REKLAMA

Zapowiedź dnia - 17 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-17 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-17 07:25

Przed nami piątek, 17 grudnia, 351. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 17 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 17 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Koniec reżymu zerowych stóp procentowych nie zakończył finansowej represji. Jesienią 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej zakończyła nieudany eksperyment polityki zerowych stóp procentowych. Lecz szybciej od stóp rosła inflacja, co skutkowało pogłębieniem finansowej represji.

Wysyp płatności odroczonych, nowe banki na rynku i wiele więcej. Podsumowujemy rok 2021 w bankowości cyfrowej. Rok 2021 upłynął w bankach pod znakiem kolejnych inwestycji w kanały elektroniczne. Przybyło klientów korzystających z cyfrowych rozwiązań, zmieniły się preferencje w zakresie określonych produktów.

Rekordowe dodatki dla emerytów. Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku może wynieść nawet 9,7 proc.; taki wskaźnik waloryzacji oznacza nie tylko wyższe świadczenia emerytalne i rentowe, lecz także podwyżkę kwot rozmaitych dodatków dla seniorów wypłacanych przez ZUS.

Banki się "odkorkowały". Rośnie liczba instytucji z szybką decyzją kredytową. Po niedawnych „korkach” w bankach udzielających kredytów hipotecznych nie ma już śladu. Na błyskawiczną decyzję mogą liczyć zwłaszcza klienci z umowami o pracę.

Nowa ordynacja wyborcza może być rewolucją. Środowisko Pawła Kukiza poważnie rozważa wprowadzenie systemu wyborczego, znanego m.in. z Irlandii. Pomóc ma w tym porozumienie z PiS - donosi w piątek "Rzeczpospolita".

Kongres przyjął ustawę zakazującą importu dóbr wyprodukowanych przez pracowników przymusowych w Sinciangu. Amerykański Senat jednogłośnie przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu dóbr produkowanych za pomocą pracy przymusowej Ujgurów i innych mniejszości w chińskiej prowincji Sinciang.

Turcja: podwyżka płacy minimalnej o 50 proc.. Poziom miesięcznej płacy minimalnej w Turcji zostanie podniesiony o 50 proc. - ogłosił w czwartek prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan, dodając, że nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2022 roku.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj Sejm przeprowadzi jednodniowe posiedzenie; posłowie będą głosować nad projektem budżetu państwa na 2022 r., który zakłada, że dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł.

OZE. 11:00 Konferencja prasowa minister klimatu i środowiska Anny Moskwy nt. efektów polityki rządu w obszarze OZE

mBank. 12:15 Konferencja prasowa nt. łamania praw pracowniczych przez mBank s.a., z udziałem Piotra Ikonowicza i aktywisty miejskiego Jana Śpiewaka.

Prezydent. 15:00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda dokona uroczystego podpisania ustawy z dnia 2 grudnia 2021 roku o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Granica. 12:00 Konferencja prasowa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Grupy Granica  Temat: represje wobec osób niosących pomoc humanitarną  na pograniczu polsko białoruskim.

Wydarzy się na świecie

Praga. Prezydent Czech Milosz Zeman powoła nowy centroprawicowy rząd premiera Petra Fiali, który tworzy nowa większość pięciu ugrupowań wyłoniona w wyborach do Izby Poselskiej 8 i 9 października br. Ceremonia odbędzie się o godzinie 11 w rezydencji w Lanach 35 km. od Pragi.

Bruksela. Brytyjski minister ds. brexitu David Frost i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic spotykają się online, by omówić impas w sprawie ustaleń handlowych dotyczących Irlandii Północnej.

Genewa. Specjalne posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ (HRC) w sprawie Etiopii zwołane na wniosek Unii Europejskie.

Ankara. Szczyt Turcja-Afryka. Szczyt, którego gospodarzem będzie prezydent Recep Tayyip Erdogan, ma zapoczątkować nowy etap w stosunkach Turcji z krajami Unii Afrykańskiej.

Nikozja. Król Jordanii Abdullah II z oficjalną wizytą na Cyprze, podczas której zostanie N Wielkim Kołnierzem Orderu Makariosa III, najwyższym odznaczeniem honorowym Republiki.

Islamabad. Ministrowie spraw zagranicznych z Organizacji Współpracy Islamskiej spotykają się w Islamabadzie, aby omówić sytuację w Afganistanie.

Watykan. 85. urodziny papieża Franciszka.

Kalendarium ekonomiczne 17 grudnia 2021 r.

08:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna (11/2021)

10:00 - Niemcy - Wskaźnik Ifo (12/2021)

10:00 - GUS - Polska - Poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach (11/2021)

10:00 - GUS - Polska - Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w zł (11/2021)

11:00 - UE - Inflacja CPI r/r (11/2021)

Podsumowanie sesji

Giełdy w górę po decyzji Fedu. WIG20 czeka na piątek

Nasdaq ponad 2% w dół. Wall Street reaguje na decyzje bankierów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

Po zakończeniu piątkowej sesji dojdzie do zmian w indeksach GPW. W mWIG40 Pepco zastąpi OncoArendi. Z kolei do sWIG-u 80 wejdą: Bumech; Getin Noble, OncoArendi Therapeutics, Onde, Shoper. Indeks ten opuszczą natomiast: Airway, Inc, Krynica Vitamin i Mennica.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 grudnia

1699 – Zawarto porozumienie o zwrocie Elbląga Polsce przez Prusaków w zamian za 300 tys. talarów.

1903 – Bracia Lumière wynaleźli proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów (autochrom)

1903 – W Kitty Hawk w amerykańskim stanie Karolina Północna Orville Wright po raz pierwszy wzbił się w powietrze na samolocie.

1920 – Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.

1945 – Prezydium Krajowej Rady Narodowej zniosło stan wojenny wprowadzony 1 września 1939 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

1955 – Założono Totalizator Sportowy.

1970 – Grudzień 1970: doszło do masakry pracowników Stoczni im. Komuny Paryskiej na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, w wyniku której, według prokuratury, zginęło 10 osób oraz do walk ulicznych w Szczecinie, w wyniku których zginęło 16 osób, a przeszło 100 odniosło obrażenia (tzw. Czarny Czwartek).

1990 – Rada Ministrów podjęła decyzję o likwidacji budowanej Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.

2011 – Ukazało się ostatnie wydanie dziennika „Życie Warszawy“.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki