REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 stycznia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-01-20 06:32analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-20 06:32
Bankier.pl

Przed nami środa, 20 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Stany Zadłużone Ameryki. Dług publiczny USA równie wielki, co wyjątkowy. Olbrzymi, liczony w bilionach dolarów dług publiczny USA rozpala wyobraźnię. Zadłużenie światowego supermocarstwa rządzi się jednak swoimi prawami, których nie da się stosować wobec innych krajów.

Cyfrowe euro w ciągu 5 lat. Jak mógłby działać nowy pieniądz? Tłumaczymy. Cyfrowe euro powinno stać się rzeczywistością w ciągu 5 lat, zapowiedziała w styczniu Christine Lagarde. Czemu ma służyć wprowadzenie przez bank centralny oficjalnego cyfrowego pieniądza?

Giełdowi deweloperzy już wyzdrowieli. Mocne wyniki za IV kwartał. Giełdowi deweloperzy nie tylko poprawili wyniki z koronawirusowego dołka, ale także wyraźnie pobili osiągnięcia sprzed roku - wynika z danych zebranych przez Bankier.pl.

Netflix z mocnym wzrostem liczny abonentów. Akcje platformy streamingowej Netflix zyskują w handlu pozasesyjnym około 11 proc. w reakcji na opublikowane przez spółkę wyniki kwartale, a także zasygnalizowanie możliwości skupu akcji własnych.

Morawiecki: Na początku przyszłego tygodnia decyzja w sprawie obostrzeń. Na początku przyszłego tygodnia rząd ogłosi decyzję ws. obostrzeń sanitarnych po 31 stycznia.

Lockdown w Niemczech przedłużony do 14 lutego. Nowe ograniczenia. Podczas wtorkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych zdecydowano o przedłużeniu twardego lockdownu w Niemczech do 14 lutego. Będą także nowe obostrzenia.

Fundacja Nawalnego opublikowała materiał o "pałacu dla Putina". Fundacja Walki z Korupcją (FBK) Aleksieja Nawalnego opublikowała we wtorek materiał o posiadłości w Gelendżyku na południu Rosji, którą nazywa "pałacem dla (prezydenta Władimira) Putina".

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie; kolejny raz ma się zająć wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm ma także przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu ustawy w sprawie tzw. czternastej emerytury. Posłowie mają także głosować nad zaproponowanymi przez Senat poprawkami do ustawy budżetowej na 2021 roku.

Sejm. Izba niższa ma także zająć się trzema projektami nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - dwoma poselskimi i jednym rządowym. Propozycje nowych przepisów zakładają m.in. wprowadzenie zasady pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię. W rządowym projekcie przewidziano ponadto wprowadzenie zakazu jazdy na tzw. “zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego auta.

GPW. 12:00 – Gość Specjalny PAP". Rozmowa prezesa PAP Wojciecha Surmacza z prezesem GPW Markiem Dietlem nt."Jakie są prognozy na rok 2021 w makroekonomii i jak będzie wyglądał ten rok w polskiej i europejskiej gospodarce?"

Strajk Kobiet. 12:00 –  Konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Warszawskiego Strajku Kobiet ph. #OtwarcieSezonu. Strajk Kobiet wraca na ulicę.

Związki zawodowe. 12:30 – Konferencja prasowa "Ratujmy nasze miejsca pracy", organizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Wydarzy się na świecie

Waszyngton. O 18:00 czasu polskiego Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Kalendarium ekonomiczne 20 stycznia 2021 r.

Inflacja w UE (11:00)

Decyzja Banku Kanady (16:00)

Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (11/2020)

Podsumowanie sesji

Polska: Huśtawka na WIG20. Znów mocne spadki na GPW

USA: Yellen pociągnęła w górę nowojorskie giełdy

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

POLNORD – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 3,55 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Cordia International.

PEMANAGER – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 17,65 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez MCI Management Sp. z o.o., MCI Capital Alternatywną Spółkę Inwestycyjną S.A. oraz pana Tomasza Czechowicza.

PRAIRIE – ZWZA.

OTLOG – NWZA ws. ustalenia wynagrodzenia członków RN sprawujących funkcję w Komitecie Audytu oraz zmiany statutu.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 stycznia

1841 – Chiny przekazały Hongkong Wielkiej Brytanii.

1926 – Utworzono województwo wileńskie.

1949 – Na zjeździe Związku Zawodowego Literatów Polskich w Szczecinie opowiedziano się za socrealizmem w literaturze.

1981 – Uwolniono zakładników przetrzymywanych od 4 listopada 1979 roku w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie.

1983 – Odbyła się prezentacja Fiata Uno.

2000 – Filmweb jako pierwszy polski serwis internetowy został udostępniony przez protokół WAP.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki