / )

Malwina Wrotniak-Chałada, Bankier.pl: Katar jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych krajów w rejonie Zatoki Perskiej. Czuje się tu Pani bezpieczna?

Aneta Stefanowicz-Borysławska: Bardzo. To jedna z największych zalet pracy w Katarze. Do tej pory nie spotkaliśmy się tutaj z przestępczością. Ludzie często nawet nie zamykają tu swoich mieszkań ani samochodów. Ponieważ jest bardzo gorąco (temperatury latem przekraczają 45 stopni Celsjusza), zostawia się kluczyki w stacyjce samochodu i włączoną klimatyzację, żeby auta chłodziły się podczas na przykład robienia zakupów. Sporadycznie zdarza się, że ktoś ukradnie z samochodu torebkę, ale pamiętajmy, że była to torebka w otwartym aucie. Informacje o takich zdarzeniach później pojawiają się w lokalnej prasie. Są to jednak historie jednostkowe.

Zimą, kiedy temperatury spadają do 20 stopni Celsjusza i można wybrać się na spacer, nie czuję się zagrożona, nawet spacerując samotnie wieczorami. Oczywiście poruszając się w miejscach publicznych, zwyczajowym standardem są dla kobiet zakryte kolana, zakryte ramiona oraz nieepatowanie prześwitującymi ubraniami. Pozostając przy ubiorze - wiele urzędów może odmówić wejścia osobie, która przyszła na przykład w szortach (dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet). W ubiegłym roku w wielu centrach handlowych i miejscach publicznych prowadzona była nawet kampania społeczna pod hasłem „Reflect Your Respect”, w ramach której zachęcano ekspatów do przyzwoitego, skromnego ubioru, w zgodzie z poszanowaniem lokalnej kultury i wartości.

Wzór ulotki, jakie rozdawano ekspatom w katarskich w centrach handlowych i miejscach publicznych
Wzór ulotki, jakie rozdawano ekspatom w katarskich w centrach handlowych i miejscach publicznych (Facebook)

Ta kwestia odpowiedniego ubioru jest pewnym ograniczeniem, ale można się do tego przyzwyczaić.

Zwłaszcza że wiele rekompensują tutejsze zarobki. Osoba, która wyjeżdża do Kataru na kontrakt, najczęściej oprócz pensji bazowej otrzymuje też szereg dodatków. Jakiego rodzaju?

To przede wszystkim dodatek na wynajęcie mieszkania, a także ubezpieczenie zdrowotne, dopłata do szkoły dla dzieci, dodatek na umeblowanie mieszkania, na telefon oraz transport. W Doha praktycznie nie ma komunikacji miejskiej, tę funkcję przejęły taksówki oraz prywatne firmy przewozowe, w tym kontrowersyjny w Europie Uber, który tutaj oferuje bardzo wysoką jakość usług. Oprócz tego pracuje tu wielu kierowców, których zamawia się poprzez SMS-a lub What’s Up. Przy okazji ciekawostka – żeby kobieta, nawet ekspatka, mogła tu prowadzić samochód, musi mieć od swojego męża pozwolenie na piśmie. Podobnie zresztą z pracą – kiedy podpisałam ofertę z pracodawcą, musiałam poprosić mojego męża o oficjalne zezwolenie na piśmie, z pieczątką jego pracodawcy - do przedłożenia w mojej firmie.

Jako dodatki do pensji otrzymuje się jeszcze dopłatę na karty wstępu do klubów sportowych bądź refinansowanie wydatków poniesionych na aktywności sportowe. Większość pracodawców funduje też raz w roku swojemu pracownikowi i jego rodzinie bilety lotnicze, a dokładniej przeznacza określoną kwotę na przelot na wakacje do swojego kraju.

W jaki sposób pracodawca partycypuje w kosztach organizacji miejsca zamieszkania?

Generalnie obowiązują tutaj dwa standardy. Pierwszy: pracodawca zapewnia mieszkanie, wskazując konkretny adres bądź dając do wyboru na przykład trzy miejsca. W drugim rozwiązaniu, z którego my korzystamy, pracodawca co miesiąc wypłaca pracownikowi określoną kwotę, która w większości przypadków wystarcza na pokrycie kosztów wynajmu.

(FORUM)

Ciekawostką jest, że pracująca kobieta, sponsorowana przez męża (a nie przez pracodawcę), nie dostaje dodatku na mieszkanie i na umeblowanie, nie dostaje też dodatku na wakacje, który w przypadku mężczyzny jest tutaj w większości firm standardem - to mężczyzna ma zapewnić to wszystko swojej żonie. Zatem pensja kobiety będzie niższa o te wszystkie dopłaty, które otrzymują mężczyźni.

Czy zarobki, które oferuje Katar, są wystarczające względem lokalnych kosztów życia?

Zdecydowanie tak, choć oczywiście zależy to też od standardu życia jaki chce się tu prowadzić. Koszty życia są wysokie. Jednym z najtańszych towarów jest benzyna – kosztuje ok. 85 groszy za 1 litr – i to jest coś, czym Katar może się pochwalić. Żywność jest dosyć droga, ponieważ większość produktów pochodzi z importu, jako że Katar niewiele produkuje poza skroplonym gazem LNG. Bardzo wysokie są koszty wynajęcia mieszkania, a ceny nieruchomości wciąż rosną – mówi się o wzroście kosztów najmu nawet rzędu 10% w skali roku. Mieszkania są najczęściej nieumeblowane, więc trzeba jeszcze do nich dokupić wyposażenie i właśnie na ten cel na początku, przy podpisywaniu kontraktu dostaje się wspomnianą dodatkową kwotę.

Utrzymanie się w Katarze bez pracy graniczy z cudem? Czytaj dalej »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 ~Chris

A czy latwo dostac prace w charakterze taxi driver ,,uber,, np?pracuje w Londynie na taxi w uber i zastanawia mnie transfer do Kataru-jakie szanse

! Odpowiedz
6 19 ~MMa

A gdzie prawa mniejszości, całkowita dyskryminacja, tam trza się przyzwyczaić a w europie mniejszość ma więcej praw niż rodowici Europejczycy, zeszmacona Europa! moralnie umarła!

! Odpowiedz
4 7 ~stanlej

Ludzie, mieszkam tutaj szesc miesięcy, nikt mi niedal nic za dario , ale nie nazekam. Tutaj przynajmniej wiem za ile pracuje I zadna k...... mnie nie okrada.Pracowalem w inny change krajach i moge powiedziec cos o wyzysku

! Odpowiedz
4 7 ~też_tu_mieszkam

ciekawie jak długo ta pani mieszka w Katarze, bo nie do końca zna powody dlaczego coś ma miejsce, jedynie wie, że to coś ma miejsce...

tzn.:

1. Kobieta nie potrzebuje zezwolenia od swojego męża żeby posidać prawo jazdy, to kompletna bzdura. Każdy potrzebuje zezwolenia od swojego SPONSORA. Jeżeli mąż przyjechał do pracy tzn, że ma sponsora, swojego pracodawcę, jednocześnie zostaje sponsorem swojej żony i dzieci. Jeżeli kobieta przyjechała na kontrakt, to jej pracodawca jest jej sponsorem i to ta FIRMA udziela zezwolenia, ona zostaje sponsorem swojego męża i może dać zgodę, jako sponsor, na prawo jazdy dla męża. Tak więc to co ta pani mówi to bzdura.

2. To nie jest tak, że kobieta nie dostaje tych dodatków, to absolutna bzdura. Jeżeli w małżeństwie pracują oby dwie osoby to tylko jedna dostaje dodatek na mieszkanie, przeloty itp. W końcu mieszkają razem więć po co dodatek na mieszkanie razy dwa?

3. Będąc kobietą nie trzeba być mężatką żeby tutaj pracować, można jak najbardziej być singielką. Jest wiele Katarek, które są singielkami i pracują, kompletna bzdura. Nie można natomiast przyjechać tutaj będąc w nieformalnym związku.

Przykre jest to, że takie osoby jak ta pani są źródłem informacji o tym kraju... sam tu mieszkam od wielu lat i jest wiele rzeczy na które można i powinno się narzekać, te wymienione przez tą panią są po prostu bzdurami...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~Kamil

jak zrobić szybki rysunek niedźwiedzia http://www.almoc.pl/img.php?id=2946

! Odpowiedz
0 0 ~szypki

www.euro-here.org

! Odpowiedz
5 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 20 ~jola

A ilu imigrantów przyjęli?

! Odpowiedz
7 22 ~Szymon

Katar, Dubaj i Arabia Saudyjska zawdzięczają swoje bogactwo temu, że są monarchią, mają swoich królów i książąt. Póki ich królowie nie rozpoczęli wydobywania złóż naturalnych z korzyścią dla królewstwa to była tam bieda, pustynia i poganiacze wielbłądów.

Podobnie najbogatszy region Europy Lichtenstein zawdzięcza swoje bogactwo temu, że jest to monarchia. Książe Lichtensteinu stoi na straży wolności obywateli i próbuje bronić kraju przed zakusami dmeorkatów z Brukseli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 ~kiku

raczej pelny wyzysk wszystkich ktorzy przyjezdzaja zarobic z indii pakistanu bangladeszu ......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne