Co można załatwić za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP?

redaktor Bankier.pl

Zgłoszenie narodzin dziecka, rejestracja auta, dopisanie do spisu wyborców czy zgłoszenie działalności gospodarczej - te i inne wnioski można złożyć za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Dlaczego więc jest on tak mało popularny?

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (w skrócie ePUAP) to system informatyczny utworzony w 2008 roku, który umożliwia załatwienie spraw urzędowych w formie elektronicznej. Portal www.epuap.gov.pl skierowany jest zarówno do osób fizycznych, przedsiębiorców, jak i instytucji administracji publicznej. Platforma ta ma ułatwić i unowocześnić komunikację pomiędzy:

  • obywatelami a administracją,

  • przedsiębiorcami a administracją,

  • instytucjami administracji publicznej.

Podmioty administracji publicznej otrzymały bezpłatną możliwość udostępniania e-usług, bez konieczności budowy własnych systemów. Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP) umożliwiła tym instytucjom spełnienie obowiązku wynikającego z ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, czyli przyjmowanie dokumentów w postaci elektronicznej. Natomiast Centralne Repozytorium Wzorów Dokumentów (CRD) stworzone w ramach ePUAP, uporządkowało i zebrało w jednym miejscu obowiązujące w e-administracji wzory i formularze.

Co w praktyce umożliwia ePUAP?

Obywatele mogą załatwić sprawy urzędowe bez osobistego stawiennictwa w urzędzie, wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Brzmi pięknie, ale jak jest w rzeczywistości? Pomijając procedurę uzyskania profilu zaufanego ePUAP (opisywaliśmy ją tutaj), która wymaga osobistej wizyty w Punkcie Potwierdzającym, później ma być już tylko łatwo i przyjemnie. Po zalogowaniu się na platformę ePUAP możemy wybrać spośród 20 grup spraw do załatwienia przez internet. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich:

Co można załatwić na platformie ePUAP?

Kategorie i wybrane podkategorie spraw

Rodzaje spraw do załatwienia

Sprawy obywatelskie:

Rodzina

Alimenty

Adopcja

Narodziny dziecka (becikowe, nadanie/zmiana numeru PESEL, rejestracja urodzeń)

Zawieranie małżeństwa

Śmierć członka rodziny

Akty stanu cywilnego

Zgłaszanie zmian w aktach stanu cywilnego

Uzyskiwanie odpisów akt stanu cywilnego

Zmiana imienia i nazwiska

Wybory

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Podatki, opłaty, cła

Podatki

Rozliczenie podatku PIT i CIT

Deklarowanie podatku VAT

Uzyskanie ulgi podatkowej

Rozliczenie podatku rolnego i od nieruchomości

Interpretacje podatkowe (w tym także Wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych spadkodawcy)

Rozliczenie podatku od środków transportowych

Podatek akcyzowy

Opłaty

Opłacenie mandatu

Odwołanie od mandatu karnego

Wnoszenie opłat skarbowych

Motoryzacja i transport

Prawo jazdy

Uzyskanie prawa jazdy

Wymiana prawa jazdy

Utracenie prawa jazdy

Rejestracja pojazdu

Zarejestrowanie pojazdu

Wymiana dowodu rejestracyjnego

Utracenie dowodu rejestracyjnego

Wyrejestrowanie pojazdu

Przedsiębiorczość

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Zakładanie działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza

Prowadzenie i zakładanie działalności gospodarczej

Rozwijanie działalności gospodarczej

Uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej

Zezwolenia i koncesje


Praca i zatrudnienie

Poszukiwanie pracy

Informacja dotycząca naboru kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska

Prowadzenie działalności związanej z pośrednictwem pracy i aktywizacją zawodową

Organizacja prac interwencyjnych

Przyznanie Statusu Zakładu Pracy Chronionej

Usługi elektroniczne świadczone przez urzędy pracy


Źródło: Bankier.pl – opracowanie własne

Choć zakres spraw, w których mamy możliwość złożenia elektronicznego wniosku robi wrażenie, to niestety w wielu przypadkach i tak musimy udać się do urzędu przedstawić papierowe dokumenty - np. umowę ubezpieczenia OC do wglądu przy rejestracji auta. Na początku działania systemu bywało, że zamiast oszczędności czasu, petent z elektronicznym wnioskiem był obsługiwany dłużej, niż tradycyjny, co pokazuje komentarz naszej czytelniczki zamieszczony poniżej.

Jeden z komentarzy czytelnika Bankier.pl pod artykułem „Sprawdzamy, ile czasu w praktyce zabiera założenie profilu zaufanego w ePUAP" (bankier.pl)Nie w każdym urzędzie i nie wszystko załatwisz

Choć platforma ePUAP została uruchomiona sześć lat temu, jeszcze nie każdy urząd oferuje pełen zakres usług elektronicznych i wcale nie dotyczy to tylko małych gmin wiejskich.

Nie każdy urząd oferuje pełen zakres usług
Nie każdy urząd oferuje pełen zakres usług (epuap.gov.pl)

Jak zapewnia ustawodawca, jeśli jakikolwiek urząd nie udostępnia wniosku w wymaganej sprawie drogą elektroniczną, obywatel może ją zrealizować, wysyłając pismo ogólne – podpisane profilem zaufanym – na elektroniczną skrzynkę podawczą (ESP) danego urzędu. Sprawy kierowane na ESP mają taką samą ważność, jak wnioski złożone do urzędu w postaci papierowej. Od 1 lipca 2008 r. organy władzy publicznej są zobowiązane do przyjmowania dokumentów w postaci elektronicznej i maja one taką samą ważność, jak te złożone w formie tradycyjnej.

Błąd w wyszukiwarce na portalu ePUAP
Błąd w wyszukiwarce na portalu ePUAP (epuap.gov.pl)

Niestety nie każdą sprawę da się załatwić przez internet - przykładowo wniosek o nowy dowód osobisty lub jego wymianę jak na razie trzeba złożyć osobiście, przedstawiając dotychczasowy dowód osobisty urzędnikowi i składając w jego obecności własnoręczny podpis na wniosku. Ma to się zmienić w trakcie 2015 roku, gdy zaczynie obowiązywać nowe Prawo o aktach stanu cywilnego oraz wprowadzone zostaną nowe dowody osobiste bez podpisu. Wtedy ma pojawić się możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Obecnie wyszukiwarka ePUAP wyrzuca tylko informację o błędzie.

Milowy krok w nowoczesność nie jest łatwy

Za klika lat, gdy wdrożone zostaną elektroniczne rejestry dowodów osobistych, e-rejestr aktów stanu cywilnego, gdy urzędnicy przyzwyczają się do nowoczesnych standardów, informatycy ulepszą i ustabilizują działanie nowych systemów i platform, a obywatele przyzwyczają się do nich, będziemy z zadowoleniem korzystać z tych udogodnień.

Na razie profil zaufany ePUAP posiada niewiele ponad 314 tys. osób i dopiero wszyscy uczymy się korzystania z niego. Na tak małą popularność tego rozwiązania wpływa także sporo nieprzyjemnych doświadczeń użytkowników. W okresach wzmożonego korzystania z platformy system zawiesza się lub pracuje tak wolno, że trzeba cały dzień stracić na nieudane próby logowania lub wysłania wniosku. Tak było m.in. w ostatnich dniach lipca tego roku, gdy mijał termin wyboru pomiędzy ZUS a OFE. Takie problemy nie sprzyjają popularyzacji e-usług administracji publicznej.

Katarzyna Sudaj

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Stefan

Założyłem profil, potwierdziłem też osobiście w urzędzie. Chciałem zarejestrować samochód przez ePuap, okazuje się że się nie da. Przynajmniej w Warszawie.

! Odpowiedz
0 3 ~greku

Mam profil zaufany, jednak próba załatwienia w moim przypadku odpisu aktu urodzenia to koszmar. Mam na komputerze nowy system Microsoftu (windows 10) i być może z tego powodu szanowni informatycy rządowi nie zdążyli przetestować tej platformy na tym systemie bo ma on zaledwie rok ;-). Aplikacja internetowa umożliwiająca złożenie wniosku wyświetla się na jednej z pięciu przeglądarek internetowych, które wypróbowałem. Na chrome naturalnie się nie wyświetla (a w zasadzie widać stronę "w trybie tekstowym" tak to nazwę). Komunikaty "Wystąpił błąd wewnętrzny. Skontaktuj się z Pomocą" są na porządku dziennym. Dokument wysłałem po wielkich mękach, otrzymałem komunikat "podpis jest prawidłowy" oraz drugi "wystąp[ił błąd, podpis jest nieprawidłowy". Mam jednocześnie UPE czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Brawo dla partaczy, którzy zepsuli tak dobrą ideę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~przedsiębiorca

próbowałem uzyskac zaświdczenie o niezaleganiu w ZUS i US.

W ZUS po małych męczarniach udało się.

Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości uzyskania takiego zaświadczenia w US drogą elektroniczną.

Ogólnie cały ten ePUAP to straszny niefunkcjonalny gniot. Poszła na to gruba kasa a pożytek żaden.Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~akaw85

Jest już możliwość złożenia wniosku o dowód online. Intrukcja na stronie http://sprawy-urzedowe-online.blogspot.com/2015/07/jak-zozyc-wniosek-o-dowod-osobisty.html
Dzięki epuap zrobiłam zajmuje Ci to chwilę i nie musisz stać w kolejkach:)

! Odpowiedz
0 8 ~MB

Jako zwolennik nowoczesności, bez specjalnej potrzeby założyłem sobie konto ePUAP "na wsiaki słuczaj". Ten "wszelki przypadek" nie nastąpił i nie korzystałem ze swojego profilu poza kilkoma wejściami na niego. Jakież było moje zdziwienie gdy otrzymałem na skrzynkę email informację-ostrzeżenie, że zbliża się termin wygaśnięcia mojego konta! Mógłby mi ktoś wyjaśnić czemu podyktowany jest ten termin? Może ktoś niedługo wymyśli (i dostanie premię), że metryka urodzenia już wygasła i trzeba ponownie pójść do urzędu aby udowodnić, że osoba w metryce to ta sama, która przyszła i wtedy ją odnowić?! Co to jest za ułatwienie skoro jest jakiś termin ważności? Założyłem to konto w odpowiednim wieku aby mieć w przyszłości ułatwienie! Co za .... wymyślił aby to ponawiać zgłaszając się osobiście! Czym jestem starszym tym trudniej mi się poruszać! Po to chyba jest idea tego ePUAPu. Aby ułatwić!?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jac

czy mogę jako osoba prowadząca niewielką działalność gospodarczą wysłać PIT-4R, PIT-11, VAT-7K, PIT-36L podpisując tak jak w e-płatniku?Asseco- Wapro nie przewiduje nic dla e-puapu.
A wiec to lipa. Potrzebują podpisu elektronicznego. A co ja zrobiłem w e-puap? Po dziesięciokroć udowadaniałem, że jestem baran w b. Wysokim Urzędzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Senior63

Co można załatwić? Dla mnie emeryta podsumowanie jest proste: dosłownie NIC.

! Odpowiedz
0 2 ~Kimo

podstrony otwierają się albo i nie..
załuję że założylem profil
Jeden wielki gniot!!!

! Odpowiedz
0 1 ~Miro

Wydałem 350zł na certyfikowany podpis elektroniczny i mało wiele rzeczy tym załatwisz. Nadal jest wszechobecny "Kult Pieczątki". Poczta,InPost,niektóre banki itd. No i w maju 2014r zapada wyrok w NSA (łącznie 7 wszechdebilnych sędziów), że nie możesz składać pism do WSA itd,-http://www.skarbiec.biz/prawo/prawnik- radzi/do-sadow-nie-mozna-wnosic-skarg-elektronicznie.htm - tylko forma papierową. Jak mamy zmienić ten kraj mając takich debili.Chory jest nie kraj, Polska jest piękna, ale piętnujmy zło i nie podajmy ręki takim osłom (nie obrażając tych miłych zwierząt, bo one mają więcej oleju w głowie). Od 01.12.2014 szykują się duże zmiany w urzędach skarbowych i sądach, a to jest dobra wiadomość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Konrad

próbuję czasem korzystać z epuap ale muszę przyznać, że gorzej zorganizowanego systemu na oczy nie widziałem. Żeby wysłać głupią deklarację ZUS trzeba zalogować się do 3 systemów i uruchomić wszystkie wyskakujące okienka. Mieszanie między nimi to kosmos. Nic nie da się załatwić z menu, bo dział podatki obejmuje bodajże jedynie podatek akcyzowy od wyrobów alkoholowych. Za epuap kilku ministrów i wiceministrów po prostu powinno beknąć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne