REKLAMA

Lockdown w Niemczech przedłużony do 14 lutego. Nowe ograniczenia

2021-01-19 23:13, akt.2021-01-20 06:30
publikacja
2021-01-19 23:13
aktualizacja
2021-01-20 06:30
fot. KAI PFAFFENBACH / Reuters

Podczas wtorkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych zdecydowano o przedłużeniu twardego lockdownu w Niemczech do 14 lutego. Będą także nowe obostrzenia.

Po siedmiogodzinnej naradzie z premierami, kanclerz Merkel podkreśliła, że jest jeszcze czas, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa. Podkreśliła: "Musimy działać teraz".

Angela Merkel zauważyła, że liczba nowych infekcji spada. Wszystko przemawia za tym, że restrykcje ostatnich tygodni przynoszą efekty. "To dodaje odwagi" - powiedziała.

Na wtorkowym spotkaniu zdecydowano także o wprowadzeniu nowych ograniczeń w walce z pandemią.

Pracodawcy muszą umożliwiać swoim pracownikom pracę z domu wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają. Praca z domu powinna być możliwa na mocy rozporządzenia przynajmniej do 15 marca.

Federalny minister pracy Hubertus Heil wyda rozporządzenie zobowiązujące pracodawców do oferowania pracownikom biurowym pracy domowej, jeśli w miejscu prowadzenia działalności w ciągu siedmiu dni przekroczona zostanie zapadalność 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawcy muszą to uzasadnić.

Ponadto pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom maseczki medyczne, jeśli nadal muszą przychodzić do biura lub fabryki. Powinny być dostępne szybsze testy dla pracowników. Jeśli nie można zachować odstępów i nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji, pracownicy fabryk i fabryk powinni nosić maski FFP2.

Będzie też wprowadzony obowiązek noszenia "maseczek medycznych” w komunikacji miejskiej i sklepach - czyli FFP2 lub tańszych maseczek chirurgicznych.

W komunikacji publicznej, większa częstotliwość kursowani autobusów i pociągów powinna pomóc w zmniejszeniu liczby pasażerów w środkach transportu o jedną trzecią, w porównaniu z okresem przed pandemią.

Prywatne spotkania są nadal dozwolone między członkami jednego gospodarstwa domowego oraz jedną osobą, która nie mieszka w tym gospodarstwie domowym.

Szkoły i przedszkola będą pozostaną zamknięte do 14 lutego.

Restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część handlu detalicznego pozostają zamknięte. Wyjątki nadal dotyczą na przykład sklepów spożywczych i aptek.

Wszystkie zgromadzenia wiernych w kościołach, synagogach i meczetach, a także w miejscach spotkań innych wspólnot religijnych są dozwolone tylko pod następującymi warunkami: musi być zachowana minimalna odległość 1,5 metra, śpiewy zbiorowe są zabronione, obowiązuje noszenie maseczek medycznych.

Przedłużony we wtorek do 14 lutego twardy lockdown, wprowadzono w Niemczech w połowie grudnia, a na początku roku przedłużono do 31 stycznia.

Kontrole na granicach

W obliczu ryzyka rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej - ostrzegła we wtorek późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel.

"Wcale tego nie chcemy, liczymy na partnerską współpracę z sąsiadami, ale gdyby te kraje miały podążać innymi drogami, czego w tej chwili nie dostrzegam, to musimy być przygotowani na ostateczność i powiedzieć: musimy przywrócić kontrole graniczne" - stwierdziła szefowa niemieckiego rządu.

"Musimy być wyjątkowo ostrożni, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjazdy z krajów, w których pojawiły się nowe, bardziej zaraźliwe mutacje koronawirusa" - powiedziała Angela Merkel po wtorkowym spotkaniu z premierami niemieckich krajów związkowych, na którym zapadła decyzja o przedłużeniu twardego lockdownu do 14 lutego.

Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, tak jak restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

bml/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj_
Niermcy maja problem prawny > konstytucyjny

Jak od roku twierdza biegli w pismie, lock downy itd sa nielegalne-bezprawne, moze karalne.
Do tak ciezkich zmian w wolnosci obywateli (praca, sport, kultura, osobiste zycie itd.), trzeba by rozwazyc zyski i straty. Wymaga ich konstytucja, a nikt tego nie robil-nie robi

Nie
Niermcy maja problem prawny > konstytucyjny

Jak od roku twierdza biegli w pismie, lock downy itd sa nielegalne-bezprawne, moze karalne.
Do tak ciezkich zmian w wolnosci obywateli (praca, sport, kultura, osobiste zycie itd.), trzeba by rozwazyc zyski i straty. Wymaga ich konstytucja, a nikt tego nie robil-nie robi

Nie dopuszcza prawo, zeby sie ktokolwiek (Bundestag=Kneset na Wiejskiej), rzad=Regierung itd. sie zbiera i heja zamykamy w domach miliony ludzi. Czy zebieramy prace itd.
Zreszta golym okiem widac, ze to nie ma sensu. Nastepny "rzad" móglby przez analogie zamknac miliony obywateli z powodu grypy, ospy, kokluszu czy swinki itd.
PISa-PL ma podobnie
prawdziwynierobot
no to zmienią konstytucję. udowodnią, że to konieczne, naród zagłosuje, wręcz będą ryczeć na tych, co będą przeciwni i przejdzie. już tym wszystkim odpowiednio wysterują
wizytator
To u nas też przedłużą. Nie może być tak że wasal będzie się bawił na stokach, a pan siedział w czterech ścianach.
stachsgh
Witam !!
Mają wolne, to niech grają https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
pozhoga
>>"To dodaje odwagi"<<
Łatwo o odwagę na cudzy koszt.
secundus
chcą też wprowadzić obozy dla nieprawomyślnych
zanim redakcja poważy się na usunięcie tego wpisu, jako fałszywego, oczekują weryfikacji, bo to nie jest mój wymysł tylko rzeczywista koncepcja rodaków makreli

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki