REKLAMA

Zły sezon na ślimaka

2015-04-23 02:25
publikacja
2015-04-23 02:25
fot. whiterabbit / YAY Foto

Polskę ostatnio omijają opady, co Francuzi odczują w swoich kuchniach. Gustują bowiem w polskich winniczkach, a tych przez suszę i zmiany klimatu jest rekordowo mało - czytamy w Metrze.

Skup winniczków ruszył w poniedziałek. Punkty skupu czekają na zbieraczy, ale tych nie widać, choć tak dużo za ślimaki jeszcze nie płacono - w zeszłym roku zaczynano sezon z ceną 1,5 zł za kg, a w tym - 2 zł i wiele wskazuje na to, że zostanie ona zwiększona.

Skup winniczka potrwa tylko do 19 maja (to zwierzę chronione, może być pozyskiwane tylko przez 30 dni w ciągu roku i tylko w wyznaczonych miejscach). Ślimaków nie można zbierać m.in. w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Winniczki nie mogą mieć muszli o średnicy mniejszej niż 3 cm.

Polska wciąż jest największym europejskim producentem mięsa z winniczków (przed Czechami, Rumunią i Litwą), jednak Francuzi coraz częściej zaopatrują się w swój smakołyk w Afryce, Azji, czy Ameryce Południowej. (PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~BONO
Zjadają nasze winniczki ,łachudry.Przecież one są takie sympatyczne,i tak wolno biegają że nie mają szans ze zbieraczami.
~Kontrowersyjny
Tylko mirabelki i szczaw!

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki