REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-23 06:25analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-23 06:25
Bankier.pl

Przed nami środa, 23 września, 267. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Jak się produkuje paliwo? "Tour de spółki" - PKN Orlen. Wszyscy wiedzą, że paliwo robi się z ropy naftowej. Nie wszyscy wiedzą natomiast, jak proces ten przebiega. Pierwszy odcinek „Tour de spółki” z udziałem PKN Orlen to idealny moment, aby uzupełnić swoją wiedzę

Nie tylko „Cyberpunk”. Kolejna polska gra w światowej czołówce. Już aż trzy polskie produkcje znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej wyczekiwanych gier na Steam.

Cudzoziemcy w Polsce. Sprawdzamy, w jakich zawodach pracują. Epidemia odcisnęła piętno również na przypływie obcokrajowców do Polski. W pierwszej połowie 2020 roku wydano prawie 19 tys. mniej zezwoleń na pracę niż w analogicznym okresie rok temu.

Kaleta: Solidarna Polska ma najmniejszy udział w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa. Solidarna Polska z wszystkich partii koalicyjnych ma najmniejszy udział w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa - mówił we wtorek wiceszef MS, członek Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Szef Rady Europejskiej idzie na kwarantannę. Szczyt UE przełożony. Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego musi zostać objęty kwarantanną. Jego rzecznik poinformował, że Belg zdecydował się przenieść zaplanowany na czwartek i piątek szczyt.

Wydarzy się w Polsce

Polityka. O 13:00 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa partii w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Poprzednie spotkanie odbyło się w poniedziałek, jednak rezultaty rozmów nie zostały przedstawione opinii publicznej.

Koronawirus. Konferencja prasowa Biomedu-Lublin dotycząca zakończenia produkcji pierwszej serii polskiego leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców (10:30).

Polityka. Senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy dzisiaj nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Senatu, na posiedzenie zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował we wtorek, że Izba zajmie się nowelą o ochronie zwierząt na specjalnym posiedzeniu 9 października.

GPW. Konferencja "#GPWInnovationDay", z udziałem innowacyjnych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wydarzenie w formie online.

GPW. Konferencja ESG Warsaw 2020 dotycząca odpowiedzialnego inwestowania. Wydarzenie w formie online.

Impact. Konferencja Impact Connected Edition dotycząca gospodarki, finansów, nowych technologii, energetyki, mobilności czy ochrony środowiska. Wydarzenie w formie online i offline.

Przedsiębiorcy. Konferencja prasowa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz prezentacja głównych wniosków z badania ZPP "Portret Przedsiębiorcy" (10:00).

Edukacja. Konferencja prasowa ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Temat: Sprzęt komputerowy dla szkół (12:00).

Klimat. Spotkanie Rady Programowej TOGETAIR nt. Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego oraz najważniejszych tez i rekomendacji z pierwszej edycji Szczytu Klimatycznego (12:00).

MR. Konferencja prasowa nt. Krajowego Planu Odbudowy - propozycje Ministerstwa Rozwoju, z udziałem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz (12:30).

Historia. Konferencja naukowa "Warszawiacy przeciw bolszewikom 1920-2020", organizowana przez oddział IPN w Warszawie (08:45).

Wydarzy się na świecie

Rzym. Początek wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy we Włoszech i Watykanie. W pierwszym dniu prezydent odwiedzi rano rzymski szpital zakaźny Spallanzani, będący na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Andrzej Duda spotka się też następnie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati, premierem Giuseppe Conte. Odwiedzi też siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD).

Nowy Jork. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas debaty generalnej 75. Zgromadzenia Ogólnego ONZ (w sesji rozpoczynającej się o godz. 21 czasu polskiego). Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna debata jest głównie wirtualna, wystąpienia przywódców w większości są odtwarzane z nagrań. Zaplanowano też m.in. przemówienia prezydentów Iraku oraz Ukrainy.

Bruksela. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosi długo oczekiwany nowy pakt UE w sprawie migracji i azylu. Wcześniej szefowa KE zapowiedziała, że w pracach nad paktem migracyjnym przyjmie podejście humanitarne, a kraje, które wywiązują się z obowiązków dotyczących ratowania ludzi na morzu, powinny móc liczyć na solidarność całej UE.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Londyn. W brytyjskiej Izbie Gmin cotygodniowa sesja pytań do premiera Borisa Johnsona.

Moskwa. Wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina na Kremlu przed parlamentarzystami z Rady Federacji.

Waszyngton. Na Forum CEPA, dorocznej konferencji organizowanej przez waszyngtoński think tank Center for European Policy Analysis, rozmowa m.in. z szefem MSZ Litwy Linasem Linkevicziusem oraz wiceszefową KE Vierą Jourovą.

Hongkong. Częściowe wznowienie lekcji w szkołach po letniej przerwie, dłuższej niż zwykle z powodu pandemii Covid-19.

Kalendarium ekonomiczne 23 września 2020 r.

Stopa bezrobocia i koniunktura konsumencka w Polsce (10:00)

Indeksy PMI we Francji (09:15), Niemczech (09:30), strefie euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30), USA (15:45)

Decyzja Narodowego Banku Czech ws. stóp procentowych

Wystąpienie publiczne przewodniczącego Rezerwy Federalnej w Kongresie (16:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Giełdowe odreagowanie w cieniu oferty Allegro

Sesja na Wall Street: Amazon poprowadził odbicie na nowojorskich giełdach   

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ALLEGRO - Rozpoczęcie składania zapisów na akcje przez inwestorów detalicznych.

TIM, ULTGAMES, ESOTIQ, HERKULES - Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku.

ROPCZYCE - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 września

1122 – Papież Kalikst II i cesarz niemiecki Henryk V Salicki zawarli konkordat wormacki, co zakończyło tzw. spór o inwestyturę.

1889 – Założono japońską firmę Nintendo.

1922 – W związku z problemami z korzystaniem z portu w Wolnym Mieście Gdańsku Sejm RP upoważnił rząd do budowy portu morskiego w Gdyni.

1932 – Powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej.

1976 – Powstał Komitet Obrony Robotników (KOR).

2001 – Odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła koalicja SLD-UP.

2005 – Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowały akcje PGNiG.

2013 – Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzono indeks WIG30.

2019 – Firma Thomas Cook ogłosiła bankructwo.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki