REKLAMA

Morawiecki: Na początku przyszłego tygodnia decyzja w sprawie obostrzeń

2021-01-19 14:24, akt.2021-01-20 06:51
publikacja
2021-01-19 14:24
aktualizacja
2021-01-20 06:51
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na początku przyszłego tygodnia rząd ogłosi decyzję ws. obostrzeń sanitarnych po 31 stycznia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że możliwa jest modyfikacja obecnych ograniczeń. Jesteśmy cały czas w momencie, w którym trudno przesądzić o otwieraniu gospodarki szerzej - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"W najbliższych dniach będziemy pracować nad protokołami sanitarnymi, na wszelki wypadek gdyby sytuacja się poprawiała lub gdyby umożliwiła jakieś uwolnienie, luzowanie restrykcji. My nie wykluczamy tego do końca, że po tej fazie ogłoszonych restrykcji do końca stycznia, że będą wtedy pewne zmiany. Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować" - powiedział premier.

"Sytuacja jest na tyle dynamiczna, jest na tyle niewiadoma, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy. Być może one będą nieco bardziej pozytywne, należy w to wierzyć, taką ewentualność dopuszczamy. Ale może też być tak, że sytuacja się pogorszy za tydzień i wtedy trzeba będzie te obostrzenia utrzymywać" - dodał.

Morawiecki przyznał, że zależy to nie tylko od poziomu zakażeń, zgonów czy dostępności łóżek covidowych. "Nowa mutacja wirusa, która się pojawiła, jest na tyle niewiadomą, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy" - stwierdził premier.

"Sytuacja może się pogorszyć za tydzień i wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czasu utrzymywać" - zaznaczył.

Według premiera pomoc, która "już dzisiaj idzie coraz szerszym strumieniem do branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej, szkoleniowej, wystawienniczej" pozwoli przetrwać przedsiębiorcom ten najtrudniejszy czas. "Będziemy oczywiście myśleć o kolejnych instrumentach" - zapowiedział.

Szef rządu przypomniał, że wiele firm zostało zwolnionych ze składek ZUS, "działa postojowe, program bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł i wiele innych instrumentów jest dzisiaj w praktycznym działaniu".

Premier podkreślił, że odmrażanie gospodarki jest limitowane programem szczepień, dostępnością szczepionek. "To jest to wąskie gardło" - wskazał. Dodał, że rząd ma sygnały, że od marca lub kwietnia będzie większa liczba dawek - "ale to się pewnie potwierdzi w ciągu tygodnia, dwóch".

Niedzielski: wszystkie decyzje muszą być bardzo ostrożne

Szef resortu zdrowia był pytany w Polsat News o ewentualne luzowanie restrykcji w związku z epidemią.

Niedzielski podkreślił, że wszystkie decyzje, które będą teraz podejmowane przez rząd, "muszą być decyzjami bardzo ostrożnymi".

"Poprzedni czas uczy, że ci, którzy nadmiernie szybko podejmowali decyzje o luzowaniu – tutaj przykładem są Czechy, Słowacja i inne kraje – natychmiast okazywało się, że z liderów walki z pandemią stawali się liderami zachorowań" – wskazał.

Minister pytany, czy jest szansa, że od 1 lutego będzie poluzowanie obostrzeń, odpowiedział, że "szansa oczywiście jest". Zwrócił jednocześnie uwagę, że choć dzienna liczba zachorowań w Polsce "systematycznie maleje, a przynajmniej stabilizuje się", to martwi duża liczba zgonów.

"Niestety martwi nas duża liczba zgonów cały czas, bo wydaje się, że jest ona jednym z kluczowych argumentów, żeby nadal zastanawiać się nad tym, czy restrykcje muszą być luzowane, to jest argument koronny" – powiedział.

"Oczywiście, jeżeli sytuacji się nie zmieni, to jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy podejmowali takie decyzje, których oczekujemy, ale – muszę dokonać tego zastrzeżenia – popatrzmy i pamiętajmy o tym, co się dzieje w Europie. (...) Mamy taką pewną dychotomię, która polega na tym, że u nas jest stabilnie, a wszędzie dookoła w Europie jest niestety eskalacja pandemii" – dodał Niedzielski.

Wyraził przekonanie, że gdyby nie wprowadzone restrykcje, to "fala zakażeń sama z siebie by się nie wygasiła".

"Z punktu widzenia ministra zdrowia nie wyobrażam sobie, że dopuścimy do rozwoju pandemii i trzecia fala startująca z poziomu, na którym jesteśmy, doprowadzi do kompletnego paraliżu systemu opieki zdrowotnej" – powiedział.

Przypomniał, że rząd wprowadził pakiet wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie. "Chcę też zapewnić wszystkich, że jako minister zdrowia będę w swojej perspektywie uwzględniał nie tylko elementy ochrony zdrowia, chociaż oczywiście one są najważniejsze" – dodał szef MZ.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

autor: Rafał Białkowski, Magdalena Jarc, Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (17)

dodaj komentarz
secundus
wsparcie dla przedsiębiorców, szkoda że nie mówią jak to wygląda w praktyce
#otwieraMY
dlaczego_nie
Sanepid zmiażdżony przez WSA w Warszawie. Przez 3 dni sąd rozpoznał 21 skarg na decyzje. Wszystkie uwzględniono stwierdzając nieważność nałożenia kary pieniężnej.
dlaczego_nie
Co Premier myśli o Polakach? Przytoczę wypowiedz Morawieckiego, z okresu, kiedy pełnił funkcję Prezesa jednego z banków. X:„…Czy „Chuck Norris działa? (reklama z jego udziałem)...”; Morawiecki: „…Działa, rewelacyjnie…”; X: „…Jak to, ale…”; Morawiecki: „…Ludzie są tacy głupi, że to działa! Co Premier myśli o Polakach? Przytoczę wypowiedz Morawieckiego, z okresu, kiedy pełnił funkcję Prezesa jednego z banków. X:„…Czy „Chuck Norris działa? (reklama z jego udziałem)...”; Morawiecki: „…Działa, rewelacyjnie…”; X: „…Jak to, ale…”; Morawiecki: „…Ludzie są tacy głupi, że to działa! Niesamowite!...”-czyli przynajmniej tu powiedział prawdę
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
Moderator spi w robocie, wpuszcza ten powtarzany trolski syf..

Sloma z butow, jemu i ajwajowi..
ajwaj_ odpowiada prs
dobrze ze spi, by by twój

""wpuszcza ten powtarzany trolski syf..
Sloma z butow""

Wycial :)
Wklepuj se dalej > geniusz :)::):)
prs
Proponuje poinformowac suwerena o otwarzeniu gospodarki, powratu do normalnosci, zanim on poinformuje wladze o koncu pokoju..
marynapilecka
Każdego urzędnika można oskarżyć w sądzie, kiedy łamie prawo...odpowiada wtedy osobiście..urzędnik musi poruszać się tylko w granicy prawa!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki