Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy

Ministerstwo Finansów poinformowało o starcie Portalu Podatkowego www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Na razie światło dzienne ujrzała tylko część serwisu - ogólnodostępna, o charakterze informacyjnym. Na najciekawsze przyjdzie nam jeszcze zaczekać.

18 sierpnia br. uruchomiono poradnikową część Portalu Podatkowego, który stanowi pierwszy etap wdrażanego przez ministerstwo nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej. Serwis docelowo będzie składał się z dwóch elementów: części ogólnodostępnej i dostępnej po zalogowaniu.

Informacyjna część dostępna bez logowania

Pod adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl znajdziemy informacje o poszczególnych rodzajach podatków, ich stawki, wskaźniki podatkowe, listę adresów urzędów skarbowych i kalendarz z ważnymi terminami. Ta część portalu ma też umożliwić składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, gdyż w jej skład włączony został system e-Deklaracje (strona www.e-deklaracje.gov.pl).

To nic nowego. Świeżością jest jedynie zebranie tych wszystkich informacji w jednym miejscu i łatwiejszy sposób podania podatnikowi. Aby nie musiał ich szukać samodzielnie w przebudowywanym jakiś czas temu serwisie www.mf.gov.pl.

Jak to bywa na początku, zdarzają się jeszcze drobne niedociągnięcia, np. według kalendarium opublikowanym pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wazne-terminy termin złożenia deklaracji VAT-UE za lipiec przypada 15 sierpnia, czyli w dzień wolny od pracy. Z racji święta termin ten ulega przesunięciu na poniedziałek 18 sierpnia, ale tego kalendarium już nie pokazuje. Niby drobnostka, ale jednak budzi lekki niesmak i wrażenie braku „dopięcia na ostatni guzik” przed publikacją serwisu.

screen-Portal-Podatkowy-MF

Ważniejsza część z logowaniem

Istotniejsza dla podatników będzie druga część portalu, dostępna po zalogowaniu, nad którą dopiero trwają prace. Logowanie na indywidualne konto ma pozwolić podatnikowi na dostęp do własnych danych podatkowych i na kontakt drogą elektroniczną z organami podatkowymi. Podatnik będzie mógł odebrać i złożyć w sposób elektroniczny pismo do urzędu skarbowego. Będzie miał wgląd w złożone deklaracje i sprawdzi status prowadzonych spraw podatkowych. To będzie prawdziwe udogodnienie dla podatników, na które jednak przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~podatnik

Tragedia! Nic nie działa! Nie można się zalogować, nie można odzyskać hasła. Dokument podobno wysłany (potwierdzenie na skrzynce mailowej), brak UPO, brak możliwości sprawdzenia stanu sprawy.

! Odpowiedz
1 1 ~ula

Teraz są informacje, aby się zalogować, tylko nie wiem gdzie.

! Odpowiedz
1 1 ~leny

https://pfr.mf.gov.pl/_/#8
Ale nic tam nie można zrobić

! Odpowiedz
2 0 ~Kamikuall

Dla mnie wcale portal podatkowy nie jest łatwy obsłudze. Dla mnie bardzo prostym programem dla użytkownika jest https://www.pitax.pl/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne