REKLAMA

Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce. Zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi

2021-09-15 06:47
publikacja
2021-09-15 06:47
Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce. Zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi
Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce. Zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

Mimo pandemii i przedłużających się procedur pobytowych rodzime uczelnie przyciągają studentów z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Na polskich uczelniach studiuje rekordowa liczba 82,5 tys. cudzoziemców. Tylko w zeszłym roku przybyło ponad 4 tys. zagranicznych studentów. I już wiadomo, że w tym roku przyjedzie ich jeszcze więcej. Tak wynika ze wstępnych informacji dotyczących tegorocznej rekrutacji" - czytamy w "Rz".

"Zainteresowanie studentów z zagranicy jest większe w stosunku do ubiegłorocznej rekrutacji. Zauważamy około dziesięcioprocentowy wzrost" – mówi cytowany przez gazetę Adam Koprowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko poinformowała "Rz", że w tym roku liczba zagranicznych studentów wzrosła o ok. 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Gazeta zwraca uwagę, że wzmożone zainteresowanie cudzoziemców odczuły też inne szkoły wyższe. "Mimo pandemii nie zauważamy spadku w liczbie studentów cudzoziemców na polskich uczelniach" – przyznaje, cytowana przez "Rz", Anna Ostrowska, rzecznik prasowy ministra edukacji i nauki.

Dlaczego przyjeżdżają? Według gazety polskie uczelnie kształcą tanio i umożliwiają wjazd do Polski, czyli do Unii Europejskiej.

"Atutem jest też uznawanie dyplomów polskich uczelni w innych krajach" – mówi "Rz" Agnieszka Kosowicz, prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne. I dodaje, że bardzo duży wpływ na zainteresowanie polskimi studiami ma sytuacja za naszą wschodnią granicą - do Polski przyjeżdżają głównie Ukraińcy i Białorusini. Według gazety najczęściej wybierają kierunek lekarski, zarządzanie, informatykę, stosunki międzynarodowe.(PAP)

kkr/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
qonradx
Skoro Polacy tacy bogaci i fundują zagranicznym obywatelom w Polsce darmowe studia to co się dziwicie że chętnie tu u nas studiują za darmo (na nasz koszt) i jeszcze stypendia szarpią! Tylko głupi by nie skorzystał z łaskawości Marszałka Kaczyńskiego!
300_pala
Zdradzę ci sekret. Polacy tak samo studiują na zachodzie
wielblad13
a ja się zastanawiam.... skoro na Ukrainie gloryfikują zbrodniczą ideologię i zbrodnię ludobójstwa to czy nie jest w naszym interesie utrudnić możliwość studiowania ludziom z tego upadłego państwa? albo wprowadzić jakiś zamienników to równoważących? choćby tylko dodatkowe zajęcia na zaliczenie z podstawowych ludzkich a ja się zastanawiam.... skoro na Ukrainie gloryfikują zbrodniczą ideologię i zbrodnię ludobójstwa to czy nie jest w naszym interesie utrudnić możliwość studiowania ludziom z tego upadłego państwa? albo wprowadzić jakiś zamienników to równoważących? choćby tylko dodatkowe zajęcia na zaliczenie z podstawowych ludzkich wartości które same w sobie odrzucają/piętnują ludobójstwo?

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki