REKLAMA

Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie

2021-12-09 08:11
publikacja
2021-12-09 08:11

Już w 23 firmach energetycznych zapasy węgla spadły tej jesieni poniżej poziomu obowiązkowego. Aby ratować sytuację, kolejarze przestawią aż 1,5 tysiąca wagonów na wożenie węgla. Co na to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych? Węgiel sprzedała na początku tego kryzysu.

Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie
Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie
fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Tak szybkiego spadku zapasów węgla w Polsce, z jakim mamy do czynienia obecnie, nie było od pięciu lat (pomijając oczywiście ubiegłoroczny lockdown). Zapasy przy elektrowniach i elektrociepłowniach zawodowych już w lipcu spadły poniżej 6 mln ton i do dzisiaj nie podniosły się powyżej tej wartości, choć zbliża się zima. Ostatni raz z tak niskimi zapasami mieliśmy do czynienia na początku 2018 roku.

WysokieNapiecie.pl

Jednak nawet węgiel, który został już wydobyty, nie jest w stanie trafić na place przy elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach, bo od miesięcy kolejarzom brakuje już węglarek, które mogłyby obsłużyć wzmożony ruch. Już ponad 1 mln ton węgla kupionego już przez elektrownie czeka na zwałach przy kopalniach na transport. To 3-4 razy więcej niż zwykle. Sytuacja jest na tyle zła, że kontrolowane przez Skarb Państwa PKP Cargo skieruje aż 1,5 tys. wagonów, wykorzystywanych obecnie do wożenia kruszywa, do transportu węgla.

W rezultacie od października braki  obowiązkowych zapasów węgla zgłosiły Urzędowi Regulacji Energetyki już 23 firmy. To dwa razy więcej niż na początku listopada. Wśród jednostek zgłaszających do Urzędu Regulacji Energetyki, że nie miały lub wciąż nie mają wymaganych zapasów węgla na 30 dni są m.in. Elektrownia Opole, Dolna Odra, Rybnik (PGE). Po raz pierwszy pojawiła się tam też Elektrownia Kozienice (Enea). Braki zgłasza też przynajmniej część elektrociepłowni należących do PGE. Wszystkim grożą kary nakładane przez URE.

Narzekają też ciepłownicy - na liście jednostek zgłaszających braki ustawowych zapasów najwięcej jest małych ciepłowni. Teoretycznie im najłatwiej uzupełnić braki surowcem z Rosji, ale importowanego węgla też brakuje.

Opisywaliśmy już list, jaki do ministra aktywów państwowych wysłał prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak.

„W ostatnich dniach dochodzą do nas niepokojące informacje na temat pogarszających się warunków realizacji umów związanych z dostarczaniem węgla dla źródeł ciepła systemowego. Problem dotyczy zarówno  sposobu do realizacji kontraktów na dostawy węgla energetycznego przez Polską Grupę Górniczą SA, jak również problemów z wywiązywania się z zawartych umów na transport węgla z PKP Cargo SA.

Na co zwracają uwagę ministrowi członkowie izby? Czy rozliczenia zaniżają ceny prądu w Polsce i wzmacniają eksport?  Dlaczego rynek węgla działa jak za PRLu? Po jakich cenach kupuje węgiel Agencji Rezerw Strategicznych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Tak wzrosną ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło, na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski 

 

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (72)

dodaj komentarz
jer65
Bierzcie prąd i ogrzewanie ze słońca i wiatru a jak nie wystarczy to grzać się wewnętrznie spirytusem, a o węgiel to będziecie ruskich usilnie prosić bo Unia zamyka wam kopalnie i elektr. węglowe , zmierzamy nieuchronnie do blacautu dopiero wtedy nastąpi otrzeźwienie .
po_co
Jesteś człowiekiem wielkiej wiary skoro zakładasz, że tysiące osób które skandują hasła dotyczące czystego powietrza nagle zrozumie, że mogą umrzeć z zimna w ciemnym domu.
Gdy ktoś mieszka w ciepłym mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem to do pustej głowy nie przyjdzie mu zmierzyć się z myślą, że setki ludzi dookoła musi codziennie
Jesteś człowiekiem wielkiej wiary skoro zakładasz, że tysiące osób które skandują hasła dotyczące czystego powietrza nagle zrozumie, że mogą umrzeć z zimna w ciemnym domu.
Gdy ktoś mieszka w ciepłym mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem to do pustej głowy nie przyjdzie mu zmierzyć się z myślą, że setki ludzi dookoła musi codziennie dorzucać do pieca.

Jeżeli nie dowierzasz to zapytaj dowolną osobę skąd bierze się prąd. Ja byłem zszokowany gdy nauczyciel w szkole podstawowej z pełnym przekonanie odpowiedział, że z gniazdka.

Skoro prąd jest z gniazdka, a woda z kranu to jak tu się obawiać o elektrownie? ;]
faramir_z_gondoru
Dziwi Was to? Przy takim poziomie kompetencji naszych rządowych wizjonerów, to cud że jeszcze jest prąd w gniazdkach.
xiven
czyli węgiel zalega na hałdach a elektrownie zużywają go więcej z powodu zielonych absurdów jak auta elektryczne i ogrzewanie elektryczne

mamy więc dostatek węgla i infrastrukturę transportu oraz elektrowni nieprzygotowaną do produkcji zwiększonej ilości energii gdyż wcześniej w dużej ilości węgiel zamieniał się w ciepło bezpośrednio
czyli węgiel zalega na hałdach a elektrownie zużywają go więcej z powodu zielonych absurdów jak auta elektryczne i ogrzewanie elektryczne

mamy więc dostatek węgla i infrastrukturę transportu oraz elektrowni nieprzygotowaną do produkcji zwiększonej ilości energii gdyż wcześniej w dużej ilości węgiel zamieniał się w ciepło bezpośrednio w domach a benzyna do aut to zupełnie oddzielna sieć logistyczna

teraz przez zielone mądrości, cały przemysł paliwowy i grzewczy chcemy zrzucić na sieć energetyczną i jej transport kolejowy którą najpierw trzeba by rozbudować 2-3 krotnie, jeżeli nawet nasze samochody będą miały teraz jeździć na węgiel

jest to oczywiście deregulacja łańcuchów dostaw całkowicie sprzeczna z gospodarką i ekonomią, efektem tego jest załamanie, zupełnie niepotrzebne, stworzone sztucznie przez zielone ideologie
fakty
To wielki wizjoner Mateusz nie przewidział tego obiecując milion samochodów elektrycznych do 2025 r. ? Kilkanaście tysięcy aut elektrycznych rocznie kładzie system na kolana, a miało ich być 100 tys. rocznie.
xiven odpowiada fakty
najwidoczniej nie albo i tak, sympatia pisowców do globalistów wychodzi na światło dzienne chociaż starają się z tym kryć przed ludźmi to i tak gorliwie realizują politykę odgórną, jak się z czymś cofają to tylko ze strachu przed buntem
1984 odpowiada fakty
Jakiego obciążenia?

https://www.pse.pl/home

Jak widać w nocy mamy nadmiar MOCY, bez zwiększania obciązenia możemy z nim wiele zrobić. Węgiel przy elektrowniach odpowiada za produkcję ENERGII. Proszę nauczyć sie odróżniać te dwa pojęcia bo inaczej jakakolwiek dyskusja o energetyce jest bezproduktywna!
seamen
problemem nie jest zielony kierunek tylko synchronizacja,
najpierw trzeba zbudować elektrownie jądrowe, zanim wyłączy się weglowe,
rozbudować OZE (zwłaszcza biogazownie) i zostawić rezerwę awaryjna jak szwedzka elektrownia na ropę
incitatus
Przodownika pracy Sasina wysłać niech pofedruje i zlikwiduje braki

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki