REKLAMA

Zapowiedź dnia - 15 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-15 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-15 07:25
Zapowiedź dnia - 15 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 15 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 15 września, 258. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Kredyty hipoteczne – przy minimalnym wkładzie nadal drogo. Banki walczą na marże o klientów ze standardowym wkładem własnym. W takim scenariuszu stawki poniżej 2 pp. nie są rzadkością. Znacznie gorsze propozycje mają dla kredytobiorców, którzy wpłacają 10 proc. wartości nieruchomości.

Kolejne rekordy wyłudzeń ubezpieczeniowych. 6 wykresów, które warto zobaczyć. Polacy wyłudzają coraz więcej pieniędzy od ubezpieczycieli. Rośnie skala przestępstw zarówno w ubezpieczeniach "na życie", jak i majątkowych. W 2020 r. padły kolejne "rekordy".

"Polski ład". Ekspert: Przedsiębiorców płacących PIT czeka wzrost obciążeń. W związku z "Polskim ładem" skokowy wzrost obciążeń czeka przedsiębiorców płacących PIT, część osób opodatkowanych liniowo może zainteresować się ryczałtem, wreszcie dostępny dla wielu podatników będzie estoński CIT.

Kaczyński: Nie będzie żadnego polexitu. Nie będzie żadnego polexitu, to wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas; chcemy być w UE, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem.

Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce. Zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi. Mimo pandemii i przedłużających się procedur pobytowych rodzime uczelnie przyciągają studentów z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Apple zaprezentował iPhone 13, nowe iPady oraz Apple Watch. Koncern Apple zaprezentował we wtorek nowy model swojego flagowego tabletu, iPad. Podczas wtorkowej prezentacji szef Apple Tim Cook ogłosił też premierę mniejszej wersji urządzenia - iPad Mini.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś Sejm dokończy posiedzenie rozpoczęte jeszcze w sierpniu; posłowie wysłuchają trzech informacji, które zostały wprowadzone do porządku obrad na wniosek opozycji. Będzie to informacja prezesa NIK Mariana Banasia o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r., informacja ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień oraz informacja prezesa Rady Ministrów na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej.

Również w środę po południu Sejm rozpocznie kolejne trzydniowe posiedzenie; posłowie zajmą się projektami ustaw zapowiadanymi w ramach "Polskiego ładu".

Ma również przeprowadzić drugie czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o rekompensacie dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Planowane jest rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. Posłowie mają zająć się m.in. projektem ustawy antykorupcyjnej autorstwa posłów Kukiz'15. Sejm ma zająć się też rządowym projektem ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

EKF. 09:00 3 dzień Europejskiego Kongresu Finansowego, główne obszary tematyczne EKF to m.in.: banki a rozwój gospodarki po pandemicznym kryzysie, cyfrowa transformacja usług finansowych, finanse w zielonej gospodarce, transformacja a troska o stabilność finansową (do 15.09).

Liban. 09:00 Konferencja prasowa online pt. "Solidarni z Libanem", zapowiedź kolejnego transportu pomocy humanitarnej z Polski do Libanu realizowanego za pośrednictwem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Fundacji Przyjaciel Misji.

Zaginieni. 11:00 Międzynarodowa konferencja online pt. "Współczesne metody identyfikacji osób zaginionych" org. przez Fundację ITAKA, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Uniwersytet Warszawski.

Podatki. 11:00 Webinar ZPP pt. "Jak skutecznie zwalczać przestępczość gospodarczą - rekomendacje dla regulatora na podstawie doświadczeń z ograniczeniem luki VAT"

Edukacja. 12:00 Konferencja prasowa z udziałem ministra eedukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szefa Centrum GovTech,, Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyny Orłowskiej nt. nowego rządowego programu "Laboratoria Przyszłości".

Wydarzy się na świecie

Rzym. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. Tematem rozmów ma być przyszłość Unii Europejskiej. Grupa Arraiolos została utworzona w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch.

Strasburg. Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie, przedstawiciele Rady UE i Komisji Europejskiej będą debatować nad przyjętą przez Sejm RP nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Głosowanie nad odpowiednią rezolucją zaplanowano na czwartek.

Bratysława. W ostatnim dniu pobytu na Słowacji papież Franciszek odprawi mszę w sanktuarium maryjnym w Szasztinie. Około godz. 13.30 wizyta dobiegnie końca i papież odleci do Rzymu. Na pokładzie samolotu odbędzie się konferencja prasowa Franciszka.

Strasburg. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi na sesji europarlamentu orędzie o stanie UE. Następnie odbędzie się debata.

Rzym. Początek procesu byłego szefa MSW Włoch Matteo Salviniego w związku z decyzją uniemożliwiającą nielegalnym imigrantom, którzy przybyli drogą morską, zejście na brzeg.

Pekin. Proces 12 prodemokratycznych aktywistów za udział w ubiegłorocznych demonstracjach na placu Tiananmen.

Przylądek Canaveral. Planowany jest start misji Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską.

Amsterdam. 50. rocznica powstania międzynarodowej organizacji obrońców środowiska naturalnego Greenpeace.

Jerozolima. W Izraelu święto Jom Kipur, czyli Dzień Pojednania.

Kalendarium ekonomiczne 15 września 2021 r.

08:00 - Wielka Brytania - Inflacja CPI (8/2021)

10:00 - GUS - Polska - Inflacja CPI (8/2021)

10:00 - GUS - Polska - Zmiana eksportu i importu (7/2021)

11:00 - UE - Produkcja przemysłowa (7/2021)

14:30 - USA - Wskaźnik Empire Manufacturing w okręgu Nowy Jork (9/2021)

15:15 - USA - Produkcja przemysłowa m/m (8/2021)

Podsumowanie sesji

Spadki wróciły na Wall Street

Wzrosty Orlenu. Mercator kontynuuje spadki

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MERCATOR TRAKCJA FORTE TAURONPE – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

09:00 - HUUUGE-S144 - Konferencja wynikowa

11:00 - ATENDE - Konferencja wynikowa

14:00 - ATAL - Konferencja wynikowa

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 15 września

1454 – W Cerekwicy, król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał wielkopolskiej szlachcie przywilej, stwierdzający m.in., że bez zgody sejmików król nie będzie nakładał nowych podatków i zwoływał pospolitego ruszenia.

1935 – Reichstag uchwalił tzw. ustawy norymberskie - "O obywatelstwie Rzeszy" oraz "O ochronie krwi niemieckiej i honoru" - pozbawiające Żydów w Niemczech większości praw obywatelskich.

1935 – Transatlantyk „Piłsudski” wypłynął w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku.

1940 – podczas bitwy o Anglię Niemcy stracili tego dnia ponad 60 samolotów, zginęło ponad 80 lotników niemieckich, wielu zostało rannych lub dostało się do niewoli - był to przełomowy moment Bitwy o Anglię.

1967 – Premiera komedii filmowej Sami swoi w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

1993 – Ostatnie jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Rosyjskiej opuściły garnizon w Legnicy.

2000 – Sejm RP przyjął ustawę Kodeks spółek handlowych.

2008 – Upadek Lehman Brothers. Umowny początek kryzysu finansowego.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki