REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Xi Jinping ostrzega Fed przed podwyżkami stóp

Maciej Kalwasiński2022-01-19 12:20analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-19 12:20

Podczas przemówienia na wirtualnym szczycie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przewodniczący ChRL Xi Jinping ostrzegł przed negatywnymi konsekwencjami podwyżek stóp procentowych przez banki centralne krajów rozwiniętych.

Xi Jinping ostrzega Fed przed podwyżkami stóp
Xi Jinping ostrzega Fed przed podwyżkami stóp
/ World Economic Forum

W obliczu najwyższej od czterech dekad inflacji oraz rozgrzanego rynku pracy amerykańska Rezerwa Federalna szykuje się do zakończenia programu luzowania ilościowego oraz do podwyżek stóp procentowych.

Przed negatywnymi konsekwencjami zacieśnienia polityki pieniężnej ostrzegł podczas przemówienia w "wirtualnym Davos" Xi Jinping. "Jeśli główne gospodarki wcisną hamulce lub zmienią politykę monetarną, nastąpią poważne negatywne skutki uboczne. Stanowiłyby one wyzwanie dla globalnej stabilności gospodarczej i finansowej, a ciężar tego poniosłyby kraje rozwijające się" - powiedział chiński przywódca.

Reklama

Wzrost kosztu pieniądza odbije się nie tylko na portfelach Amerykanów, ale i innych nacjach - podmioty z wielu państw rozwijających się zaciągają długi dolarowe, więc wzrost stóp oznacza dla nich wzrost kosztów kredytu. Ponadto inwestorzy na bieżąco porównują bilans ryzyk i korzyści wynikających z lokowania środków w danym kraju, więc zmiana warunków monetarnych wpływa na przepływy kapitału - w środowisku wyższych stóp proc. w USA pieniądz będzie "wracał do domu". Chyba że poprawią się warunki na miejscu.

Ale akurat Ludowy Bank Chin i cała chińska gospodarka jest na innym etapie cyklu niż Fed i gospodarka Stanów Zjednoczonych. Aktywność w Państwie Środka ogranicza twarde nastawienie władz, m.in. polityka "zero COVID", chłodzenie rynku nieruchomości, ograniczanie kredytowej kroplówki czy wprowadzanie silniejszych regulacji kolejnych segmentów sektora prywatnego. Sytuacja jest na tyle niepokojąca, że Pekin zdecydował się obniżyć stopy procentowe oraz nieco rozluźnić kaganiec nałożony bankom i firmom z sektora nieruchomości w ubiegłym roku.

Trudno jednak przesądzić, że oznacza to całkowite porzucenie marzeń o zmianie chińskiego modelu gospodarczego, opartego o niską stopę konsumpcji i potężną kreację długu przeznaczanego na zbędne wydatki. Można się spodziewać, że w przeddzień jesiennych wyborów władze będą wyjątkowo dbały o stabilizację, więc ich polityka pieniężna i fiskalna okaże się luźniejsza niż w wyjątkowym 2021 r., gdy mogła być dość restrykcyjna, ponieważ gospodarka i tak odbijała po lockdownowej zapaści.

Rozjazd w polityce pieniężnej USA i Chin może doprowadzić do osłabienia juana. Mimo ambicji Pekinu, któremu zależy przede wszystkim na stabilności waluty, ale i jej relatywnej sile (a nie jak sądzi wielu słabości, by wspierać eksport), nie powinno to szczególnie zmartwić włodarzy Zhongnanhai, ponieważ "czerwony" wyraźnie umocnił się w ostatnich kilkunastu miesiącach i jest wobec dolara najsilniejszy od prawie 4 lat, a w stosunku do szerokiego koszyka walut - od ponad 6 lat.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (63)

dodaj komentarz
mooooo
Po pierwsze Amerykanie nie mają pieniądza w portfelach tylko karty kredytowe które są uzupełnianie przez dopomp z FED ,, tym co pobierają,, food stamps,, czyli kartki na żywność a jest ich obecnie 42 567,779 albo I więcej to im wisi I powiewa co zrobi rezerwą federalny oni się martwią o misję ryzu
ben1edicto
huehue, niech przyjadą do nas, tutaj tylko miód i mleko
talmud
piekny ruch.....szczególnie przed inauguracja digital yuan.....będzie się działo......LMAO
demeryt_69
A za Balcerowicza stopy procentowe były kilkudziesięcio-procentowe i kraj nie upadł, a wręcz przeciwnie - zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać!

men24a
WIBOR 3M 2,80%
Jeżeli ten parametr rośnie, a z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w Polsce, to znaczy, że rynki spodziewają się, że pieniądz będzie drożeć. Oznacza to zatem, że stopy procentowe powinny iść w górę. Dokładniej oznacza to, że na rynku są podmioty akceptujące wyższe stawki, wierząc, że ze względu na przyszły
WIBOR 3M 2,80%
Jeżeli ten parametr rośnie, a z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w Polsce, to znaczy, że rynki spodziewają się, że pieniądz będzie drożeć. Oznacza to zatem, że stopy procentowe powinny iść w górę. Dokładniej oznacza to, że na rynku są podmioty akceptujące wyższe stawki, wierząc, że ze względu na przyszły wzrost stóp procentowych stawka ta jest akceptowalna. Jest to jeden z elementów umacniających złotego obecnie. Polska waluta zyskuje ze względu na oczekiwania wzrostu stóp procentowych
jas2
"WIBOR 3M 2,80%
Jeżeli ten parametr rośnie, a z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w Polsce, to znaczy, że rynki spodziewają się, że pieniądz będzie drożeć. Oznacza to zatem, że stopy procentowe powinny iść w górę."

Po co stopy mają iść w górę, skoro i bez tego "WIBOR 3M 2,80%" i rośnie?
fiat126p odpowiada jas2
Bo celem podwyżki stóp nie jest WIBOR ale ograniczenie inflacji i/lub dołowania złotego. WIBOR może być tylko wyprzedzającym wskaźnikiem oczekiwań.
lukaszslask
skoro chinscy deweloperzy plajtuja to niech ktos to zlicytuje za polowe ceny,oczywiscie nie kolko wzajemnej adoracji po kolezkach na wynajem,tylko niech to trafi do Rodzin z Dziecmi,Oni to po wykanczaja i gospodarka znowu ruszy....a Ludziom po zaplaceniu rat cos zostanie w portfelach na reszte realnej gospodarki.....
pawel11a
Plajtuje Evergrande. To spółka notowana na giełdzie w Hongkongu. Jest duże prawdopodobieństwo, że ten upadek jest wywołany celowo przez Chiny, tylko po to, by odkupić ich tanio od zagranicznych inwestorów, którzy zapłacili za tę spółkę dość sporo pieniędzy.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki