Zatrzymanie CBA ws. piramidy finansowej. Tysiąc osób oszukanych na 250 mln zł

2020-07-16 08:12
publikacja
2020-07-16 08:12
CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie dwie osoby - prezesów zarządu jednej ze stołecznych spółek odpowiedzialnych za powstanie i zarządzanie piramidą finansową. Blisko tysiąc osób miało w niej stracić ok. 250 mln zł.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował, że agenci Biura przeszukali miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych. CBA chce zabezpieczyć dokumentację, przedmioty mogących stanowić dowód w sprawie oraz majątek zatrzymanych. "Opis spółki jednoznacznie wskazuje, że chodzi o warszawski Metropolitan Investments" - pisze Dominika Masajło z "Pulsu Biznesu".

Zatrzymań dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ramach prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Poznaniu śledztwa dotyczące zbudowania i zarządzania tzw. piramidą finansową w latach 2018-20. Jest to pierwsza realizacja Biura w tej sprawie.

Czynności w tej sprawie prowadził także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, którego ustalenia były wsparciem dla organów ścigania - zaznaczył Wydział.

Śledczy ustalili, że spółka oferowała klientom inwestycje na rynku nieruchomości w formie obligacji oraz sprzedaż udziałów w spółkach.

"Na podstawie uzyskanych informacji ustalono, że do końca 2019 roku wyemitowano w ramach wskazanych spółek obligacje na kwotę nie mniejszą niż 531 mln zł. Na podstawie ustaleń funkcjonariuszy CBA stwierdzono, że znaczna część środków finansowych została przeznaczona na inne cele niż te, które zostały wskazane w warunkach emisji obligacji" - podało Biuro.

Z ustaleń śledczych wynika, że pomimo pogarszającej się dynamicznie sytuacji finansowej spółek celowych, osoby odpowiedzialne za prowadzenie spraw spółek kontynuowały zbywanie udziałów i obligacji klientom.

CBA ocenia, że miały przy tym świadomość ryzyka braku możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy i udziałowców kapitału oraz wynikających z niego odsetek.

"Ustalono także, że osoby uprawnione do reprezentacji spółek dokonywały nielegalnych transferów środków pieniężnych, uniemożliwiając spółkom zaspokojenie roszczeń wierzycieli i doprowadzając je do niewypłacalności" - zaznaczył Wydział.

W ocenienie śledczych sprawa będzie się rozwijała.(PAP)

ago/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Jak wymiar spawiedliwiści zajmuje się tylko legitymatyzacją wyboru Dudy, to wszystko przechodzi.
degrengolada
tylko drastycznie surowe kary zakończą zakusy nowych wilków z Wall Street
428ustka
az w dupie szczypi Czynnosci takze prowadzi KNF a do kur.... nedzy gdzie byl ten knf jak te cwaniaki prowadzili ten zasrany ineteres
meryt
Można dopisać artykuł w kodeksach z tworzeniem rachunku, analogicznie jak rachunek VAT, przy podpisywaniu umów na inwestycje środków.
open_mind
A kiedy myślisz że wszelkie idiotyczne tłumaczenia zostały wyczerpane, czytasz to: Kobieta o własnych siłach wyszła z pojazdu, i powiedziała policjantom, że maszynista przed przejazdem zwolnił i dał sygnał dźwiękowy. Jak podkreśliła, myślała, że ten ją przepuszcza.
jordanbelford
Kiedyś posłuchałem frajera w garniaku , kupiłem akcje pge, i jestem w plecy, a miało być tak pięknie szybki deal, właśnie odrobiam straty po kupnie KGHM na dołku, 60 zeta, sprzedałem po 105zeta, ale żadnego frajera nie słuchałem, teraz jak taka qrwa dzwoni i próbuje mi mówić, o zarobku odrazu mówię, masz milion?Kiedyś posłuchałem frajera w garniaku , kupiłem akcje pge, i jestem w plecy, a miało być tak pięknie szybki deal, właśnie odrobiam straty po kupnie KGHM na dołku, 60 zeta, sprzedałem po 105zeta, ale żadnego frajera nie słuchałem, teraz jak taka qrwa dzwoni i próbuje mi mówić, o zarobku odrazu mówię, masz milion?? To zainwestuj jak taki deal, te anale w garniakach to zwykłe hieny żerujące na naiwności ludzi, Faktem jest że każdy chce zarobić, w łatwy sposób, ale to nie takie proste, szybciej stracisz niż zyskasz, a i jeszcze ryzykujesz swoje pieniążki, i golą cię 19% to jest rosół z kur wielu. Także nie wierzcie tym cwaniaczkom.
masekrut555
Haha dokładnie, mi z kolei dużo osób odradzało inwestowanie na giełdzie - bo kiedyś dali się na bańke nieruchomości i jakieś fundusze nachapać, szybko sprzedali ze stratami.... a później śmieją kogoś pouczać, że oni mądrzy, żebym sprzedawał jak mam 100% na torpolu bo patrzą na wykres i widzą górke przez co Haha dokładnie, mi z kolei dużo osób odradzało inwestowanie na giełdzie - bo kiedyś dali się na bańke nieruchomości i jakieś fundusze nachapać, szybko sprzedali ze stratami.... a później śmieją kogoś pouczać, że oni mądrzy, żebym sprzedawał jak mam 100% na torpolu bo patrzą na wykres i widzą górke przez co mają flashbacki
prs
W mazowieckim najwiecej milionerow..
stachsgh
Witam !!
Cwaniacy wiedzą jak jeszcze wyciągnąć trochę pieniędzy od ludzi, a ludzie łase na łatwy zysk podpuszczeni tracą zdrowy rozsądek i idą, czasem na maxa.
W sklepach też podpuszczają i są cyrki https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki