Zalewska: Egzaminy przebiegły zgodnie z prawem

Czas na to, by powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w środę, w ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty.

(fot. Jacek Lagowski / FORUM)

"Dziś ostatni dzień egzaminu po ósmej klasie. Jeszcze trwa egzamin z języka obcego. Mamy nadzieję, że wszystko im się powiedzie" - powiedziała minister edukacji w środę na konferencji prasowej. "To też czas na to, żeby powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem" -  podkreśliła szefowa MEN.

"Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach" - mówiła Zalewska. Powiedziała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca.

"Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom, gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów" -  powiedziała minister edukacji.

Zaznaczyła, że "egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, gdyby nie nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie". "Bardzo im za to dziękujemy" powiedziała Zalewska.

W większości szkół rady klasyfikacyjne przekładane są na po świętach

Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Ukończenie szkoły jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja.

Minister Zalewska mówiła, że prawo oświatowe "jest jednoznaczne" i "nie jest interpretowalne" w kwestii przeprowadzania rad klasyfikacyjnych w szkołach. "W związku z tym (rada klasyfikacyjna - PAP) musi się odbyć w obecności co najmniej połowy rady pedagogicznej" powiedziała.

Minister edukacji zaprzeczyła także informacjom o tym, że prowadzone są prace nad rozwiązaniami, które w sytuacjach awaryjnych umożliwiłyby uczestnictwo w radach rodzicom.

Zalewska zaznaczyła również, że "w większości szkół rady przekładane są na 24, 25 kwietnia. To świadczy o tym, że istnieje szansa, by w Wielkim Tygodniu dość do porozumienia, albo przynajmniej zawiesić strajk by móc uczestniczyć w obradach okrągłego stołu i tam podejmować decyzje na przyszłość."

Przychodzimy z propozycjami, które zostały zapisane w porozumieniu

Zalewska, pytana, czy podczas zaplanowanych na czwartek rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przedstawi nowe propozycje dla nauczycieli, odparła, że strona rządowa "przychodzi z propozycjami, które zostały zapisane w porozumieniu".

"Przypomnijmy, 4 mld zł w 2019 r., 15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2019 r., co razem w ciągu 2 lat daje 21 proc. średnio w zasadniczym wynagrodzeniu dla nauczyciela dyplomowanego 708 zł, dla nauczyciela stażysty 515 zł, 300 zł za wychowawstwo, 1 tys. zł na start, godziny do dyspozycji dyrektora, które przełożą się na płatne zajęcia dodatkowe. Przypomnimy, podpisałam już rozporządzenie, więc realizujemy te postulaty" powiedziała.

Szefowa MEN przypomniała, że w 2017 r. rząd zaproponował cykl podwyżek dla nauczycieli. "W 2017 r. zresztą nauczyciele byli jedyną grupą, której odmrożono pensje. Pojawiła się waloryzacja pensji nauczyciela. W 2017 r. zapowiedzieliśmy trzy kroki podwyżek o ponad 5 proc. w kwietniu 2018 r., w styczniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. Później, w trakcie rozmów, od stycznia pojawiły się propozycje po pierwsze przyspieszenia podwyżek wynagrodzeń, które miały być wypłacone w styczniu 2020 r. na wrzesień 2019" zwróciła uwagę.

Zalewska zaapelowała także do związków zawodowych, by przystąpiły do porozumienia i zawiesiły strajk do czasu okrągłego stołu. Z propozycją zorganizowania po świętach Wielkiej Nocy okrągłego stołu na temat oświaty wystąpił w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W ubiegłym tygodniu - mimo strajku - przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym trwa egzamin ósmoklasisty.

Na początku kwietnia minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W piątek Zalewska podała, że w bazach kuratoriów znajduje się ponad 10 tys. takich osób chętnych do pomocy przy egzaminach.

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Wojciech Kamiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 2 marxs

te PISowskie tzw."egzaminy " są oczywiście NIEWAŻNE bo w KE zasiadali dziadkowie i rodzice uczniów do tego żeby było śmieszniej i zabawniej strażacy i zakonnice w kolejnych latach będzie gigantyczna ilość spraw sądowych dotycząca ustalania rzeczywistego wykształcenia np.pracowników

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.