REKLAMA

Zapowiedź dnia - 27 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-27 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-27 07:25
Zapowiedź dnia - 27 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 27 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 27 lipca, 208. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Wynajmujący zmienili kurs na podwyżki. Drożeją zwłaszcza duże mieszkania [Nowy raport]. Drugi a w przypadku największych mieszkań trzeci miesiąc z rzędu rosną średnie ceny ofertowe odstępnego – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Frankowe ugody – PKO BP testuje dwie ścieżki. Pod koniec czerwca 2021 r. w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o propozycjach ugodowych trafiających do pełnomocników kredytobiorców spierających się w sądach z PKO BP.

Ranking lokat rocznych. Najlepsza lokata da zarobić jeszcze więcej. Lider tabeli na 10 000 zł bez dodatkowych warunków to jednocześnie najlepsza lokata roczna na rynku. Co więcej, od niedawna można zarobić na niej więcej niż przed miesiącem.

Gliński: Smartfonów opłata reprograficzna nie obejmie. Umówiliśmy się, że w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie i dotrzymamy tego ustalenia - powiedział wtorkowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Tesla chwali się zyskiem wyższym od oczekiwań. Akcje w górę. Zysk na akcję Tesli w kwartale, który zakończył się 30 czerwca 2021 roku, wyniósł 1,45 USD i okazał się wyraźnie wyższy od konsensusu zakładającego wynik na poziomie 98 centów na akcję.

Koniec serwisu Nasza Klasa. Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

Wydarzy się w Polsce

Handel w niedzielę. O 10:30 Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić orzeczenie w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan. Sprawą zajmuje się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy jest sędzia Justyn Piskorski.

Rząd. O 11:00 ministrowie na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji Prawa lotniczego i ustawy o Straży Granicznej, zmieniającym przepisy dotyczące sprawdzeń przeszłości osób wykonujących zadania związane z ochroną lotnictwa cywilnego. Projekt dostosowuje polskie prawo do regulacji UE w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.

Rząd ma się też zająć projektem nowelizacji ustawy, która powołuje Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Fundusz ma zapewnić środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie odszkodowania w związku z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Media. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS. Poprawki do projektu zapowiedzieli: Kukiz'15 Pawła Kukiza oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Politycy PO, PSL, Lewicy są za odrzuceniem projektu.

Policja. 12:00 Konferencja prasowa dotycząca śledztw prowadzonych w ostatnim czasie przez CBŚP, z udziałem m.in. gen. insp. Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji i nadinsp. Pawła Półtorzyckiego Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji

Premier. 12:30 Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego

Komisja ds. Pedofilii. 13:30 Konferencja prasowa Państwowej Komisji ds. Pedofilii nt. Pierwszy raport Państwowej Komisji wyniki badań wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce i rekomendacje zmian systemowych.

Wydarzy się na świecie

Berlin. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złoży we wtorek jednodniową wizytę w stolicy Niemiec. W programie wizyty ministra Raua są spotkania : z przewodniczącym niemieckiego parlamentu, Bundestagu, Wolfgangiem Schaeublem, wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec z socjaldemokratycznej partii SPD Olafem Scholzem. Scholz jest kandydatem na kanclerza z ramienia socjaldemokratycznej partii SPD w nadchodzących wyborach do Bundestagu

Zaplanowano również rozmowę szefa polskiego MSZ ze współprzewodniczącą partii Zielonych i kandydatką z ramienia tej partii na kanclerza, Annaleną Baerbock. Po rozmowach minister Rau spotka się z dziennikarzami w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie.

Watykan. Przed Trybunałem Watykańskim rozpoczyna się proces byłego zastępcy Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej i byłego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Giovanniego Angelo Becciu i dziewięciu innych osób w sprawie podejrzanych transakcji finansowych dokonanych przez Sekretariat Stanu. Sprawa dotyczy zakupu kamienicy w Londynie za 200 mln euro. Postępowanie to rozpoczęło się w 2019 roku.

Waszyngton. Pierwsze przesłuchanie przed komisją Izby Reprezentantów powołaną do zbadania szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol 6 stycznia. Oczekuje się, że zeznania złożą funkcjonariusze straży Kapitolu i waszyngtońskiej policji.

Tiencin, Maskat. Ostatni dzień wizyty zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman w Chinach. Z Państwa Środka wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji uda się do Omanu.

Delhi. Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Indiach (do 28 lipca).

Ateny. Premier Grecji Kyriakos Micotakis spotka się z prezydentem Republiki Cypryjskiej Nikosem Anastasiadisem. Tematem rozmów ma być niedawna decyzja władz uznawanej jedynie przez Ankarę Tureckiej Republiki Cypru Północnego o częściowym otwarciu i ewentualnym ponownym zasiedleniu miasta Warosia, które po tureckiej inwazji w 1974 roku stało się miastem widmo.

Kalendarium ekonomiczne 27 lipca 2021 r.

10:00 - UE - Podaż pieniądza M3 (6/2021)

14:00 – Węgry – Decyzja ws. stóp procentowych

14:30 - USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku (6/2021)

15:00 - USA - Indeks cen domów S&P/CS r/r (5/2021)

16:00 - USA - Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board (7/2021)

Podsumowanie sesji

Budowlanka liderem sesji na GPW. Straty energetyki

S&P 500 z rekordem przed wynikami największych firm technologicznych

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GETINOBLE – NWZA ws. kontynuacji działania spółki w rozumieniu art. 397 ksh, przyjęcia do wiadomości „Regulaminu Rady Nadzorczej Getin Noble Bank S.A.” oraz przyjęcia do stosowania „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021”.

PROVIDENT – Publikacja raportu za I kwartał 2021 i I półrocze 2021 roku.

RADPOL – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 3 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez THC SICAV-RAIF S.A.

LIVECHAT – Wypłata drugiej zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020/2021 w wysokości 0,89 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 27 lipca

1694 – Założono Bank Anglii

1789 – Utworzono Departament Stanu USA

1866 – Zakończono układanie transatlantyckiego kabla telegraficznego

1896 – Guglielmo Marconi przeprowadził pierwszą publiczną próbę radia

1947 – Wincenty Pstrowski wystosował list otwarty do górników, w którym wzywał do "współzawodnictwa pracy i przekraczania norm"

1953 – Podpisano umowę o strefie demarkacyjnej pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową, która zakończyła wojnę koreańską

2002 – Sejm RP przyjął ustawę Prawo dewizowe

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki