REKLAMA

Zwalniani pracownicy Volvo mają szansę na pracę

Katarzyna Wiązowska2023-03-29 06:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-29 06:30

W związku z zamknięciem produkcji autobusów we wrocławskim zakładzie Volvo Buses pracę straci około 1500 osób. Już wiadomo, że część zwalnianych osób znajdzie zatrudnienie w Vargas Holding, z którą Volvo podpisało list intencyjny w tej sprawie.

Zwalniani pracownicy Volvo mają szansę na pracę
Zwalniani pracownicy Volvo mają szansę na pracę
fot. Lucy Nicholson / / FORUM

Volvo Buses postanowiło zakończyć produkcję autobusów w swojej fabryce we Wrocławiu. Ma to związek ze zmianą profilu działalności koncernu na rynku europejskim. Planuje on skoncentrować się jedynie na produkcji podwozi, a we współpracy z zewnętrznymi producentami nadwozi, oferować autobusy miejskie, międzymiastowe oraz autokary klasy premium. Ma to zapewnić firmie lepszą rentowność i długoterminową konkurencyjność, gdyż dotychczasowa działalność przynosiła firmie straty. W związku z tym wrocławski zakład ma zakończyć swoją działalność w 2024 roku.

Szansa na pracę dla zwalnianych pracowników Volvo Buses

Jak powiedziała Bankier.pl Anna Nojszewska​, Dyrektor ds. Komunikacji w Volvo Polska, Volvo Buses zdecydowało, że w 2023 roku nastąpi stopniowe wygaszanie produkcji w fabryce autobusów we Wrocławiu, co oznacza, że w tym roku nadal będą produkowane autobusy i autokary. Natomiast definitywnie produkcja zakończy się w pierwszym kwartale 2024 roku. Z kolei nowy inwestor – Vargas Holding, będzie stopniowo przejmował części fabryki. Już wiadomo, że konsekwencją tych zmian będzie zwolnienie około 1500 osób, które pracowały dotychczas przy produkcji autobusów.

– Dołożymy wszelkich starań, aby wypracować jak najlepsze warunki dla naszych pracowników, a także wspierać ich w poszukiwaniu zatrudnienia w Volvo, w Vargas Holding lub u innych pracodawców – twierdzi Anna Nojszewska. – Podpisany został już list intencyjny pomiędzy Volvo a Vargas Holding, w którym nowy inwestor wyraził zamiar zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku. Będziemy współpracować z Vargas Holding, aby sprostać ich potrzebom w zakresie zatrudnienia. Naszą ambicją jest, aby wielu pracowników dołączyło do tej firmy. Szczególne formy wsparcia, które będą oferowane zwalnianym pracownikom są aktualnie częścią rozmów ze związkami zawodowymi.

Co prawda Vargas Holding będzie działał w innej branży niż Volvo, jednak dla nowego pracodawcy duże znaczenie ma zatrudnienie doświadczonej kadry i wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Vargas Holding to szwedzki inwestor i właściciel firm zajmujących się m.in. zieloną energią oraz rozwiązaniami sprzyjającymi zrównoważonemu rozwojowi.

Większość polskiej załogi koncernu zachowa swoje stanowiska

Aktualnie Volvo zatrudnia w Polsce 3600 osób, z czego 1500 pracuje w Volvo Buses. Oznacza to, że 2100 osób wciąż będzie należało do załogi koncernu. Stolica Dolnego Śląska w dalszym ciągu pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi dla Grupy Volvo.

– Cały czas będą tu funkcjonować działy Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control and Accounting, Volvo Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing, Volvo  Group  Real Estate, Volvo Group People Services oraz Volvo Construction Equipment – dodaje Anna Nojszewska.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Z bełkotu tej Hajki Nojszewskirj​, dyrektor ds. komunikacji z montowni autobusów wynika, że tych 1,5 tys. fizoli trzeba będzie przekwalifikować - czy Misiak, znany i doświadczony żymski businessman z tej branży oraz dawny senator PO z Wrocka, nie mógłby służyć swoim sporym doświadczeniem w przekwalifikowaniu tych ludzi?
dawid_gmyrek
W przeszłości redukowani spawacze stoczniowi byli bardzo zadowoleni z kursów na psich fryzjerów, które organizował Misiak :)

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/91902,misiak-chce-do-po-koledzy-go-popieraja.html
dawid_gmyrek
Czy dawny senator PO Misiak tak jak Krok-Podgórski-Solorz-Żak czego nie dotknie, to zamienia w wałek?

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1453286%2Cbyly-senator-tomasz-misiak-i-inni-bez-aresztu-nocna-decyzja-sadu-w-sprawie
daniel_1
"Szansa na pracę" - nowy serial w TVP - PO-PiS
jenak
Po co właściwie cztery kółka, gdy można jeździć na dwóch?

Po co w ogóle kółka, gdy można zdalnie i eko?
przemysl_to_jeszcze_raz
Skoro jesteś taki eko to po co w ogóle pracujesz? Może zacznij żyć w zgodzie z naturą w szałasie.
Ludzie potrzebują pracy, a składanie pojazdów do przewozu osób czy towarów zdalnie raczej nie wchodzi w grę.
Ciekawe czy taki będziesz cwany jak ChatGPT cię z siodełka wysadzi.
przemysl_to_jeszcze_raz odpowiada przemysl_to_jeszcze_raz
Dodam jeszcze, że sam pracuje zdalnie i wszędzie gdzie mogę to jeżdżę rowerem, ale jak czytam te egocentryczne dyrdymały to szlak mnie trafia.
Dlatego też ta narracja w TV i całej UE wrzucająca wszystkich i wszystko do jednego worka jest chora...
dawid_gmyrek odpowiada przemysl_to_jeszcze_raz
Chorzy to są ludzie na L-4 ... choć nie wszyscy - taki klimat :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki